Գիտնականների Պագուոշյան միջազգային շարժման 63-րդ համաժողովը կկայանա Երևանում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 9-12-ը Հայաստանում էին հանուն խաղաղության և միջազգային անվտանգության հանդես եկող գիտնականների «Գիտության և համաշխարհային խնդիրների հարցերով Պագուոշյան գիտաժողովներ» միջազգային շարժման գլխավոր քարտուղար, պրոֆեսոր Պաոլո Կոտտա-Ռամուսինոն և խորհրդի անդամ, ՌԴ ԱԳՆ-ի Միջազգային հարաբերությունների Մոսկվայի պետական ինստիտուտի Եվրաատլանտյան անվտանգության կենտրոնի տնօրեն, Ռուսաստանի քաղաքական գիտության ասոցիացիայի պատվավոր նախագահ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ալեքսանդր Նիկիտինը:
Պագուոշյան շարժման անդամները խաղաղության, զինաթափման և միջազգային անվտանգության, միջուկային պատերազմի կանխման և գիտական համագործակցության ջատագով անվանի գիտնականներ են, որոնց գնահատումները կարևորում են տարբեր պետությունների ղեկավարներն ու միջազգային կազմակերպությունները: 1955 թվականին այս Շարժումը նախաձեռնել են համաշխարհային հռչակ վայելող 11 գիտնականներ, այդ թվում՝ Ալբերտ Էյնշտեյնը: Միջուկային զենքի չտարածմանն ուղղված ջանքերի համար Շարժումն արժանացել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին  ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանից, դեկտեմբերի 11-ին հյուրերն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, որտեղ Պագուոշյան շարժման գլխավոր քարտուղար Պաոլո Կոտտա-Ռամուսինոն կազմակերպության անունից ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Նույն օրը հյուրերին ընդունել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նրանց ուղեկցել է ՊԱՀՀ-ի պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը: Շարժման գլխավոր քարտուղար Պաոլո Կոտտա-Ռամուսինոն Նախագահ Սերժ Սարգսյանից համաձայնություն և աջակցություն է խնդրել 2019 թ. Պագուոշյան շարժման համաշխարհային համաժողովը Երևանում անցկացնելու համար: Հանրապետության Նախագահը ողջունել է Երևանում համաժողովի անցկացման գաղափարը և նշել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է աջակցելու միջոցառումը բարձր մակարդակով կազմակերպելու և անցկացնելու գործում:
Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում հյուրերը եղել են նաև Գառնիում ու Գեղարդում՝ ծանոթանալով հայկական հոգևոր և պատմամշակութային ժառանգությանը:
Ամփոփելով այցը՝ անվանի գիտնականներն այցելել են Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան: Նրանց ընդունել է ՊԱՀՀ-ի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՊԱՀՀ-ի պետի՝ գիտության գծով տեղակալ-ՊԱՀՀ-ի Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Բենիամին Պողոսյանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Երևանում 2019 թվականին Պագուոշյան շարժման հաշվետու-ընտրական համաժողովի կազմակերպման խնդիրները:

63rd International Pugwash Conference of Science and World Affairs to be held in Yerevan
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. On the initiative of the National Defense Research University (NDRU) of Armenian defense ministry, from December 9 to 12, Prof. Paolo Cotta-Ramusino, Secretary General of Pugwash Conferences on Science and World Affairs international movement-an international network of scientists concerned about peace and international security, and Prof. Alexander Nikitin, Doctor of Political Science, Elected Member of Pugwash Council, Director of the MGIMO Center for Euro-Atlantic Security, MFA, Russia, President Emeritus of the Russian Political Science Association (RPSA), made a visit to Armenia, the NDRU told Armenpress.
Members of Pugwash international movement are renowned scientists, who are advocates for peace, disarmament and international security, prevention of nuclear war, and scientific cooperation, whose estimations are significantly underlined by different state leaders and international organizations. This Movement was initiated back in 1955 by 11 world famous scientists, among who was Albert Einstein. For its efforts made in the non-proliferation of nuclear weapons the Movement was awarded a Nobel Peace Prize.
On December 11, the guests paid a visit to the Tsitsernakaberd Memorial Complex, where the Secretary General of Pugwash Movement Paolo Cotta-Ramusino laid a wreath at the Genocide monument. The same day they were received by Armenian President Serzh Sargsyan. They were accompanied by Lieutenant General Hayk Kotanjian, Head, NDRU, Doctor of Political Science, Professor.
The Pugwash Conferences Secretary General Paolo Cotta-Ramusino asked for the President Serzh Sargsyan’s consent and support to hold the 2019 Pugwash International Conference in Yerevan. The President welcomed the idea of hosting the conference in Yerevan, and noted that Armenia was eager to support in organizing and holding the event at a high level.
In the frameworks of their visit to Armenia the guests also took a trip to Garni and Geghard where they came to know the Armenian spiritual, historical and cultural heritage.
To wind up their visit, the guests visited the National Defense Research University. They were hosted by Lieutenant General Hayk Kotanjian, Head, NDRU. The meeting was also attended by Benyamin Poghosyan, Deputy-Head for Research—Head, Institute for National Strategic Studies, NDRU, PhD in History. In the course of the meeting the attendees discussed the issues regarding the holding of the 2019 Pugwash reporting-elective conference in Yerevan.