«Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» չինական նախաձեռնությունը կարող է նպաստել Հարավային Կովկասի խաղաղությանը. Արմեն Աշոտյան
«Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» չինական նախաձեռնությունը կարող է նպաստել
Հարավային Կովկասի խաղաղությանը. Արմեն Աշոտյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում մարտի 28-ին աշխատանքային քննարկում է տեղի ունեցել ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիեն Ըրլոնգի հետ: Աշխատանքային քննարկման օրակարգային թեման եղել է «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» չինական ռազմավարական նախաձեռնության քննարկումը, Հայաստանի ու Չինաստանի խորհրդարանական եւ ոլորտի փորձագիտական հանրույթների միջեւ համագործակցության խթանումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից, քննարկման ընթացքում հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը, անդրադառնալով առկա համաշխարհային գործընթացներին, ընդգծել է, որ ներկա աշխարհակարգի, միջազգային հարաբերություններում առկա մարտահրավերների դիմակայման համատեքստում «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» չինական մեգանախագիծը Հայաստանի համար տարածաշրջանային հաղորդակցության նոր հնարավորություններ կարող է ստեղծել, ինչպես նաեւ նպաստել խաղաղությանը եւ բարեկեցությանը Հարավային Կովկասում:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության հարցերին՝ դեսպան Ըրլոնգը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում Չինաստանը կողմնակից է հակամարտության բացառապես խաղաղ լուծման տարբերակին՝ բանակցությունների միջոցով:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ միջազգային հարթակներում փոխգործակցության օրակարգին, տնտեսական, ներդրումային եւ հումանիտար քաղաքականության խթանմանը վերաբերող հարցերի:

Китайский мегапроект «Один пояс и один путь» может содействовать миру и процветанию на Южном Кавказе: Армен Ашотян
Китайский мегапроект «Один пояс и один путь» может содействовать миру и
процветанию на Южном Кавказе: Армен Ашотян
В Постоянной комиссии НС Армении по внешним связям 28 марта состоялась рабочая встреча с Чрезвычайным и Полномочным послом Китайской Народной Республики в Армении Тианом Эрлуном. Тема рабочей встречи - обсуждение китайской стратегической инициативы «Один пояс и один путь», продвижение сотрудничества между парламентскими и отраслевыми экспертными сообществами Армении и Китая.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, в ходе обсуждения председатель Комиссии Армен Ашотян, коснувшись существующих глобальных процессов, подчеркнул, что китайский мегапроект «Один пояс и один путь» в контексте вызовов международных отношений может создать для Армении новые возможности для общения, а также содействовать миру и процветанию на Южном Кавказе.
Говоря о региональной безопасности и стабильности, посол Эрлун отметил, что Китай является сторонником мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта путем переговоров.
Стороны затронули повестку дня сотрудничества на международных платформах, а также связанные с поощрением экономической, инвестиционной и гуманитарной политики вопросы.