Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի անդամ Քրիստոֆ Ֆրասային
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նոյեմբերի 13-ին ընդունեց Ֆրանսիայի Սենատում՝ արտերկրում բնակվող ֆրանսիացիներին ներկայացնող սենատոր, Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ Քրիստոֆ Ֆրասային։Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց խորհրդարանականների ներդրումը հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների զարգացման գործում։
Զրուցակիցներն անդրադարձան երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջև հաստատված ամուր փոխգործակցությանը՝ այդ թվում միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական վեհաժողովներում:
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին հայ-ֆրանսիական բազմաոլորտ համագործակցության հետագա զարգացման, խորհրդարանական բարեկամության խմբերի գործունեության, ինչպես նաև` տարածաշրջանային և միջազգային կարևորության խնդիրների շուրջ:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Քրիստոֆ Ֆրասան քննարկեցին 2018թ. Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ֆրանսիացի սենատորին ներկայացրեց նաև ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը, այդ ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը։

Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с членом Парламентской ассамблеи Франкофонии Кристофом Фрасса
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с членом
Парламентской ассамблеи Франкофонии Кристофом Фрасса
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сегодня, 13-го ноября, члена Парламентской ассамблеи Франкофонии Кристофа Фрасса.
В ходе встречи с сенатором, представляющим интересы проживающих за рубежом французов членом Парламентской ассамблеи Франкофонии Кристофом Фрасса, министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян высоко оценил вклад парламентариев в дело развития армяно-французских привилегированных отношений.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью МИД Армении, в ходе встречи стороны обменялись мнениями по поводу дальнейшего развития армяно-французского сотрудничества в различных областях, деятельности межпарламентских групп дружбы, а также обсудили вопросы, имеющие региональное и международное значение.
Э. Налбандян и К. Фрасса обсудили ход работ по подготовке Саммита Франкофонии, который пройдет в Ереване в 2018 году.
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян представил Кристофу Фрасса процесс урегулирования карабахского конфликта, усилия Армении, а также стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, прилагаемые в этом направлении.