Ֆլորիդայի դպրոցի հրաձիգը խոստովանել Է կատարածը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆլորիդայի դպրոցի աշակերտների վրա հրազենով հարձակման մեջ կասկածվող 19-ամյա Նիկոլաս Քրուզը խոստովանել Է կատարածը: Այդ մասին, ինչպես փետրվարի 15-ին հայտնել Է Associated Press գործակալությունը, ասված Է Բրոուարդի օկրուգի շերիֆի գրասենյակի հաշվետվության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հարցաքննության ընթացքում Քրուզը ոստիկանությանն ասել Է, որ «սկսել Է գնդակահարել դպրոցկաններին, որոնց տեսել Է միջանցքներում եւ դպրոցի տարածքում»: Նա պատմել Է, որ, երբ նրանք սկսել են փախչել, որոշել Է «նետել իր AR-15 հրացանը եւ բաճկոնակը», որ խառնվի ամբոխի հետ:
Դատարանը Քրուզին թողել Է կալանքի տակ՝ առանց գրավով ազատվելու հնարավորության: Նրան կանխամտածված սպանության մեղադրանքներ են առաջադրվել 17 կետով:
Փետրվարի 14-ին դպրոցում տեղի ունեցած հրաձգութան զոհ Է դարձել 17 մարդ: Հինգ վիրավորներ, որոնց ընդունել են տեղի հիվանդանոց, գտնվում են կյանքին սպառնացող ծանր վիճակում: Ընդամենը վիրավորվել Է 14 մարդ:
19-ամյա Քրուզն ավելի վաղ եղել Է այդ դպրոցի աշակերտ, սակայն հեռացվել Է կարգապահության խախտման պատճառով, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Школьный стрелок из Флориды сознался в содеянном
Подозреваемый в нападении на учеников школы во Флориде с огнестрельным оружием 19-летний Николас Круз сознался в содеянном, говорится в отчете офиса шерифа округа Броуард. Как передает Арменпресс, об этом сообщает в четверг информагентство Associated Press.
В ходе допроса Круз сказал полиции , что "начал расстреливать школьников, которых он видел в коридорах и на территории школы". Он рассказал, что, когда те бросились бежать, решил "сбросить свою винтовку AR-15 и жилет", чтобы смешаться с толпой.
Суд оставил Круза под арестом без возможности освободиться под залог. Ему предъявлены обвинения в умышленном убийстве по 17 пунктам.
Жертвами стрельбы, произошедшей в школе в среду, стали 17 человек. Пятеро раненых, поступивших в местную больницу, находятся в тяжелом состоянии, угрожающем жизни. Всего ранения получили 14 человек.