ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը վերահաստատել է աջակցությունը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության շրջանակներում ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Զոհրաբ Մնացականյանը փետրվարի 27-ին հանդիպել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից՝ հավելելով. «Հանդիպման ընթացքում դեսպան Մնացականյանը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին փոխանցեց Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի և արտգործնախարարի ջերմ ողջույնները: Այնուհետև, դեսպանը հանգամանալից ներկայացրեց Ֆրանկոֆոնիայի երևանյան գագաթաժողովի նախապատրաստական ընթացքը և գագաթաժողովի շրջանակներում նախատեսված միջոցառումները:
Անտոնիո Գուտերեշը, շնորհակալություն հայտնելով ողջույնների համար, հիշատակեց 2017թ. սեպտեմբերին ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբելայի շրջանակներում Հայաստանի Նախագահի հետ ունեցած հանդիպումը և իր նախկին պաշտոնում Հայաստան կատարած այցերը։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը գոհունակությամբ հիշեց ՄԱԿ-ին անդամակցության 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Հայաստանի կողմից կազմակերպված համերգ-միջոցառումը, որին ինքը ներկա էր գտնվել, ինչպես նաև ողջունեց Ֆրանկոֆոնիայի գալիք գագաթաժողովը Երևանում անցկացնելու որոշումը՝ վերահաստատելով Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության և Հայաստանի հետ ՄԱԿ-ի շարունակաբար աճող համագործակցության ամրապնդմանը սատարելու իր հանձնառությունը։
Դեսպան Մնացականյանն ու գլխավոր քարտուղար Գուտերեշը մտքեր փոխանակեցին ՄԱԿ-ում և դրա կառույցների շրջանակներում փոխգործակցության և միջազգային բազմակողմ գործընթացներում իրականացվող նախաձեռնությունների վերաբերյալ։ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը վերահաստատեց ՄԱԿ-ի շարունակական աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում և նրանց առաջարկությունների հիման վրա ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը»:

Генеральный секретарь ООН подтвердил неизменную поддержку ООН усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ
Генеральный секретарь ООН подтвердил неизменную поддержку ООН усилиям
сопредседателей Минской группы ОБСЕ
Постоянный представитель Армении при ООН Зограб Мнацаканян 27 февраля встретился с Генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, в ходе встречи посол Мнацаканян передал генеральному секретарю ООН теплые приветствия от президента Республики Армения и министра иностранных дел. Затем посол представил подготовительные работы к проведению саммита Франкофонии в Ереване и мероприятиям, запланированным на саммите.
Антониу Гутерриш поблагодарил за приветствия, вспомнил встречу с президентом Армении в рамках Генеральной ассамблеи ООН в сентябре 2017 года и свои визиты в Армению на предыдущих постах.
Генеральный секретарь ООН с удовлетворением напомнил о организованном Арменией мероприятии, посвященном 25-летию вступления в ООН, а также приветствовал решение провести предстоящий саммит Франкофонии в Ереване, подтвердив продолжающуюся поддержку Международной организации Франкофонии и ООН и приверженность содействию расширения сотрудничества.
Посол Мнацаканян и Генеральный секретарь ООН обменялись мнениями об инициативах ООН и ее структур в рамках сотрудничества и международных многосторонних процессов.
Генеральный секретарь ООН подтвердил неизменную поддержку ООН усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.