Գիտնականների Պագուոշյան միջազգային շարժման 63-րդ համաժողովը կկայանա Երևանում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 9-12-ը Հայաստանում էին հանուն խաղաղության և միջազգային անվտանգության հանդես եկող գիտնականների «Գիտության և համաշխարհային խնդիրների հարցերով Պագուոշյան գիտաժողովներ» միջազգային շարժման գլխավոր քարտուղար, պրոֆեսոր Պաոլո Կոտտա-Ռամուսինոն և խորհրդի անդամ, ՌԴ ԱԳՆ-ի Միջազգային հարաբերությունների Մոսկվայի պետական ինստիտուտի Եվրաատլանտյան անվտանգության կենտրոնի տնօրեն, Ռուսաստանի քաղաքական գիտության ասոցիացիայի պատվավոր նախագահ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ալեքսանդր Նիկիտինը:
Պագուոշյան շարժման անդամները խաղաղության, զինաթափման և միջազգային անվտանգության, միջուկային պատերազմի կանխման և գիտական համագործակցության ջատագով անվանի գիտնականներ են, որոնց գնահատումները կարևորում են տարբեր պետությունների ղեկավարներն ու միջազգային կազմակերպությունները: 1955 թվականին այս Շարժումը նախաձեռնել են համաշխարհային հռչակ վայելող 11 գիտնականներ, այդ թվում՝ Ալբերտ Էյնշտեյնը: Միջուկային զենքի չտարածմանն ուղղված ջանքերի համար Շարժումն արժանացել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին  ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանից, դեկտեմբերի 11-ին հյուրերն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, որտեղ Պագուոշյան շարժման գլխավոր քարտուղար Պաոլո Կոտտա-Ռամուսինոն կազմակերպության անունից ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Նույն օրը հյուրերին ընդունել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նրանց ուղեկցել է ՊԱՀՀ-ի պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը: Շարժման գլխավոր քարտուղար Պաոլո Կոտտա-Ռամուսինոն Նախագահ Սերժ Սարգսյանից համաձայնություն և աջակցություն է խնդրել 2019 թ. Պագուոշյան շարժման համաշխարհային համաժողովը Երևանում անցկացնելու համար: Հանրապետության Նախագահը ողջունել է Երևանում համաժողովի անցկացման գաղափարը և նշել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է աջակցելու միջոցառումը բարձր մակարդակով կազմակերպելու և անցկացնելու գործում:
Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում հյուրերը եղել են նաև Գառնիում ու Գեղարդում՝ ծանոթանալով հայկական հոգևոր և պատմամշակութային ժառանգությանը:
Ամփոփելով այցը՝ անվանի գիտնականներն այցելել են Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան: Նրանց ընդունել է ՊԱՀՀ-ի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՊԱՀՀ-ի պետի՝ գիտության գծով տեղակալ-ՊԱՀՀ-ի Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Բենիամին Պողոսյանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Երևանում 2019 թվականին Պագուոշյան շարժման հաշվետու-ընտրական համաժողովի կազմակերպման խնդիրները:

63-й форум международного Пагуошского движения ученых состоится в Ереване
С 9-го по 12-е декабря по инициативе Национального исследовательского университета обороны МО РА Армению посетили Генеральный секретарь Пагуошского движения ученых, выступающих за мир и международную безопасность, профессор Паоло Котта-Рамусино и член Совета Движения, директор Центра евроатлантической безопасности Московского государственного института международных отношений МИД РФ, Почетный президент Российской ассоциации политической науки, доктор политических наук, профессор Александр Никитин.
Членами Пагуошского движения являются именитые ученые, ратующие за мир, разоружение и международную безопасность, предотвращение ядерной войны и научное сотрудничество, оценкам которых придают важность руководители разных государств и международные организации. Инициаторами этого Движения в 1955 году выступили 11 ученых с мировым именем, в том числе: Альберт Эйнштейн. За усилия по предотвращению распространения ядерного оружия Движение удостоилось Нобелевской премии за мир.
11 декабря гости посетили Мемориал в Цицернакаберде, где Генеральный секретарь Пагуошского движения Паоло Котта-Рамусино от имени организации возложил венок в память о жертвах Геноцида армян.
В тот же день гостей принял Президент РА Серж Саргсян. Их сопровождал начальник НИУО, доктор политических наук, профессор, генерал-лейтенант Гайк Котанджян. Генеральный секретарь Движения Паоло Котта-Рамусино попросил у Президента Сержа Саргсяна согласия и поддержки в проведении всемирного форума Пагуошского движения в 2019 г. в Ереване. Президент Республики приветствовал идею проведения форума в Ереване и отметил, что Армения готова оказать поддержку в организации и проведении мероприятия на самом высоком уровне.
В рамках визита в Армению гости побывали также в Гарни и Гегарде, где ознакомились с духовным и историко-культурным наследием армянского народа.
В завершение визита видные ученые посетили Национальный исследовательский университет обороны. Их принял начальник НИУО, генерал-лейтенант Гайк Котанджян. На встрече присутствовал также заместитель начальника НИУО − начальник Института национальных стратегических исследований НИУО, кандидат исторических наук Бениамин Погосян. Участники встречи обсудили задачи организации проведения в Ереване в 2019 году отчетно-выборного форума Пагуошского движения.