Ամերիաբանկը ճանաչվել է «Տարվա լավագույն բանկ» «The Banker»-ի կողմից
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիաբանկը «Financial Times» հեղինակավոր կազմակերպության «The Banker» ամսագրի կողմից արժանացել է Հայաստանի 2017թ. «Տարվա լավագույն բանկ» մրցանակին:
«The Banker» ամսագրի կողմից Ամերիաբանկը Հայաստանի «Տարվա լավագույն բանկ» է հռչակվում արդեն 3-րդ տարին անընդմեջ, իսկ ընդհանուր առմամբ` իր գործունեության ընթացքում 5-րդ  անգամ (նախորդ մրցանակները`2010թ., 2013թ., 2015թ., 2016թ.):
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Լոնդոնում կայացած մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողության ժամանակ մրցույթի կազմակերպիչները նշեցին, որ Ամերիաբանկը հաղթող է ճանաչվել` հաշվի առնելով է մի շարք չափանիշներ` Բանկն ամրապնդել է իր առաջատար դիրքը Հայաստանի բանկային համակարգում  որպես խոշոր ունիվերսալ բանկ, պահպանել է շուկայում առաջատար վարկատուի դիրքը և իր երկրի պատմության մեջ 2016թ-ի արդյունքներով առաջինն է հատել 1 մլրդ ԱՄՆ դոլար վարկային պորտֆելի շեմը, միաժամանակ ունեցել է իրացվելիության բարձր ցուցանիշներ, ներդրել տեխնոլոգիական նոր լուծումներ` առցանց ծառայությունների զարգացման ուղղությամբ, վարել հաճախորդամետ քաղաքականություն: Կարևորվել է նաև միջազգային կառույցների հետ արդյունավետ համագործակցությունը, կայուն աճի մեծ պոտենցիալը, ռիսկերի հաշվեկշռված քաղաքականությունը:
2017թ. «Տարվա լավագույն բանկ»  մրցանակին են արժանացել նաև այնպիսի բանկեր, ինչպիսիք են BNP Paribas (Բելգիա և Ֆրանսիա), Bank of America (ԱՄՆ), Bank of China (Հոնկոնգ), TBC Bank (Վրաստան) և այլ հեղինակավոր ֆինանսական կառույցներ:
«The Banker»-ի մրցանակաբաշխությունն աշխարհում հանդիսանում է բանկային գործունեության գնահատման ամենաբարձր չափանիշը, այն անցկացվում է արդեն 18-րդ տարին անընդմեջ: Այս տարի մրցանակաբաշխությանը մասնակցել են 141 երկրի առաջատար բանկեր:

Америабанк удостоился награды «Банк года Армении 2017» журнала The Banker
Америабанк удостоился звания «Банк года Армении 2017» в конкурсе, проводимом журналом The Banker компании Financial Times.
Америабанк получает данную награду уже третий год подряд и в целом в 5-й раз в течение всей своей деятельности (предыдущие награды банк получил в 2016, 2015, 2013 и 2010 гг.).
На торжественной церемонии награждения в Лондоне организаторы конкурса отметили, что при принятии решения об избрании Америабанка победителем были учтены несколько важных показателей, в том числе укрепление позиции крупного универсального банка и лидера среди кредиторов, превышение отметки 1 млрд долларов по кредитам за 2016г. – впервые в банковской системе Армении, а также высокие показатели ликвидности, внедрение новых технологических решений онлайн-банкинга, клиентоориентированная политика. Большое значение придавалось также эффективному сотрудничеству с международными финансовыми организациями, большому потенциалу устойчивого роста, сбалансированному управлению рисками.
Награды «Банк года 2017» удостоились такие банки, как BNP Paribas (Бельгия и Франция), Bank of America (США), Bank of China (Гонконг), TBC Bank (Грузия) и прочие престижные финансовые структуры.
Награда The Banker является мировым эталоном оценки развития банковской деятельности и вручается 18-й год подряд. В этом году на участие в конкурсе подали заявку ведущие банки 141 страны мира.