Հայաստանը Սև ծովի և Պարսից ծոցի միջև տարանցիկ միջանցք ձևավորելու բանակցություններ է վարում բոլոր շահագրգիռ երկրների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը Սև ծովի և Պարսից ծոցի միջև տարանցիկ միջանցք ձևավորելու հարցով բանակցություններ է վարում բոլոր շահագրգիռ երկրների հետ:  Մյունխենի անվտանգության համաժողովում ունեցած ելույթում այս մասին ասաց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Հուսով ենք, որ հաջողության դեպքում դրա շահառուների ցանկը կլինի ավելի ընդարձակ, քան բանակցային փուլում ներգրավված երկրներն են»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց ՀՀ Նախագահը:
Նա կարծիք հայտնեց, որ ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի անդամ երկրների համագործակցությունը, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ շրջանակներում, համապատասխանում է ընդհանուր շահերին և տնտեսական առաջընթացին: «Հայաստանը միշտ եղել է բաց համագործակցության, այլոց շահերը հարգելու և դրանք հնարավորինս համադրելու ջատագով։ Փորձել ենք մեր գործընկերներին ընտրության առաջ չկանգնեցնել, իսկ որտեղ հնարավոր է՝ ստեղծել դրական համագործակցության միջավայր։ Կարող եմ ասել, որ մեր բոլոր գործընկերները, մեծ հաշվով, մշտապես աջակցել են մեր այս քաղաքականությանը և դրա արդյունքում կատարված քայլերին»,- նշեց Նախագահ Սարգսյանը:
Նա հավելեց, որ Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցել է  հստակ գիտակցմամբ, որ այն լավագույնս է ծառայելու մեր տնտեսության զարգացմանը, մեր երկրի ապագային։ Նախագահի խոսքով՝ անդամակցությունից ի վեր գրանցված արդյունքներն ամրապնդում են վստահությունը մեր բռնած ուղու հանդեպ։ Միաժամանակ, դա բնավ չի խոչընդոտել համագործակցությանը Եվրոպական միության հետ, հատկապես ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների և արդիականացման բնագավառներում:  «Եվրամիության հետ մեր համագործակցությունը նոր մակարդակի բարձրացավ վերջերս ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով։ Այժմ կարևոր է, որ այդ փաստաթղթի վավերացման գործընթացն ընթանա պատշաճ արագությամբ»,- ընդգծեց ՀՀ Նախագահը:
Նախագահը շեշտեց, որ արդիականացումը մշտական գործընթաց է, որը հնարավորություն է տալիս մեզ քայլել ժամանակին համընթաց: Հայաստանը շարունակաբար ձգտելու է համագործակցել բոլոր այն ուժերի հետ, որոնք արդեն իսկ հասել են մեծ հաջողությունների և կարող են նպաստել մեր երկրի զարգացմանը: «Նշված քաղաքականությունը դյուրացնում է Հայաստանի փոխգործակցությունը թե՛ ԵԱՏՄ-ի, թե՛ ԵՄ-ի հետ: Սա նաև հնարավորություն է բոլոր նրանց համար, ովքեր ցանկանում են Հայաստանի միջոցով ընդլայնել գործարար կապերը այս երկու ինտեգրացիոն կառույցների միջև»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:

Армения ведет переговоры о создании транзитной зоны между Черным морем и Персидским заливом со всеми заинтересованными странами
Армения  ведет переговоры  о создании транзитной зоны между Черным морем и
Персидским заливом со всеми заинтересованными странами
Армения  ведет переговоры  о создании транзитной зоны между Черным морем и Персидским заливом со всеми заинтересованными странами.  Так   заявил в  своей речи на Мюнхенской конференции по безопасности президент РА   Серж Саргсян. «Надеемся, что в случае  успеха список бенефициаров будет намного шире, чем на этапе переговоров» , - как  передает Арменпресс, сказал президент Армении.
Он выразил мнение, что двустороннее и многостороннее сотрудничество стран ЕС и ЕАЭС отвечает общим интересам и экономическому  развитию. «Армения  всегда была открыта  для  сотрудничества и привержена к  максимальной гармонизации интересов всех. Мы  не пытались помешать выбору  наших партнеров, а где возможно – создать атмосферу  позитивного сотрудничества. Могу сказать, что по большому  счету, все  наши партнеры всегда поддерживали нашу политику и следовавшие  из нее шаги», - сказал Серж Саргсян.
Он добавил, что Армения  вошла в ЕАЭС с четким осознанием того, что это наилучшим образом поспособствует развитию и будущему  нашей  страны.  По словам президента, успехи, отмеченные  с момента  вхождения, убеждают нас в верности  избранного пути. Вместе  с тем это отнюдь не  помешало нам сотрудничать с ЕС, особенно в  сфере институциональных преобразований  и модернизации. «Наше сотрудничество с ЕС поднялось на новый  уровень – с подписанием недавно Соглашения о всеобъемлющей и расширенной  торговле. Сейчас важно, чтобы  процесс ратификации этого документа шло нормальными темпами», - сказал президент.
Он подчеркнул, что модернизация – процесс непрекращающийся, она дает возможность  идти в ногу  со временем. Армения  и впредь будет стремиться сотрудничать с теми силами, которые  уже достигли больших успехов и могут помочь нам в этом. «Указанная  политика облегчает взаимоотношения  Армении и с ЕС, и с ЕАЭС. Это возможность и для  тех, кто готов с помощью Армении наладить деловые  отношения с этим идвумя интеграционными структурами», - сказал Серж Саргсян.