ՀՀ ԱԳ նախարարն ամփոփել է Հունաստանի իր գործընկերոջ հետ հանդիպման արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում իր հույն գործընկերոջ՝ Նիկոս Կոձիասի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին ամփոփել է երկկողմ հանդիպման արդյունքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, նախարարն իր ելույթում ասել է.
«Հարգելի Նիկոս,
Նախ, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել իմ բարեկամ և գործընկեր Նիկոս Կոձիասին հրավերի և բացառիկ ջերմ ընդունելության համար:
Հայաստանը և Հունաստանը, մեր եղբայրական ժողովուրդները կապված են դարավոր ջերմ հարաբերություններով, ավանդաբար խորը փոխադարձ համակրանքով, փոխաջակցությամբ և համերաշխությամբ:
Մենք հաճախ հանդիպում ենք նախարար Կոձիասի հետ միջազգային տարբեր հարթակներում: Վերջերս ես հյուրընկալել էի նրան Երևանում և այժմ ուրախ եմ գտնվել Աթենքում՝ շարունակելու մեր քննարկումները:
Այսօր ավելի վաղ ես պատիվ ունեցա հանդիպել Հունաստանի Հանրապետության Նախագահ Պրոկոպիս Պավլոպուլոսին և մտքեր փոխանակել հայ-հունական հարաբերությունների շուրջ:
Իմ այցը մեկնարկեց Արտաքին գործերի նախարարությունում երեկ ունեցած դասախոսությամբ: Ուզում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել ընձեռված հնարավորության համար՝ ներկայացնելու տարածաշրջանային խնդիրների և Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մի շարք առաջնահերությունների շուրջ մեր մոտեցումները:
Հանդիպման ընթացքում գործընկերոջս հետ անդրադարձանք անցյալ տարի Հայաստանի Նախագահի՝ Աթենք կատարած այցի ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին:
Ինչպես նշեց նախարար Կոձիասը, մենք քննարկեցինք երկկողմ և բազմակողմ օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Անդրադարձանք քաղաքական երկխոսության հետագա խորացման, տնտեսական համագործակցության ամրապնդման, երկկողմ առևտրի, պաշտպանության, կրթության, գիտության, մշակույթի, զբոսաշրջության և բազմաթիվ այլ բնագավառներում գործընկերության ակտիվացման ուղիներին:
Մտքեր փոխանակեցինք մեր տնտեսական հարաբերությունների ներուժի վերաբերյալ, որոնք կարող են ընդլայնվել միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքների և գործարար ֆորումների կազմակերպման միջոցով: Քննարկվեցին նաև Հայաստանի ազատ առևտրի գոտիներում հունական ընկերությունների հնարավոր ներգրավմանը, Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների շրջանակում առկա ներուժի օգտագործմանը, Հունաստանի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարներին առնչվող հարցեր:
Ընդգծեցինք, որ երկու երկրների միջև առկա ամուր իրավական դաշտը, որը կարող է հիմք հանդիսանալ մեր կապերի հետագա ամրապնդման համար: Այս համատեքստում, Երևանում կայացած մեր հանդիպման ընթացքում մենք պայմանավորվել էինք նախարար Կոձիասի հետ Հայաստանի և Հունաստանի արտգործնախարարությունների միջև ստեղծել հատուկ աշխատանքային խումբ, որպեսզի ամփոփվի կատարված աշխատանքը և ուսումնասիրենք նոր ուղիներ: Ուրախ եմ, որ այդ խումբն արդեն իսկ ստեղծվել է և անգամ այս տարի հոկտեմբերին Աթենքում անցկացրել առաջին հանդիպումը՝ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության գլխավոր քարտուղարի և Հունաստանի արտգործնախարարի տեղակալի գլխավորությամբ:
Երևանում գործընկերոջս հետ նաև քննարկեցինք մեծաթիվ հայկական և հունական սփյուռքների միջև համագործակցության հնարավորությունները: Այսօր մենք շարունակեցին այս թեմայով մտքերի փոխանակությունը: Ուրախ եմ, որ մեր երկու նախարարությունները ակտիվորեն ներգրավված են այս կապերի ամբողջական ներուժն բացահայտելու գործում:
Կարևորեցինք մեր խորհրդարանների միջև համագործակցության ընդլայնումը: Մենք հավատացած ենք, որ խորհրդարանական պատվիրակությունների երկկողմ այցերը կարող են խորացնել մեր խորհրդարանների միջև երկխոսությունը, ինչպես նաև ամրապնդել համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական վեհաժողովների շրջանակներում:
Բանակցությունների ընթացքում մեր ուշադրության կենտրոնում էին միջազգային հարթակներում երկկողմ փոխգործակցության ակտիվացումը, մասնավորապես ՄԱԿ, ԵԱՀԿ, Եվորպայի Խորհրդի շրջանակներում:
Ինչպես հավանաբար տեղյակ եք, հաջորդ տարի Հայաստանը կհյուընկալի Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովը, որը միավորում է 84 երկրներ, այդ թվում և Հունաստանը: Ես ներկայացրի գործընկերոջս գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները:
Մի քանի օրից Հայաստանը կստանձնի Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության նախագահությունը, և այս համատեքստում անդրադարձ կատարեցինք Կիևում կայանալիք ՍԾՏՀԿ նախարարական հանդիպմանը:
Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի համատեքստում, մտքեր փոխանակեցինք Հայաստանի և Եվրամիության միջև համագործացկության զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ:
Քննարկեցինք նաև տարածաշրջանային և միջազգային հրատապ խնդիրներ: Անդրադարձանք Կիպրոսի հիմնախնդրին: Նախարար Կոձիասը ներկայացրեց այս ուղղությամբ վերջին զարգացումները: Հայաստանը աջակցում է այս հարցում Հունաստանի և Կիպրոսի ջանքերին:
Ես ներկայացրեցի իմ գործընկերոջը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը, հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման առաջ մղման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ ջանքերը:

Глава МИД Армении на пресс-конференции в Афинах подвел итоги двусторонней встречи с главой МИД Греции
Глава МИД Армении на пресс-конференции в Афинах подвел итоги двусторонней встречи
с главой МИД Греции
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на пресс-конференции в Афинах подвел итоги двусторонней встречи с министром иностранных дел Греции Никосом Кодзиасом.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, в своей речи Налбандян отметил:
«Дорогой Никос,
Прежде всего, я хотел бы поблагодарить моего дорогого друга и коллегу Никоса Кодзиаса за приглашение и исключительно теплый прием.
Армения и Греция, наши братские народы связаны многовековыми теплыми отношениями, традиционно глубокой взаимной симпатией, взаимной поддержкой и солидарностью.
Мы часто встречаемся с министром Кодзиасом в разных международных форматах. Недавно я принимал его в Ереване, и теперь я рад быть в Афинах, чтобы продолжить наши обсуждения.
Ранее сегодня я имел честь встретиться с президентом Греческой Республики Прокописом Павлопулосом и обменяться мнениями по армяно-греческим отношениям.
Мой визит начался вчера с лекции в министерстве иностранных дел. Я хотел бы еще раз поблагодарить за предоставленную возможность поделиться своими подходами по региональным вопросам и некоторыми приоритетами внешней политики Армении.
На встрече с моим коллегой мы рассмотрели ход выполнения соглашений, достигнутых во время прошлогоднего официального визита президента Армении в Грецию.
Как отметил министр Кодзиас, мы обсудили широкий круг вопросов двусторонней и многосторонней повестки.
Мы коснулись путей дальнейшего углубления нашего политического диалога, укрепления экономического сотрудничества, укрепления двусторонней торговли, партнерства в области обороны, образования, науки, культуры, туризма и многих других областей.
Мы обменялись мнениями вокруг потенциала наших экономических отношений, которые можно расширить в рамках работы межправительственной комиссии и путем организации бизнес-форумов. На встрече были обсуждены вопросы возможности участия греческих компаний в зонах свободной торговли в Армении, использования потенциала, обеспечиваемого в рамках отношений между ЕС и Арменией, перспективы развития сотрудничества между Грецией и Евразийским экономическим союзом.
Мы подчеркнули прочную правовую основу между нашими двумя странами, которая могла бы послужить основой для дальнейшего укрепления наших связей. В связи с этим во время нашей встречи в Ереване мы договорились с министром Кодзиасом создать специальную рабочую группу между министерствами иностранных дел Армении и Греции, чтобы проанализировать, что было сделано и изучить новые направления. Я рад, что эта группа уже создана и даже провела свою первую встречу в октябре этого года в Афинах во главе с Генеральным секретарем министерства иностранных дел Армении и заместителем министра иностранных дел Греции.
Мы также обсудили в Ереване с моим коллегой возможности сотрудничества между армянским и греческим диаспорами. Мы продолжали обмен мнениями по этому вопросу сегодня. Я рад, что наши два министерства активно занимаются изучением полного потенциала таких связей.
Мы придавали большое значение развитию сотрудничества между нашими парламентами. Мы считаем, что двусторонние визиты парламентских делегаций могли бы активизировать диалог между нашими парламентами, а также укреплять сотрудничество в рамках международных парламентских ассамблей.
Наши переговоры были сосредоточены на активизации наших взаимодействий в рамках международных организаций, в частности ООН, ОБСЕ, Совета Европы и других.
Как вы, наверное, знаете, в следующем году в Армении пройдет саммит Международной организации Франкофонии, объединяющей 84 страны, среди которых Греция. Итак, я представил моему коллеге подготовку к предстоящему саммиту.
Через несколько дней Армения примет председательство в Организации Черноморского экономического сотрудничества, поэтому мы затронули предстоящую встречу министров ОЧЭС в Киеве.
В рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС мы обменялись мнениями о перспективах развития сотрудничества между Арменией и Европейским Союзом.
Мы также обсудили актуальные региональные и международные проблемы. Мы затронули проблему Кипра. Министр Кодзиас представил последние события в этом отношении. Армения поддерживает усилия Греции и Кипра в этом отношении.
Я проинформировал моего коллегу о процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта, об усилиях, предпринятых Арменией и сопредседателями Минской группы ОБСЕ по продвижению мирного урегулирования проблемы.