Սպիտակ տան ավելի քան 30 աշխատողներ զրկվել են հույժ գաղտնի տվյալներ մուտք գործելու հնարավորությունից. Bloomberg
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպիտակ տան ավելի քան 30 աշխատակիցներ զրկվել են հույժ գաղտնի տեղեկություններ մուտք գործելու հնարավորությունից: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 28-ին այս մասին հաղորդել Է Bloomberg գործակալությունը: Գործակալության աղբյուրների տեղեկատվությամբ՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի նստավայրի ավելի քան երեք տասնյակ աշխատակիցների համար պետական գաղտնիք կազմող տեղեկատվություն մուտք գործելու հնարավորության մակարդակը «հույժ գաղտնիից» իջեցրել են մինչեւ «գաղտնի»:
Դա նրանց համար փակում Է որոշ առանձնապես պահպանվող տեղեկատվություն կանանվոր մուտք գործելու հնարավորությունը: Ինչպես նշվում Է, հիշյալ աշխատակիցներից ոչ մեկին չեն խնդրել պաշտոնաթող լինել: Նրանք շարունակում են աշխատել Սպիտակ տանը, սակայն այժմ պատասխանատու են այն աշխատանքի համար, որը համապատասխանում Է մուտք գործելու իրենց մակարդակին: Այն աշխատակիցների, որոնց համար իջեցրել են մուտք գործելու մակարդակը, թվում Է նախագահի խորհրդական եւ նրա փեսա Ջարեդ Քուշները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

More than 30 Trump aides stripped of access to top secret intel
YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. More than 30 aides to US President Donald Trump have been stripped of access to top secret intelligence, sources told Bloomberg.
The officials have been notified that they will be downgraded to lower-level “secret” interim security clearances, Bloomberg reported citing sources familiar with the matter.
None of the officials has been asked to leave the administration and their portfolios on top secret matters will be distributed to other staff members, they said.
Jared Kushner, Trump’s son-in-law and senior adviser, is among those officials whose security clearance has been downgraded as a result of the new policy on interim clearances set by White House Chief of Staff John Kelly, said another person familiar with the material.
The move comes as the White House weathers intense criticism over its handling of sensitive intelligence after ex Staff Secretary Rob Porter was permitted to keep his clearance for months even though the FBI said it had provided the White House a report including allegations of domestic violence from his two ex-wives, Bloomberg reported.