Չեխիայում ՀՀ դեսպանը հանդիպել է Սենատի նախագահի առաջին տեղակալի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը մարտի 27-ին հանդիպում ունեցավ Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի վերին պալատի՝ Սենատի նախագահի առաջին տեղակալ Միլուշե Հորսկայի (Miluše Horská) հետ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ հարցեր, մասնավորապես խոսվեց միջխորհրդարանական փոխգործակցության, մշակույթի, կրթության և գիտության բնագավառներում երկկողմ կապերի ամրապնդման անհրաժեշտության մասին։ Նախնական համաձայնություն ձեռք բերվեց Միլուշե Հորսկայի հովանավորությամբ Հայաստանի և Չեխոսլովակիայի առաջին հանրապետությունների 100-ամյակին նվիրված մշակութային ձեռնարկ կազմակերպելու վերաբերյալ։
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաև փոխադարձ այցերի կազմակերպման հնարավորությանը, դրանց օրակարգի ձևավորմանը և ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացին առնչվող հարցերին։
Դեսպան Սեյրանյանը զրուցակցին տեղեկացրեց հայ-թուրքական արձանագրությունները Թուրքիայի ապակառուցողական մոտեցումների պատճառով չեղարկելու, Ադրբեջանի ղեկավարի՝ Հայաստանի հանդեպ տարածքային պահանջների վերաբերյալ վերջին շրջանի աննախադեպ ռազմատենչ հայտարարությունների մասին։

YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. Armenian Ambassador to the Czech Republic Tigran Seiranian on March 27 met with Miluše Horská – First Vice-President of the Czech Senate (upper house of the parliament), the Armenian foreign ministry told Armenpress.
During the meeting a number of issues of mutual interest, in particular, the necessity to strengthen inter-parliamentary cooperation, as well as bilateral ties in the fields of culture, education and science were discussed. A preliminary agreement was reached to organize a cultural manual dedicated to the 100th anniversaries of the first Republic of Armenia and the Czech Republic under the auspices of Miluše Horská.
The officials also touched upon the possibility to organize mutual visits, as well as issues relating to formation of their agenda and the ratification process of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
Ambassador Seiranian informed Miluše Horská about the cancellation of the Armenian-Turkish protocols due to Turkey’s unconstructive stances, the Azerbaijani leader’s recent unprecedented militaristic statements on territorial claims towards Armenia.