Չեխիայում ՀՀ դեսպանը հանդիպել է Սենատի նախագահի առաջին տեղակալի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը մարտի 27-ին հանդիպում ունեցավ Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի վերին պալատի՝ Սենատի նախագահի առաջին տեղակալ Միլուշե Հորսկայի (Miluše Horská) հետ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ հարցեր, մասնավորապես խոսվեց միջխորհրդարանական փոխգործակցության, մշակույթի, կրթության և գիտության բնագավառներում երկկողմ կապերի ամրապնդման անհրաժեշտության մասին։ Նախնական համաձայնություն ձեռք բերվեց Միլուշե Հորսկայի հովանավորությամբ Հայաստանի և Չեխոսլովակիայի առաջին հանրապետությունների 100-ամյակին նվիրված մշակութային ձեռնարկ կազմակերպելու վերաբերյալ։
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաև փոխադարձ այցերի կազմակերպման հնարավորությանը, դրանց օրակարգի ձևավորմանը և ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացին առնչվող հարցերին։
Դեսպան Սեյրանյանը զրուցակցին տեղեկացրեց հայ-թուրքական արձանագրությունները Թուրքիայի ապակառուցողական մոտեցումների պատճառով չեղարկելու, Ադրբեջանի ղեկավարի՝ Հայաստանի հանդեպ տարածքային պահանջների վերաբերյալ վերջին շրջանի աննախադեպ ռազմատենչ հայտարարությունների մասին։

Посол Армении встретился с первым вице-спикером сената Чехии
Посол Армении в Чехии Тигран Сейранян 27 марта встретился с первым вице-спикером Сената (верхней палаты парламента) Чехии Милюше Хорской (Miluše Horská).
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, в ходе встречи был обсужден ряд вопросов, представляющих взаимный интерес, в частности, необходимость укрепления межпарламентского сотрудничества, а также двусторонние связи в области культуры, образования и науки. Была достигнута предварительная договоренность об организации пособия по культуре, посвященного 100-летию первой Республики Армения и первой Чехословацкой Республики.
Собеседники затронули возможность организации взаимных визитов, а также вопросы, связанные с формированием их повестки дня и процессом ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС.
Посол Сейранян сообщил вице-спикеру о прекращении процесса армяно-турецких протоколов из-за неконструктивной позиции Турции, недавних беспрецедентных милитаристских заявлениях азербайджанского лидера относительно территориальных претензий к Армении.