Ճապոնացին դարձել Է Օլիմպիական խաղերի առաջին ութակի մասնակիցը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնացի դահուկորդ Նորիակի Կասային դարձել Է առաջին մարզիկը, որը մասնակցել Է ութ Օլիմպիական խաղերի: Փհենչհանի մրցումներում միջին ցատկահարթակում մրցաշարի որակավորման փուլում նա ցույց Է տվել 20-րդ արդյունքը եւ մտել եզրափակիչ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է մրցումների կայքում:
Կասային առաջին անգամ ելույթ Է ունեցել 1992 թվականի Ալբերվիլի Օլիմպիական խաղերում եւ այդ ժամանակվանից անփոփոխ կերպով մասնակցում Է ձմեռային Խաղերին: Այդ ժամանակաընթացքում մարզիկը երեք անգամ բարձրացել Է պատվանդանի վրա. նրա ակտիվում կա 1994 թվականի Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալ, ինչպես նաեւ 2014 թվականի Սոչիի Օլիմպիական խաղերի արծաթե ու բրոնզե մեդալներ:
45-ամյա Կասային մասնակցել Է աշխարհի 13 առաջնությունների եւ նվաճել յոթ մեդալ (երկու արծաթե եւ հինգ բրոնզե):
Նա այդ ցուցանիշով ռեկորդակիր Է հարթակից բոլոր ցատկորդների շրջանում: Ճապոնացին պրոֆեսիոնալ կարիերան սկսել Է 1988 թվականին:

Японец стал первым восьмикратным участником Олимпийских игр
Японский прыгун с трамплина Нориаки Касаи стал первым спортсменом, принявшим участие в восьми Олимпийских играх. В квалификации турнира на среднем трамплине на соревнованиях в Пхенчхане он показал 20-й результат и прошел в финал. Как передает Арменпресс, об этом сообщается на сайте соревнований.
Касаи впервые выступил на Олимпиаде в Альбервилле в 1992 году и с тех пор неизменно участвует в зимних Играх. За это время спортсмен трижды поднимался на пьедестал — в его активе серебряная медаль ОИ-1994, а также серебро и бронза на Олимпиаде 2014 года в Сочи.
45-летний Касаи принял участие в 13 чемпионатах мира и завоевал семь медалей (две серебряные и пять бронзовых). Он рекордсмен среди всех прыгунов с трамплина по этому показателю. Японец начал профессиональную карьеру в 1988 году.
Олимпиада в Пхенчхане пройдет с 9 по 25 февраля. Церемония открытия состоится в пятницу, 9 февраля, и начнется в 14:00 мск.