ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանը քննարկել է Երևանում «IRNA»-ի և Թեհրանում «Արմենպրես»-ի ներկայացուցչությունների բացման հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանը մարտի 10-ին հանդիպել է «IRNA» լրատվական գործակալության նորանշանակ տնօրեն Զիյա Հաշեմիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանությունից, ողջունելով ՀՀ դեսպանին՝ Հաշեմին ջերմորեն վերհիշել է մի քանի տարի առաջ Երևան կատարած իր այցը՝ որպես Թեհրանի համալսարանի դասախոս: Խոսելով իրանահայ համայնքի մասին՝ նա բարձր է գնահատել համայնքի ներկայացուցիչների ունեցած դերն Իրանում:
Ընդգծելով գիտության ոլորտում Հայաստանի ունեցած բարձր մակարդակը՝ Հաշեմին կարևորել է գիտական համագործակցության զարգացումը:
Նա նաև անդրադարձել է մշակութային կապերի ամրապնդման անհրաժեշտությանն՝ իր պատրաստակամությունը հայտնելով «IRNA»-ի հնարավորությունները ծառայեցնել ի նպաստ Իրանում Հայաստանի մասին տեղեկատվության տարածման և իրազեկվածության մակարդակի բարձրացման:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ դեսպան Թումանյանն իր գոհունակությունն է հայտնել «IRNA»-ի հետ հաստատված աշխատանքային համագործակցության կապակցությամբ: ՀՀ դեսպանն անդրադարձել է 2017 թ. հոկտեմբերի 21-ին Թեհրանում ստորագրված «Արմենպրես»-ի և «IRNA»-ի միջև համագործակցության հուշագրին՝ նշելով, որ կողմերը հստակ քայլեր են ձեռնարկում դրա իրականացման համար:
Զրուցակիցներն անհրաժեշտ են համարել հետևողականորեն շարունակել երկու երկրներում փոխճանաչողության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ աշխատանքները:
Հանդիպման ընթացքում նաև քննարկվել է Երևանում «IRNA»-ի և Թեհրանում «Արմենպրես»-ի ներկայացուցչությունների բացման հարցը:

Establishing IRNA, ARMENPRESS representation offices in Yerevan, Tehran discussed in Iran
YEREVAN, MARCH 11, ARMENPRESS. Armenia’s Ambassador to Iran H.E. Artashes Tumanyan had a meeting on March 10 with Ziya Hashemi, the new director of IRNA, the country’s main state-media, the Armenian Embassy of Iran told ARMENPRESS.
At the meeting Mr. Hashemi warmly recalled his earlier visit to Yerevan a few years ago in the capacity of a lecturer of the University of Tehran. Speaking about the Iranian-Armenian community Mr. Hashemi praised the role of its representatives in the country.
Underscoring Armenia’s high level in science, Mr. Hashemi attached importance to the development of scientific cooperation.
He also addressed the need for strengthening cultural ties and expressed readiness to serve IRNA’s capabilities for spreading information and raising the level of awareness about Armenia in Iran.
The Armenian Ambassador thanked for the meeting and was pleased to note the cooperation which has been established with IRNA.
H.E. Artashes Tumanyan spoke about the ARMENPRESS-IRNA memorandum of cooperation signed October 21, 2017 in Tehran, mentioning that the parties are carrying out concrete actions for realizing the deal.
Both sides concurred on the need for consistently continuing the work aimed at raising the level of mutual recognition in the two countries.
The sides also discussed the issue of opening IRNA and ARMENPRESS representation offices in Yerevan and Tehran respectively.