Երուսաղեմի Տիրոջ Գերեզմանի տաճարը բացվել Է եռօրյա բողոքից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երուսաղեմի Քրիստոսի Հարության տաճարը (հայտնի Է նաեւ որպես Տիրոջ Գերեզմանի տաճար) փետրվարի 28-ին տեղական ժամանակով 04:00-ին (Երեւանի ժամանակով 06:00-ին) բացվել Է այն բանից հետո, երբ այն երեք օր փակ Էր ի նշան Երուսաղեմի իշխանությունների հարկային քաղաքականության դեմ բողոքի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ՏԱՍՍ-ն իրադարձությունների վայրից:
Տաճարը փետրվարի 25-ի տեղական ժամանակով կեսօրին անորոշ ժամանակով փակվել Էր ի նշան բողոքի եկեղեցական անշարժ գույքի որոշ տեսակների համար հարկերի եւ դրանց պարտքերի բռնագանձման՝ Երուսաղեմի քաղաքապետարանի գործողությունների դեմ:
Փետրվարի 27-ի երեկոյան վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուի դիվանատունը հայտնել Է, որ մունիցիպալ հարկի գանձման շուրջ ստեղծված իրադրության կարգավորման ուղիների որոնման համար կկազմվի հատուկ աշխատանքային խումբ՝ նախարար Ցախա Հանեգբիի գլխավորությամբ եւ ֆինանսների, արտաքին գործերի, ներքին գործերի նախարարությունների ու Երուսաղեմի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Վարչապետի գերատեսչությունում նաեւ հավելել են, որ այդ խումբը բանակցություններ կվարի եկեղեցիների ներկայացուցիչների հետ, իսկ այդ ընթացքում Երուսաղեմի իշխանությունները դադարեցնում են հարկերի գանձման ընթացակարգերը, որոնք սկսվել են մի քանի շաբաթ առաջ:
Դրանից շատ չանցած եկեղեցիները հովվապետերը՝ Երուսաղմի Պատրիարք Թեոփիլոս Գ-ն, Հայ առաքելական եկեղեցու Երուսաղեմի Պատրիարք Նուրհան Մանուկյանը եւ Սուրբ Հողի ֆրանչիսկյան կուստոդ Ֆրանչեսկո Պատոնը փետրվարի 27-ին տարածած համատեղ հայտարարության մեջ հայտնել են, որ «վարչապետի կառուցողական միջամտությունից հետո անհամբերությամբ սպասում են նախարար Հանեգբիի եւ բոլոր նրանց հետ հանդիպմանը, ովքեր սիրում են Երուսաղեմը», եւ հայտարարել են փետրվարի 28-ի վաղ առավոտյան Տիրոջ Գերեզմանի տաճարը բացելու մասին:

Church of the Holy Sepulchre reopened after 3-day protests
YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. The Church of the Holy Sepulchre of Jerusalem reopened February 28 early morning after 3-days protests as the city officials said they would begin tax collection from Church properties.
The Church of the Holy Sepulchre was closed on February 25 indefinitely as the Jerusalem City Hall said it would impose real estate tax on church premises.
Israeli PM Benjamin Netanyahu agreed with Jerusalem Mayor Nir Barkat to establish a team led by Regional Cooperation Minister Tzachi Hanegbi, with the participation of all the relevant parties, to find a solution to both issues, The Jerusalem Post reported.
In the meantime, the municipality has frozen its tax collection efforts, and legislation concerning the sale of church property will be suspended.
After the Israeli PM’s statement, church leaders responded by saying:
“We, the heads of Churches in charge of the Holy Sepulchre and the status quo governing the various Christian holy sites in Jerusalem – the Greek Orthodox Patriarchate, the Custodian of the Holy Land and the Armenian Patriarchate – give thanks to God for the statement released earlier today by Prime Minister Netanyahu and offer our gratitude to all those who have worked tirelessly to uphold the Christian presence in Jerusalem and to defend the status quo,” as quoted by Jerusalem Post.