Հայոց ցեղասպանության ժամանակ երեխաների սպանդը հերքող Էրդողանը չի կարող դասեր տալ Իսրայելին. Յաիր Լապիդ
Հայոց ցեղասպանության ժամանակ երեխաների սպանդը հերքող Էրդողանը չի կարող
դասեր տալ Իսրայելին. Յաիր Լապիդ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելական Yesh Atid կուսակցության առաջնորդ Յաիր Լապիդը հայտարարել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ով ժխտում է Հայոց ցեղասպանության ընթացքում երեխաների սպանության փաստը, չի կարող դասեր տալ Իսրայելին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին կուսակցության առաջնորդը գրառում է կատարել թվիթերյան իր միկրոբլոգում:
Գրառումը հաջորդել է Էրդողանի հայտարարությանը, որում նա Իսրայելն անվանել էր «ահաբեկչական պետություն»:
«Թուրքիայի նախագահ Էրդողանն Իսրայելն անվանում է «ահաբեկչական պետություն, որը սպանում է երեխաներին»: Այն անձը, ով հերքում է Հայոց ցեղասպանության ընթացքում երեխաների սպանդը, մեզ դասեր տալու իրավունք չունի»,- գրել է Լապիդը:
Նա ավելի վաղ՝ 2017 թվականի հուլիսին դիմել էր Իսրայելի ղեկավարությանը՝ հորդորելով պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Ավելի վաղ Էրդողանի հայտարարությանը պատասխանել էր նաև Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն, ով Էրդողանի խոսքերը որակել էր որպես «հարձակում Իսրայելի դեմ»: «Սեփական երկրում քրդական գյուղերը ռմբակոծող, լրագրողներին բանտարկող, Գազզայում ահաբեկիչներին օգնող ու անմեղներին սպանող ղեկավարից բարոյականության դասեր չպետք է քաղեմ»,- ասել էր նա:

Erdogan, who denies murder of children during Armenian Genocide, cannot give lessons to
YEREVAN, DECEMBER 11, ARMENPRESS. Yair Lapid, leader of the Israeli Yesh Atid party, said Turkish President Recep Tayyip Erdogan, who denies the murder of children during the Armenian Genocide, cannot give lessons to Israel, reports Armepress.
Yair Lapid posted on Twitter following Erdogan’s statement who called Israel a "terrorist state".
“Turkey’s President Erdogan calls Israel a “terrorist state that kills children”. The person, who denies the murder of children during the Armenian Genocide, has no right to preach us”, Yair Lapid said.
Earlier in July 2017 Yair Lapid called on the Israeli leadership to officially recognize the Armenian Genocide.
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu also commented on Erdogan’s statement calling it as an “attack against Israel”.
“I am not used to receiving lectures about morality from a leader who bombs Kurdish villagers in his native Turkey, who jails journalists, who helps Iran go around international sanctions and who helps terrorists including in Gaza, killing innocent people”, the Israeli PM said.