Հայաստանն ու Վրաստանը կօգտվեն միմյանց առևտրային գոտիներից. Կվիրիկաշվիլին ողջունում է ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ու Վրաստանը պայմանավորվել են ակտիվորեն զարգացնել տարածաշրջանային նշանակության համագործակցությունը՝ օգտագործելով միմյանց հնարավորությունները: Այդ մասին ՀՀ կառավարությունում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ տեղի ունեցած բանակցություններն ամփոփելիս հայտարարեց Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին:
«Իմ գործընկերոջ կողմից ընդգծվեց տարածաշրջանային նշանակության համագործակցությունը: Մենք պատրաստ ենք, որպեսզի բազմակողմանի նախագծերում Վրաստանի հետ Հայաստանն էլ ավելի ակտիվ մասնակցի և մենք համարում ենք, որ այս առումով կարող ենք երկկողմ օգուտ ստանալ՝ ելնելով ազատ առևտրային գոտու և պայմանագրերի ցանցից, որոնք ունեն Վրաստանն ու Հայաստանը: Հայաստանի հնարավորությունները ևս Վրաստանի կողմից կօգտագործվեն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Վրաստանի վարչապետը:
Գիորգի Կվիրիկաշվիլին ընդգծեց նաև, որ Վրաստանը ողջունում է Հայաստանի և Եվրամիության միջև համակողմանի և ընդլայնված պայմանագրի ստորագրման փաստը: «Երկու կողմերս համաձայնության եկանք, որ անհրաժեշտ է  բարձր մակարդակի այցերն էլ ավելի ակտիվացնել և երկու երկրների ոլորտային գերատեսչությունների համագործակցությանն աջակցել: Մենք համաձայնեցինք նաև, որ մոտ ապագայում տեխնիկական խմբերի հանդիպումներ կայանան, որպեսզի երկկողմ համագործակցության հանձնաժողովի հանդիպումը կազմակերպվի և մենք հուսով ենք, որ 2018-ին նման հանդիպում անպայման կանցկացվի»,- ասաց Վրաստանի վարչապետը:

YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS. Armenia and Georgia have agreed to actively develop cooperation of regional significance by using each other’s opportunities, Georgian Prime Minister Giorgi Kvirikashvili said after negotiations with Armenian counterpart Karen Karapetyan in Yerevan.
“My colleague underscored cooperation of regional significance. We are ready that Armenia participates even more actively with Georgia in multilateral projects and we find that in this context we can have bilateral benefit – proceeding from the free trade zone and treaty network, which Georgia and Armenia have. Armenia’s opportunities will also be used by Georgia,” the Georgian PM said.
PM Kvirikashvili also emphasized that Georgia welcomes the signing of the CEPA deal between Armenia and the European Union.
“We both concurred that it is necessary to activate high level visits even more and support cooperation of sectoral agencies of both countries. We also agreed for technical groups to hold meetings soon in order for the meeting of the bilateral cooperation commission to be organized and we hope that the meeting will definitely take place in 2018,” he said.