Մխիթարյանն «Արսենալ»-ում կդրսևորի իրեն. Ռունի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Էվերտոն»-ի հարձակվող Ուեյն Ռունին խոսել է Հայաստանի ազգային թիմի և Լոնդոնի «Արսենալ»-ի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի մասին:
«Մխիթարյանին բազմիցս եմ տեսել մարզումների ժամանակ: Նա բարձրակարգ ֆուտբոլիստ է: «Մանչեսթեր Յունայթեդ»-ում նա չէր ստանում այն ազատությունը, որն ուներ Դորտմունդի «Բորուսիա»-ում: Մխիթարյանը կդրսևորի իրեն «Արսենալ»-ում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասել է Ռունին:
Ֆուտբոլի Անգլիայի Պրեմիեր լիգայի 26-րդ տուրում Լոնդոնի «Արսենալ»-ը սեփական հարկի տակ հյուրընկալել էր «Էվերտոն»-ին և հաղթեց ջախջախիչ՝ 5:1 հաշվով: Հայաստանի ազգային թիմի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը դարձավ երեք գոլային փոխանցման հեղինակ:

Mkhitaryan didn’t have enough freedom in Manchester United, but is perfect for Arsenal – Wayne Rooney says
Mkhitaryan didn’t have enough freedom in Manchester United, but is perfect for Arsenal –
Wayne Rooney says
YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS. Everton attacker Wayne Rooney has commented on Armenia’s Henrikh Mkhitaryan, midfielder of London’s Arsenal.
“I think he is [better suited to Arsenal],’ Rooney told Monday Night Football. ‘I saw it in training with him – he’s a very talented player. At United he didn’t get the freedom he really wanted to perform which he had at Dortmund.
‘It was a different style and at Arsenal he’ll have players round him. He’ll create goals, he’ll score goals and I think he’ll kick on”, Rooney said, as quoted by Metro.
Arsenal defeated Everton 5:1 in a 26th round Premier League match. Mkhitaryan made three assists in the match.