Ստամբուլում պոլսահայ լուսանկարիչ Արա Գյուլերին նվիրված երեկո է անցկացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի Ուսքյուդար թաղամասի իշխանությունները պոլսահայ հայտնի լուսանկարիչ Արա Գյուլերին նվիրված երեկո են կազմակերպել, որին ներկա է եղել նաև Թուրքիայի նախագահի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
Քալընն ընդգծել է, որ Գյուլերը պատմություն պատմող լուսանկարներ է արել: «Նրա նկարները պատմում են Ստամբուլի, Դալիի, Պիկասոյի մասին»,- նշել է նա:
Ուսքյուդարի թաղապետ Հիլմի Թյուրքմենն էլ ընդգծել է, որ պոլսահայ լուսանկարչի գործերում ներկայացված է կյանքն իր բոլոր զգացմունքներով ու ապրումներով: «Նրա օբյեկտիվում արտացոլված պատկերները պատմում են բանուկ քաղաքի, երբեմն բարդ պայքարի, չմարող հույսի կամ երջանկության մասին»,- ասել է Թյուրքմենը:
Երեկոյի ընթացքում ելույթի ժամանակ Գյուլերն ընդգծել է, որ աշխարհում կարևորագույն տեղեկությունը պատմությունն է, քանի որ միայն պատմությամբ կարող ես ճանաչել անցյալը:

В Стамбуле состоялся вечер, посвященный армянскому фотографу Ара Гюлеру
Власти стамбульского района Ускюрдар организовали вечер, посвященный известному  фотографу армянского происхождения Ара Гюлеру, на котором присутствовал и пресс-секретарь президента  Турции Ибрагим Калын.
Как  передает Арменпресс, об этом сообщает ИА Anadolu.
Калын подчеркнул, что Гюлеризвестен и своими историческими снимками. «Его работы  рассказывают об истории Стамбула. Он снимал Дали, Пикассо», - отметил он.
Глава администрации района УскюрдарХилмиТюркмен подчеркнул, что в работах фотографа представлена жизнь во всем ее разнообразии – с переживаниями, эмоциями. «Его объектив запечатлел жизнь большого города, отобразив его борьбу, неувядающую надежду, счастье», - сказал Тюркмен.
Гюлерн подчеркнул в своем слове, что самая важная информация – это история, поскольку только она позволяет узнать прошлое.