Դոպինգ սկանդալ. ծանրամարտի կանանց հավաքականի մարզիչը և ծանրորդ Սոնա Պողոսյանի մարզիչը հեռացվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծանրամարտի Հայաստանի կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանը և ծանրորդ Սոնա Պողոսյանի անձնական մարզիչ Արման Ղազարյանը հեռացվել են զբաղեցրած պաշտոնից:
«Արմենպրես»-ին հայտնի դարձավ, որ նման որոշում կայացվել է օրեր առաջ Երևանի Օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջում կայացած ընդլայնված նիստի ժամանակ: Նույնիսկ քննարկվում է հարցը՝ Ներսիսյանին և Ղազարյանին առհասարակ հեռացնել ծանրամարտից: ՀԱՕԿ գործկոմի նիստում որոշվել էր (դեռևս 2013 թվականին) խիստ քայլերի դիմել խթանիչ միջոցներ օգտագործողների դեմ: Սակայն 2013 թվականից ի վեր դոպինգ թեստերից ոչ մեկը դրական պատասխան չէր ունեցել մինչև օրերս արձանագրված դեպքը:
ՀԱՕԿ-ն ու ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը դեռևս հանդես չեն եկել պաշտոնական հայտարարությամբ:
Ծանրամարտի Հայաստանի կանանց հավաքականի անդամ, 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի մասնակից Սոնա Պողոսյանի դոպինգ թեստը դրական է եղել: Այս մասին գրել է ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան: Ծանրամարտի Եվրոպայի Մ20 տարեկանների չեմպիոն Սոնա Պողոսյանի թեստում հայտնաբերվել է արգելված նյութերից S.2: Պողոսյանը ժամանակավորապես զրկվել է միջազգային մրցաշարերի մասնակցելու իրավունքից: IWF-ը (ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիա) ավելի հստակ հայտարարությամբ հանդես կգա ուսումնասիրությունից հետո:

YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS. Artashes Nersisyan, head coach of the Armenian women’s weightlifting team, weightlifter Sona Poghosyan’s personal coach Arman Ghazaryan have been fired, the Armenian national Olympic committee ruled at a recent session.
The issue has even escalated to a degree where the committee is discussing whether to ban Nersisyan and Ghazaryan from sports.
Back in 2013 the NOC decided to heighten control against performance-enhancement users. But since 2013, none of the doping tests came back positively until a recent case.
The National Olympic Committee and the ministry of sports and youth affairs haven’t yet issued official statements.
Weightlifter Sona Poghosyan, a participant of the 31st Summer Olympics, tested positive for performance enhancing substances, the International Weightlifting Federation said.
The U20 European Champion tested positively for S 2. She was temporarily banned from international tournaments.