Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Հունաստանի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:   Պաշտոնական այցելությամբ Աթենքում գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը դեկտեմբերի 13-ին հանդիպեց Հունաստանի նախագահ Պրոկոպիս Պավլոպուլոսի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Ողջունելով ԱԳ նախարարին՝ Պրոկոպիս Պավլոպուլոսը նշեց, որ ուրախ է ընդունել բարեկամ Հայաստանի արտգործնախարարին և հույս հայտնեց, որ այս այցը կնպաստի Հայաստանի և Հունաստանի միջև կապերի առավել ամրապնդմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Էդվարդ Նալբանդյանն ասաց, որ խորհրդանշական է դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակի հոբելյանական տարում պաշտոնական այցով գտնվել Հունաստանում և փոխանցեց ՀՀ նախագահի ողջույններն ու բարեմաղթանքները, ինչպես նաև Երևան այցելելու հրավերը:
Հունաստանի նախագահը և Հայաստանի ԱԳ նախարարը գոհունակություն հայտնեցին երկու երկրների միջև բամզաբովանդակ համագործակցության կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ երկու եղբայրական ժողովուրդները միմյանց կապված են դարավոր բարեկամությամբ և փոխադարձ մեծ համակրանքով:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր փոխանակվեցին հայ-հունական քաղաքական երկխոսության խորացման, տնտեսական կապերի առավել ակտիվացման վերաբերյալ:
ԵՄ հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի համատեքստում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրեց Հայաստան - Եվրոպական միություն ընդլայնվող հարաբերությունները։
Էդվարդ Նալբանդյանը Պրոկոպիս Պավլոպուլոսին ներկայացրեց հաջորդ տարի Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի օրակարգն ու հիմնական թեմաները։ Հունաստանի նախագահը կարևորեց Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի անցկացումը Երևանում և հաջողություն մաղթեց այդ ներկայացուցչական միջոցառման կազմակերպման գործում։
Հայաստանի արտգործնախարարը Հունաստանի նախագահին ներկայացրեց ղարաղաբյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համատեղ ջանքերը։

Министр иностранных дел Армении встретился с президентом Греции
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, находящийся с официальным визитом в Афинах, 13-го декабря встретился с президентом Греции Прокописом Павлопулосом.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, приветствуя министра иностранных дел, Прокопис Павлопулос отметил, что рад принимать министра иностранных дел дружественной Армении, и выразил надежду, что этот визит будет способствовать укреплению связей между Арменией и Грецией.
Выражая благодарность за прием, Эдвард Налбандян отметил, что символично находиться с официальным визитом в Греции в юбилейный год 25-летия дипломатических отношений, и передал приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Армения, а также приглашение посетить Ереван.
Президент Греции и министр иностранных дел Армении выразили удовлетворение в связи с всесторонним сотрудничеством между двумя странами, подчеркнув, что два братских народа связаны между собой многовековой дружбой и взаимной симпатией.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по углублению армяно-греческого политического диалога и активизации экономических связей.
В контексте Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с ЕС министр иностранных дел Армении представил расширяющиеся отношения между Арменией и Европейским союзом.
Эдвард Налбандян представил Прокопису Павлопулосу повестку дня и основные темы саммита Франкофонии, который состоится в следующем году в Ереване. Президент Греции подчеркнул важность проведения франкоязычного саммита в Ереване и пожелал успеха в деле организации этого репрезентативного мероприятия.
Министр иностранных дел Армении представил президенту Греции совместные усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию карабахского конфликта.