Շվեդիայում բուհը թագավորության պատմության մեջ առաջին անգամ կվերադարձնի անորակ ուսման համար վճարված փողերը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայի Գերագույն դատարանն ապրիլի 17-ին հաստատել Է ստորին ատյանների դատարանների վճիռն առ այն, որ թագավորության պատմության մեջ առաջին անգամ բուհը հարկադրված կլինի փոխհատուցում վճարել ուսանողին անորակ կրթության համար: Խոսքը ամերիկուհի Քոնի Դիքինսոնի մասին Է, որը շահել Է դատական գործընթացը շվեդական Մելարդալենի համալսարանի դեմ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գերագույն դատարանի որոշման համաձայն, ուսանողուհին իրավունք ունի համալսարանից ստանալ ուսման համար իր վճարած գումարի երկու երրորդը: Փորձագետների կարծիքով՝ այդ հաղթանակը կարող Է շվեդ բոլոր ուսանողներին փոխհատուցման իրավունք տալ ոչ բարձրորակ կրթության դեպքում: Դիքինսոնը ուսում ստանալու համար Շվեդիա Էր ժամանել Կալիֆոռնիայից: Անցնելով մաթեմատիկայի եւ վիճակագրության քառամյա դասընթացը, որը նստել Էր 180 հազար կրոն (մոտավորապես 22 հազար դոլար), աղջիկը դժգոհ Է մնացել ստացած գիտելիքներից: Նա, մասնավորապես, գանգատվել Է «հաղորդակցության դժվարություններից», որոնք կապված Էին այն բանի հետ, որ շվեդ պրոֆեսորը վատ Է տիրապետել անգլերեն լեզվին, ինչպես նաեւ գերլցված լսարաններից եւ համակարգիչների անբավարարությունից:
Արդյունքում, ինչպես պնդել Է ամերիկուհին, իր ստացած կրթությունը չի համապատասխանում այն ստանդարտների հինգ կետից չորսին, որոնք Շվեդիայում սահմանված են համալսարանների աշխատանքը ղեկավարող գերատեսչության կողմից: Երբ Դիքինսոնը բուհից պահանջել Է վերադարձնել իր վճարած փողերը, ղեկավարությունը մերժել Է նրան՝ վկայակոչելով համապատասխան ընթացակարգերի ու գործընթացների բացակայությունը: Սակայն, դրա հետ մեկտեղ, նա պարզաբանումներ Է պահանջել կառավարությունից, որն առաջարկել Է դիմել դատարան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Шведский вуз впервые в истории королевства вернет деньги за некачественное обучение
Верховный суд Швеции подтвердил во вторник решение судов нижестоящих инстанций касательного того, что впервые в истории королевства вузу придется выплатить студенту компенсацию за некачественное образование. Речь идет об американке Конни Дикинсон, которая выиграла судебный процесс против шведского Университета Мэлардален, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Согласно решению Верховного суда, студентка имеет право получить от университета две трети внесенной ею платы за обучение. По мнению экспертов, эта победа может дать всем шведским студентам право на компенсацию при невысоком качестве образования.
Дикинсон приехала на учебу в Швецию из Калифорнии. Пройдя четырехгодичный курс математики и статистики, который обошелся в 180 тыс. крон (около $22 тыс.), девушка осталась недовольна полученными знаниями. Она, в частности, пожаловалась на "трудности коммуникации", связанные с тем, что шведский профессор плохо владел английским языком, а также переполненные аудитории и нехватку компьютеров. В итоге, как утверждала американка, полученное ею образование не отвечает четырем из пяти пунктов тех стандартов, которые установлены ведомством, курирующим в Швеции работу университетов.
Когда Дикинсон потребовала от вуза вернуть уплаченные ею деньги, руководство отказало ей, сославшись на отсутствие соответствующих процедур и прецедентов. При этом, однако, оно запросило разъяснений у правительства, которое рекомендовало обратиться в суд.