Արցախի պատվիրակությունը մասնակցել է «Հայաստան» հիմնադրամի Ֆրանսիայի կառույցի միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:   Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունը՝ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորությամբ ապրիլի 6-ի երեկոյան Փարիզում մասնակցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ֆրանսիայի կառույցի 25-ամյակին նվիրված միջոցառմանը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից:
Միջոցառման առաջին հատվածում հիմնադրամի և նրա տեղական կառույցի գործունեության մասին ամփոփ ներկայացվել է տեսաֆիլմ, որից հետո կատարված աշխատանքների մասին պատմել է տեղական մարմնի ղեկավար Պետրոս Թերզյանը։ Միջոցառման մասնակիցները հարցեր են առաջադրել անցած տարիների գործունեության արդյունքների և ապագա պլանների վերաբերյալ։
Հանդես գալով ողջունի խոսքով՝ Արցախի խորհրդարանի նախագահը նշել է, որ այսօրվա Հայաստանն ու Արցախը դժվար կլիներ պատկերացնել առանց համայն հայության աջակցության և այդ աջակցության ինստիտուցիոնալ համակարգի՝ ի դեմս «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի։ Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական կառույցի աշխատանքը և ընդգծել  Արցախում իրականացված բազմաթիվ ծրագրերի կարևորությունը, կոչ արել շարունակել նույն հետևողականությամբ աջակցել Արցախին և մայր հայրենիքին՝ առավել ուշադրություն դարձնելով կրթական ծրագրերին։
Միջոցառմանը մասնակցել են Ազգային ժողովի «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը, Մարտունու քաղաքապետ Մհեր Խաչատրյանը, Ֆրանսիայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, ՀՀ դեսպանորդ Լևոն Ամիրջանյանը։

Artsakh’s delegation participates in event of Hayastan All-Armenian Fund’s France affiliate
YEREVAN, APRIL 7, ARMENPRESS. Artsakh’s delegation led by Speaker of the Parliament Ashot Ghoulyan on April 5 participated in the event in Paris dedicated to the 25th anniversary of the France affiliate of the Hayastan All-Armenian Fund, the Artsakh Parliament told Armenpress.
During the event a video on the activity of the Fund and its local structure was screened. The event participants addressed questions on the activity results of the past years and the future plans of the Fund.
Speaker of the Parliament of Artsakh delivered welcoming remarks, stating that it would be difficult to imagine today’s Armenia and Artsakh without the support of all Armenians and the institutional system of that support in the person of the Hayastan All-Armenian Fund. Ashot Ghoulyan highly appreciated the work of the Fund’s French affiliate and highlighted the importance of numerous programs implemented in Artsakh, called on to continue with the same consistency to assist Artsakh and Motherland by attaching more focus on educational programs.