Աթեշյանը Դիարբեքիրում այցելել է թալանված ու ավերված Սուրբ Կիրակոս եկեղեցի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո Հայոց պատրիարքի փոխանորդի պաշտոնից հրաժարված Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը Դիարբեքիրում այցելել է Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցի, որը տարածաշրջանում թուրքական ուժերի գործողությունների ընթացքում կողոպտվել ու մեծ վնասներ է կրել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Ակոս» պարբերականը:
Եկեղեցու պատերի վրա ներկայում կան կրակոցների հետևանքով առաջացած անցքեր, կոտրված են ապակիները:
Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու ներսում շրջելուց հետո Աթեշյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասվում է. «Այսօր այս թաղամասում գտնվող Աստծո աղոթարանները՝ եկեղեցիները, մզկիթներն ավերակների են վերածվել: Նման բան անողին մենք մարդ չենք կարող անվանել: Ամեն բան ավերված է: Այս ամենն անողն Աստծո արարած մարդը չի կարող լինել»:
Արքեպիսկոպոս Աթեշյանը հորդորել է պատկան մարմիններին, այդ թվում մշակույթի նախարարությանը, հիմնադրամների գլխավոր տնօրինությանը և ոստիկանությանը անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել՝ սկսելու եկեղեցու վերանորոգման աշխատանքները:
Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցին Մերձավոր Արևելքի ամենամեծ քրիստոնեական եկեղեցիներից է: 2012 թվականի նոյեմբերի 4-ին` 32 տարվա ընդմիջումից հետո այստեղ կատարվել էր վերանորոգմանը հաջորդած առաջին եկեղեցական արարողությունը: Նույն օրը եկեղեցում տեղի էր ունեցել նաև առաջին պսակադրությունը:
Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու վերանորոգման աշխատանքներն իրագործվել են Պոլսի Հայոց պատրիարքարանի ֆինանսական աջակցությամբ: Աշխատանքներին աջակցություն էր ցուցաբերել նաև Դիարբեքիրի քաղաքապետարանը: Վերակառուցվել էր եկեղեցու զանգակատունը, որը վնասվել էր 1915թ.-ին` ռմբակոծությունից: Եկեղեցու գմբեթն ամենաբարձրն էր քաղաքում, և մզկիթների մինարեներից բարձր չլինելու համար մահմեդականներն ավիրել էին այն:
Թեև Սուրբ Կիրակոս եկեղեցին մինչեւ 1980թ. գործել է, սակայն, նրա զանգերը միայն 2012 թվականի նոյեմբերի 4-ին են կրկին ղողանջել՝ 97 տարի անց:
2015 թվականից այն թաղամասում, որտեղ գտնվում է եկեղեցին, վերսկսվել էին բախումները թուրքերի ու քրդերի միջև:

Ateshian visits looted and destroyed St. Kirakos Church in Diyarbekir
YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. Aram Archbishop Ateshian who recently stepped down as the General Vicar of the Armenian Patriarchate of Istanbul, visited St. Kirakos Armenian Church in Diyarbekir looted and destroyed as a result of the military operations by Turkish armed forces, ARMENPRESS reports “Agos” periodical informs.
There are currently holes in the walls of the church, broken windows.
After touring inside the church, Ateshian made an announcement, reading as follows, “The places for raising prayers to the God in this region, churches and mosques, are in ruins. He who stands behind this cannot be regarded as a human being. Everything is in ruins. He who did it cannot be a creature of the God”.
Archbishop Ateshian has called on relevant state bodies to immediately take measures to start the reconstruction of the church.
The St. Kirakos Church of Diyarbekir, the largest Christian church in the Middle East, celebrated the first church ceremony after a 32-year-break on November 4, 2012. The same day the church hosted a wedding, reports Armenpress.
The renovation of the 14th-century church has been carried out with the assistance of Armenian Patriarchate of Constantinople. Diyarbakir Municipality also financed the initiative.
The church’s belfry damaged in 1915 shelling has been rebuilt. The church’s dome was ruined because it erected higher than the surrounding mosques and minarets. Even though the church has been operating since 1980, its bells rang only after a 97-year-break on November 4, 2012.