Ղազախստանի դեսպանը վստահ է՝ Հայաստանի նոր ղեկավարության օրոք երկկողմ հարաբերություններում հնարավոր կլինի հասնել ավելիին
Ղազախստանի դեսպանը վստահ է՝ Հայաստանի նոր ղեկավարության օրոք երկկողմ
հարաբերություններում հնարավոր կլինի հասնել ավելիին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը հայ-ղազախական հարաբերություններին նվիրված ասուլիսի ընթացքում շնորհավորեց հայ գործընկերներին սահմանադրական բարեփոխումների հաջող իրականացման, ինչպես նաեւ նոր նախագահ ընտրելու կապակցությամբ: Նա նկատեց, որ երկու երկրներն էլ զուգահեռաբար անցնում են սահմանադրական բարեփոխումների փուլով:
«Ղազախստանում դրանք պարզապես ձգձգված են ժամանակի առումով, իսկ Հայաստանը 2015 թվականի դեկտեմբերին միանգամից սկսեց այդ գործընթացը, որը, կարծում եմ, շատ շուտով կավարտվի, եւ ես համոզված եմ, որ արդեն նոր պայմաններում երկրի կառավարությունը եւ պետության ղեկավարը միանշանակ կպահպանեն շատ կայուն եւ գործընկերային երկկողմ հարաբերությունները: Ես վստահ եմ՝ մենք  շատ ավելիին կհասնենք, քանի որ տեղում չեն մնում ոչ միայն երկկողմ, այլեւ բազմակողմ հարաբերությունները»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա:
Մարտի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովը քվեարկությամբ ՀՀ 4-րդ  նախագահի պաշտոնում ընտրեց Արմեն Սարգսյանին: Նրա թեկնածությանը կողմ էր քվեարկել 90, դեմ՝ 10 պատգամավոր:

Kazakh Ambassador is confident it will be possible to achieve more in bilateral ties under Armenia’s news leadership
Kazakh Ambassador is confident it will be possible to achieve more in bilateral ties under
Armenia’s news leadership
YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. During a press conference dedicated to the Armenian-Kazakh ties, Ambassador of Kazakhstan to Armenia Timur Urazayev congratulated the Armenian partners on holding successfully the constitutional reforms, as well as on electing a new president, reports Armenpress.
The Kazakh Ambassador noted that the two countries are passing through the stage of constitutional reforms.
“These processes are just delayed in Kazakhstan in terms of time, but Armenia launched this process in December 2015 which, I think, will be completed very soon, and I am convinced that under the new conditions the country’s government and leader will definitely maintain the very stable and partering bilateral relations. I am sure we will achieve much more as both the bilateral and multilateral relations continue developing”, he said.
Armen Sarkissian has been elected 4th President of Armenia by the Parliament on March 2. 90 MPs voted in favor of his candidacy, while 10 voted against.