Ամերիաբանկը ճանաչվել է «Տարվա լավագույն բանկ» «The Banker»-ի կողմից
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիաբանկը «Financial Times» հեղինակավոր կազմակերպության «The Banker» ամսագրի կողմից արժանացել է Հայաստանի 2017թ. «Տարվա լավագույն բանկ» մրցանակին:
«The Banker» ամսագրի կողմից Ամերիաբանկը Հայաստանի «Տարվա լավագույն բանկ» է հռչակվում արդեն 3-րդ տարին անընդմեջ, իսկ ընդհանուր առմամբ` իր գործունեության ընթացքում 5-րդ  անգամ (նախորդ մրցանակները`2010թ., 2013թ., 2015թ., 2016թ.):
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Լոնդոնում կայացած մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողության ժամանակ մրցույթի կազմակերպիչները նշեցին, որ Ամերիաբանկը հաղթող է ճանաչվել` հաշվի առնելով է մի շարք չափանիշներ` Բանկն ամրապնդել է իր առաջատար դիրքը Հայաստանի բանկային համակարգում  որպես խոշոր ունիվերսալ բանկ, պահպանել է շուկայում առաջատար վարկատուի դիրքը և իր երկրի պատմության մեջ 2016թ-ի արդյունքներով առաջինն է հատել 1 մլրդ ԱՄՆ դոլար վարկային պորտֆելի շեմը, միաժամանակ ունեցել է իրացվելիության բարձր ցուցանիշներ, ներդրել տեխնոլոգիական նոր լուծումներ` առցանց ծառայությունների զարգացման ուղղությամբ, վարել հաճախորդամետ քաղաքականություն: Կարևորվել է նաև միջազգային կառույցների հետ արդյունավետ համագործակցությունը, կայուն աճի մեծ պոտենցիալը, ռիսկերի հաշվեկշռված քաղաքականությունը:
2017թ. «Տարվա լավագույն բանկ»  մրցանակին են արժանացել նաև այնպիսի բանկեր, ինչպիսիք են BNP Paribas (Բելգիա և Ֆրանսիա), Bank of America (ԱՄՆ), Bank of China (Հոնկոնգ), TBC Bank (Վրաստան) և այլ հեղինակավոր ֆինանսական կառույցներ:
«The Banker»-ի մրցանակաբաշխությունն աշխարհում հանդիսանում է բանկային գործունեության գնահատման ամենաբարձր չափանիշը, այն անցկացվում է արդեն 18-րդ տարին անընդմեջ: Այս տարի մրցանակաբաշխությանը մասնակցել են 141 երկրի առաջատար բանկեր:

Ameriabank Wins Bank of the Year Award by The Banker
YEREVAN, DECEMBER 4, ARMENPRESS. Ameriabank won the “Bank of the Year in Armenia 2017” award by the Banker – a premier publication of Financial Times. Ameriabank is honored with this award for the third year in a row and overall for the fifth time (previous awards dated 2016, 2015, 2013, 2010), Ameriabank told ARMENPRESS.
At the award ceremony in London the organizers highlighted that Ameriabank won this recognition considering a number of metrics such as: strengthening market position as a major universal bank and a top lender in Armenia, becoming the first Armenian bank to cross the 1 bn threshold in loan portfolio as of 2016 while maintaining high liquidity ratios and introducing new online technologies, and pursuing customer-centric policy.
A strong degree of importance was also given to effective cooperation with IFIs, huge sustainable growth potential, balanced risk policy. Among other winners of the Bank of the Year Award 2017 are such banks as BNP Paribas (Belgium and France), Bank of America (US), Bank of China (Hong Kong), TBC Bank (Georgia) and other reputable financial institutions. Now accomplished for the 18th year in a row, the Banker’s award is the highest acknowledgement in banking worldwide. This year leading banks of 141 countries of the world participated in annual global banking awards.