Բրազիլիայի դեսպանը հայաստանյան ՏՏ արտադրանքի արտահանման ներուժ է տեսնում դեպի իր երկիր
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի արտադրանքը կարող է գրավիչ լինել բրազիլական շուկայում: Երևանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ-ում Բրազիլիայի դեսպան Աժեմար դե Մենդոնսա Սանկտոսը՝ ընդգծելով, որ ոլորտը Հայաստանի դինամիկ զարգացող ճյուղերից է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ առիթը հայ-բրազիլական գործարար համաժողովն էր, որը Հայաստան էր բերել 6-7 ոլորտների ընկերությունների հայ գործընկերների հետ կապեր հաստատելու նպատակով:
«Մենք վստահ ենք, որ Հայաստանն ունի հնարավորություններ, որոնք պետք է խթանել: Մենք բրազիլականներին զուգահեռ պետք է խրախուսենք նաև հայկական բիզնեսների զարգացումը: Համոզում կա, որ Հայաստանի ապագան նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումն է: Կան երիտասարդներ Հայաստանում, որոնք ոգևորված են այս ոլորտով ու կան ուղեղներ, որոնք կարող են դրանով զբաղվել: Եվ մենք մտածում ենք այս ոլորտի զարգացման ուղղությամբ, որ ոչ միայն բրազիլական բիզնեսը զարգանա, նաև հայկականը»,-ընդգծեց Աժեմար դե Մենդոնսա Սանկտոսը: Երկկողմ կապերի ամրապնդման համար դեսպանը կարևորեց գործարարների փոխադարձ այցերը, այդ թվում՝ Բրազիլիայի հայ համայնքի:
Նրա համոզմամբ՝ այս հանդիպումը կդառնա երկկողմ առևտրային կապերը խորացնելու հարթակ: «Ուզում եմ նաև շեշտել, որ այսօր առևտուրը ոչ թե երկկողմ, այլ բազմակողմ գործընթաց է, որից կարող են օգտվել ոչ միայն Հայաստանն ու Բրազիլիան, այլև տարածաշրջանի այլ երկրներ»,-ասաց Բրազիլիայի դեսպանը: Այս համատեքստում նա կարևորեց Հայաստանի դերը Եվրասիական տնտեսական միության, Իրանի և Վրաստանի շուկաներ մուտքի առումով:

Ambassador Agemar de Mendonça Sanctos sees potential for export of Armenian IT products to Brazil
YEREVAN, APRIL 18, ARMENPRESS. Armenia’s IT production can be attractive in the Brazilian market, Agemar de Mendonça Sanctos – Ambassador of Brazil to Armenia, told reporters in Yerevan on the sidelines of the Armenian-Brazilian Business Forum, adding that the IT is one of the dynamically developing fields in Armenia, Armenpress reports.
“We are confident that Armenia has opportunities which should be promoted. In line with the Brazilian businesses, we also should promote the development of Armenian businesses. There is a belief according to which Armenia’s future is the development of the IT field. There are young people in Armenia who are excited by this field and there are brains which can deal with it. And we are thinking about the development of this sector so that both the Brazilian and Armenian businesses will develop”, the Ambassador said and attached importance to the mutual visits of businessmen, as well as the visits of the Armenian community of Brazil in terms of strengthening the bilateral ties.
According to the Ambassador this meeting will become a platform to deepen the bilateral commercial ties. “I also want to state that today trade is not a bilateral, but a multilateral process which can be used not only by Armenia and Brazil, but also other countries of the region”, Ambassador Agemar de Mendonça Sanctos said. In this context he highlighted Armenia’s role in terms of access to the markets of the Eurasian Economic Union (EAEU), Iran and Georgia.