Հայաստանն ու Վրաստանը կօգտվեն միմյանց առևտրային գոտիներից. Կվիրիկաշվիլին ողջունում է ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ու Վրաստանը պայմանավորվել են ակտիվորեն զարգացնել տարածաշրջանային նշանակության համագործակցությունը՝ օգտագործելով միմյանց հնարավորությունները: Այդ մասին ՀՀ կառավարությունում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ տեղի ունեցած բանակցություններն ամփոփելիս հայտարարեց Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին:
«Իմ գործընկերոջ կողմից ընդգծվեց տարածաշրջանային նշանակության համագործակցությունը: Մենք պատրաստ ենք, որպեսզի բազմակողմանի նախագծերում Վրաստանի հետ Հայաստանն էլ ավելի ակտիվ մասնակցի և մենք համարում ենք, որ այս առումով կարող ենք երկկողմ օգուտ ստանալ՝ ելնելով ազատ առևտրային գոտու և պայմանագրերի ցանցից, որոնք ունեն Վրաստանն ու Հայաստանը: Հայաստանի հնարավորությունները ևս Վրաստանի կողմից կօգտագործվեն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Վրաստանի վարչապետը:
Գիորգի Կվիրիկաշվիլին ընդգծեց նաև, որ Վրաստանը ողջունում է Հայաստանի և Եվրամիության միջև համակողմանի և ընդլայնված պայմանագրի ստորագրման փաստը: «Երկու կողմերս համաձայնության եկանք, որ անհրաժեշտ է  բարձր մակարդակի այցերն էլ ավելի ակտիվացնել և երկու երկրների ոլորտային գերատեսչությունների համագործակցությանն աջակցել: Մենք համաձայնեցինք նաև, որ մոտ ապագայում տեխնիկական խմբերի հանդիպումներ կայանան, որպեսզի երկկողմ համագործակցության հանձնաժողովի հանդիպումը կազմակերպվի և մենք հուսով ենք, որ 2018-ին նման հանդիպում անպայման կանցկացվի»,- ասաց Վրաստանի վարչապետը:

Армения и Грузия воспользуются экономическими зонами друг друга: Квирикашвили приветствует соглашение Армения-ЕС
Армения и Грузия воспользуются экономическими зонами друг друга: Квирикашвили
приветствует соглашение Армения-ЕС
Армения и Грузия договорились активно развивать региональное сотрудничество, используя возможности друг друга. Как сообщает «Арменпресс», об этом, подводя итоги переговоров с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном, сказал премьер-министр Грузии Гиорги Квирикашвили.
“Мой коллега подчеркнул значение регионального сотрудничества. Мы готовы к тому, чтобы в многосторонних проектах с Грузией Армения приняла более активное участие, и мы считаем, что можем получить обоюдную пользу, исходя из свободной экономической зоны и тех договоров, которые имеются у Армении и Грузии. Возможности Армении также будут использоваться Грузией”, - сказал премьер-министр Грузии.
Гиорги Квирикашвили подчеркнул также, что Грузия приветствует подписание Арменией и Евросоюзом всеобъемлющего соглашения> “Обе стороны пришли к соглашению, что необходимо активизировать визиты на высшем уровне и поддерживать сотрудничество отраслевых ведомств двух стран. Мы договорились также, что в ближайшее время будут проведены встречи технических групп, чтобы организовать встречу комиссии по сотрудничеству, и мы надеемся, что в 2018-м году такая встреча будет проведена”, - сказал премьер-министр Грузии.