Կիպրոսի նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերի պատճենը հանձնել է ՀՀ արտգործնախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մարտի 5-ին ընդունեց Կիպրոսի նորանշանակ դեսպան Լեոնիդաս Մարկիդեսին (նստավայրը՝ Մոսկվա) հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Շնորհավորելով դեսպան Մարկիդեսին նշանակման կապակցությամբ՝ նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց հայ-կիպրական եղբայրական հարաբերությունները և հաջողություն մաղթեց նրա առաքելության մեջ՝ հույս հայտնելով, որ դեսպանն իր ակտիվ գործունեությամբ նոր լիցք կհաղորդի երկկողմ փոխգործակցությանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և բարեմաղթանքների համար՝ դեսպան Մարկիդեսը վստահեցրեց, որ կներդնի առավելագույն ջանքերը Հայաստանի և Կիպրոսի միջև օրինակելի համագործակցությունն առաջ մղելու համար:
Զրուցակիցներն անդրադարձան քաղաքական երկխոսության, միջազգային կառույցներում փոխգործակցության, առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմանն առնչվող հարցերի, քննարկեցին տուրիզմի, մշակույթի բնագավառներում փոխգործակցության ընդլայնման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Լեոնիդաս Մարկիդեսն արժևորեցին կիպրահայ համայնքի դերակատարությունը ինչպես Կիպրոսի զարգացման գործում, այնպես էլ երկկողմ հարաբերությունների խորացմանն ուղղված նախաձեռնությունների տեսանկյունից։
Երկուստեք կարևորվեց Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որը նոր հեռանկարներ է բացում ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում համագործակցության խորացման համար:
Զրույցի ընթացքում մտքեր փոխանակվեցին Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի, մարդկության դեմ հանցագործությունների և ցեղասպանությունների կանխարգելման ուղղությամբ միջազգային հանրության ջանքերի շուրջ։
Հայաստանի արտգործնախարարն ու Կիպրոսի դեսպանն անդրադարձան այս տարի հոկտեմբերին կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի երևանյան գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներին։
Հանդիպման օրակարգում էին նաև կիպրական հիմնահարցի կարգավորման ու ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծմանն առնչվող հարցերը և երկու երկրների փոխադարձ աջակցությունը այդ ուղղություններով՝ միջազգային հանրության հետ համատեղ գործադրվող ջանքերին:

New Ambassador of Cyprus presents copy of credentials to Armenian FM
YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. Newly appointed Ambassador of Cyprus to Armenia Leonidas  Markides (residence in Moscow) presented the copy of his credentials to Armenian foreign minister Edward Nalbandian on March 5, the foreign ministry told Armenpress.
The FM congratulated the Ambassador on his appointment and highly appreciated the bilateral relations between Armenia and Cyprus. The minister wished success to the Ambassador on his mission expressing hope that his activity will boost the bilateral mutual partnership.
The Ambassador thanked for the reception and wishes and assured that he will make the maximum efforts to promote the exemplary cooperation between Armenia and Cyprus.
The officials discussed issues relating to political dialogue, cooperation in international structures, development of commercial ties, expansion of legal framework, as well as the steps aimed at expanding the cooperation in the fields of tourism and culture.
FM Nalbadian and Ambassador Markides praised the role of the Armenian community in the development of Cyprus.
They both attached importance to the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement which opens new prospects for deepening the bilateral and multilateral cooperation.
During the meeting the officials exchanged views on the process of the international recognition of the Armenian Genocide, the international community’s efforts on preventing crimes against humanity and genocides.
They also touched upon the upcoming Francophonie summit which will be held in Yerevan in October 2018.
The meeting agenda also included the issues relating the settlement of the Cyprus issue and the Karabakh conflict, as well as the mutual assistance of the two countries to the joint efforts of the international community made on this path.