«Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության 2018 թվականի ծրագրերում ԵՄ-Հայաստան համաձայնագրի վավերացման գործընթացն է
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» միջազգային հասարակական կազմակերպության ղեկավար Դիոգո Պինտոն 2017 թվականին Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության ամենանշանակալի իրադարձությունն է համարում նոյեմբերի 24-ին երկու կողմերի միջեւ կնքված համաձայնագիրը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նա նշեց, որ կազմակերպության հիմնական ջանքերն ուղղված են եղել հենց այս համաձայնագրի ստորագրման գործընթացին:
«Սա ինչ-որ առումով կանխատեսելի իրադարձություն էր, եւ չնայած որոշ փորձագետներ ունեին կասկածներ, ես անձամբ չէի կասկածում, որ այն կստորագրվի: Այն, բնականաբար, բարձրացնում է Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները մի նոր մակարդակի, որը գոյություն չուներ նախկինում»,-ասաց նա:
Դիոգո Պինտոյի կարծիքով՝ Հայաստանն այժմ ունի առավելություն՝ լինելով ԵԱՏՄ անդամ, միաժամանակ ընդլայնելով հարաբերությունները Եվրամիության հետ:
«Այն կարող է այս երկուսի համար լինել երկխոսության հարթակ, որտեղ բոլորը կարող են լինել շահավետ դիրքերում»,-ընդգծեց կազմակերպության ղեկավարը:
Նա նշեց, որ թեպետ կազմակերպության գործողությունների հիմնական առանցքը հենց այս համաձայնագիրն էր, այնուամենայնիվ, տարին հատկանշական էր նաեւ մի շարք այլ օրակարգային հարցերով՝ կապված Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների, արցախյան հակամարտության, Արցախում անցկացված սահմանադրական հանրաքվեի, հայաստանյան խորհրդարանական ընտրությունների հետ:
Անդրադառնալով ԵՄ-Արցախ համագործակցությանը, մասնավորապես, ԵՄ ավելի լայն ներկայացվածությանը Արցախում՝ Դիոգո Պինտոն ընդգծեց, որ այս հարցի շուրջ մեծ աշխատանք են տանում ԵՄ պաշտոնյաների հետ:
«Մենք նրանց համոզում ենք շարժվել մի ուղղությամբ, որն անվանում ենք «ներգրավվածություն առանց ճանաչման»: Եվրամիությունը ներգրավված է եղել մի շարք տարածքներում դեռեւս նախքան դրանց կարգավիճակի հստակեցումը. ինչու՞ պիտի նույն կերպ չվարվի նաեւ Արցախի պարագայում: Այո, այժմ բանակցություններ են ընթանում Արցախի վերջնական կարգավիճակը հստակեցնելու ուղղությամբ: Դա համաձայնեցված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում, իսկ Եվրամիությունը պարզապես սատարում է այդ ջանքերը, բայց սա ամենեւին չի նշանակում, որ ԵՄ-ն պետք է անտեսի, որ այնտեղ կա տարածք, որտեղ ապրում են մարդիկ, առերեսվում են նույն մարտահրավերներին, ինչպես աշխարհի մի շարք այլ երկրներում ապրող մարդիկ: Հատկապես, երբ Եվրամիությունը, հավանաբար, աշխարհում միակ կառույցն է, որն ունի լծակներ ե՛ւ Հայաստանի, ե՛ւ Ադրբեջանի հետ եւ կարող է ունենալ դրական ազդեցություն, նորից եմ կրկնում, ոչ թե հակամարտության կարգավորման գործընթացի, այլ այնտեղ մարդկանց կյանքի բարելավման հարցում, ինչը բխում է բոլորի շահերից: Իսկ միակ կողմը, որը, կարծես թե, չի համաձայնում սրան, Ադրբեջանն է: Ինձ համար սա անհասկանալի է եւ չպետք է ընդունելի լինի նաեւ Եվրամիության համար»,-նշեց նա:
Կազմակերպության ղեկավարը տեղեկացրեց, որ 2018 թվականին արդեն իսկ աշխատելու են ԵՄ-Հայաստան նոր համաձայնագրի վավերացման գործընթացին նպաստելու ուղղությամբ:
«Պետք է նպաստենք գործընթացի արագացմանը, որպեսզի կարողանանք անցնել հաջորդ քայլերին, իսկ որպես հաջորդ կարեւորագույն քայլ ես կնշեմ վիզայի ռեժիմի ազատականացման հարցը: Պետք է մեկնարկի երկխոսությունը, որի հարցում, կարծում եմ, երկու կողմերն էլ պատրաստակամություն են հայտնել, սակայն կան պայմաններ, որոնց համապատասխանեցման դեպքում միայն հնարավոր է այս ամենը իրականացնել: Իհարկե, գործընթացի հիմնական մասը կախված է Հայաստանից, սակայն չեմ ցանկանա Եվրամիությանը ազատել իր պարտավորություններից, քանի որ այն կարեւոր դեր ունի Հայաստանում Հայիրականացվող բարեփոխումներին աջակցելու համատեքստում թե ֆինանսական, թե քաղաքական առումով»,- ասաց Դիոգո Պինտոն եւ հավելեց, որ 2018 թվականը Հայաստանի եւ Արցախի համար իրադարձություններով լի տարի է, ինչը կազմակերպությունն օգտագործելու է Հայաստանի և Եվրոպայի կապերն առավել ամրապնդելու համար:

В программах организации «Европейские друзья Армении» на 2018 год – процесс ратификации соглашения ЕС-Армения
В программах организации «Европейские друзья Армении» на 2018 год – процесс
ратификации соглашения ЕС-Армения
Руководитель международной организации «Европейские друзья Армении» Диого Пинто самым важным событием в сотрудничестве ЕС-Армения за 2017 год считает подписание Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве между Республикой Армения и Европейским союзом. В беседе с «Арменпресс»  руководитель международной организации «Европейские друзья Армении» Диого Пинто сказал, что основным направлением деятельности организации «Европейские друзья Армении» был именно процесс подписания этого соглашения.
«В каком-то аспекте это было ожидаемое событие. Хотя и некоторые эксперты выражали сомнения, однако я лично не сомневался в подписании Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве между Республикой Армения и Европейским союзом. Естественно, что подписание соглашения поднимает отношения ЕС-Армения на новый уровень»,- сказал Диого Пинто.
По его словам, сейчас Армения имеет двойное преимущество – членство в ЕАЭС и соглашение с ЕС.
«Соглашение может стать площадкой для диалога между ЕАЭС и ЕС, где все могут оказаться в выгодных позициях»,- сказал руководитель международной организации «Европейские друзья Армении».
По его словам, хотя и основной осью деятельности их организации являлось именно данное соглашение, однако в уходящем году они занимались и рядом других вопросов: отношениями Армения-ЕС, арцахским конфликтом, проведенным в Арцахе референдумом, парламенсткими выборами в Армении и пр.
По поводу сотрудничества ЕС-Арцах Диого Пинто подчеркнул, что они работают с официальными лицами ЕС в направлении большей представленности ЕС в Арцахе.
«Мы убеждаем их двигаться в направлении, которое мы называем «участие без признания». ЕС был вовлечен в ряде территорий еще до уточнения их статуса, почему бы не поступить так же и в случае Арцаха? Да, сейчас идут переговоры по вопросу уточнения статуса Арцаха, это согласовано в рамках Минской группы ОБСЕ, ЕС поддерживает их усилия, однако это отнюдь не означает, что ЕС должен игнорировать  то, что есть территории, где проживают люди, имеющие те же проблемы, как и в других местах. Особенно, в том случае, когда ЕС имеет рычаги и в Армении, и в Азербайджане, и может оказать положительное воздействие – повторю, не в урегулировании конфликта, а в вопросах улучшения качества жизни людей, что соответствует всеобщим интересам. Единственной стороной, которая, кажется, не согласна с этим, является Азербайджан. Для меня это непонятно, и это не должно быть приемлемо и для ЕС»,- сказал Диого Пинто.
По его словам, в программах организации «Европейские друзья Армении» на 2018 год – способствование процессу ратификации соглашения ЕС-Армения.
«Мы должны способствовать ускорению этого процесса, чтобы перейти к следующим шагам. Как следующий успешный шаг я могу назвать либерализацию визового режима. Должен начаться диалог, к которому обе стороны выразили готовность, однако есть условия, которые должны соответствовать осуществлению процесса. Основная часть действий зависит от Армении, однако и ЕС имеет определенные обязательства, поскольку именно ЕС играет важную роль в проведении в Армении реформ – как в финансовом, так и в политическом смысле»,- сказал руководитель международной организации «Европейские друзья Армении»  Диого Пинто.
По его словам, 2018 год будет полон событиями и для Армении, и для Арцаха, что их организация использует для укрепления связей с Европой.