Հայրենիքում բոլորս գնահատված ենք. Հելեն Ազարյանը սիրիահայ կանանց խորհուրդ է տալիս հայացքը չուղղել այլ երկրներ
Հայրենիքում բոլորս գնահատված ենք. Հելեն Ազարյանը սիրիահայ կանանց խորհուրդ է
տալիս հայացքը չուղղել այլ երկրներ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հաստատված սիրիահայ կանայք չպետք է նորից հայացքն ուղղեն այլ երկրներ: Նրանք կարող են աջակցություն զգալ և հաջողության հասնել հայրենիքում: Այս հորդորն է նրանց հղում Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանից մինչ Քուվեյթի կլինիկա հասած, սեփական բժշկական կենտրոնը հիմնած և հայրենիքում հաջողության հասած քուվեյթահայ գործարար Հելեն Ազարյանը, ով «Կանանց մտերմիկ զրույց» խորագրով հանդիպմանը հաջողակ պատմությամբ կիսվեց և իր փորձառությունը փոխանցեց սիրիահայ կանանց: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հաջողակ կնոջ պատմությունը:
Պոլիտեխնիկական համալսարանի ապագա բժիշկը
Սովորել եմ Հայաստանի ազգային պոլիտեխտնիկական համալսարանում, սակայն հայացքս միշտ եղել է դեպի բժշկություն: Ավարտելուց հետո այդ ոլորտում ինձ համար ամենամատչելին «Հայբուսակ» համալսարանն էր: Ընդունվեցի այնտեղ, ավարտեցի՝ ստանալով կոսմետոլոգ-բժիշկ մասնագիտությունը: 1993-ին ամուսնացա, և ամուսնուս հետ մեկնեցինք Քուվեյթ:
Քուվեյթցիներին հերթում պահող հայը
Քուվեյթում, որտեղ ես աշխատում էի, ինձ սենյակ էին հատկացրել նկուղային հարկում, իսկ նույն շենքի 3-րդ հարկում աշխատում էր Քուվեյթի ամենաճանաչված դերմատոլոգը: Մի անգամ նա մոտեցել է շենքի պատասխանատուին և ասել, որ քուվեյթցիները հերթ կանգնել չեն սիրում: Հետաքրքրվել, թե ով է ներքևում աշխատողը, ում համար այդքան հերթ են կանգնում:  Պատասխանատուն ասել է՝ Հայաստանից եկած հայ է:
«Ոսկե» մատներով կինը
Այցելուների հոսքն ավելանում էր: Մի անգամ լրագրող մոտեցավ ինձ և խնդրեց հարցազրույց անցկացնել: Սակայն, քանի որ շատ զբաղված էի, խնդրեցի, որ իմ աշխատանքի վերաբերյալ հարցերն ուղղի դռան մոտ սպասող այցելուներիս: Հանդիպել էր այն կնոջն, ում ես ծանր վիճակից դուրս էին բերել: Նա ինձ ներկայացրել էր հետևյալ կերպ՝ «ոսկե» մատներով կին: Արտահայտությունը տարածվել էր Քուվեյթում:
Վերադարձ հայրենիք
Երբ աշխատեցի Քուվեյթում, հասկացա՝ որպես դերմատոլոգ-վեներոլոգ վերապատրաստվելու կարիք ունեմ: Հետ վերադառնալով հայրենիք՝ շարունակեցի ուսումս: Սակայն իմ բնավորության համաձայն՝ ես պետք է զբաղվեի մի քանի գործով: Սովորելուս տարիներին առաջացավ միտքը՝ ստեղծել «Հելիոս» բժշկական կենտրոնը, որում ինձ շատ օգնեց ամուսինս: «Հելիոս»-ը Հելենի լատիներեն տարբերակն է:
Առողջությունը և գեղեցկությունը պետք է քայլեն զուգահեռ
Քուվեյթում «Հելիոս»-ը ճանաչում և վստահում են որպես հայերի կենտրոն: Այն արդեն 23-րդ տարին էր, ինչ հիմնել էի Քուվեյթում, երբ միջազգային ստանդարտներին համապատասխան ծառայություններ մատուցող կենտրոն ստեղծեցի նաև Երևանում: Հայաստանում «Հելիոս»-ի առաջին մասնաշենքը հիմնադրվեց 2007-ին, 2010-ին՝ երկրորդը, 2016-ին՝ երրորդը: Սկզբում ստեղծվեց լաբորատորիան, որը զբաղվում է էսթետիկ բժշկությամբ և դերմատոլոգիայով, հետո մեզ միացան գինեկոլոգ, նևրոպաթոլոգ, աղիների և այլ նեղ մասնագետներ, որոնք անհրաժեշտ են արտաքին տեսքը առողջ և գեղեցիկ պահելու համար: Ես միշտ հավատացել եմ՝ չի կարող լինել առողջ մաշկ, առանց առողջ օրգանիզմի՝ առողջությունը և գեղեցկությունը պետք է քայլեն զուգահեռ: Հետո ստեղծվեց ոտնաթաթերի խնդիրներով զբաղվող կենտրոնը, այնուհետև՝ ստերիլիզացիոն համակարգով գործող եղունգների խնամքի կենտրոնը: Մատուցվող բոլոր ծառայությունները համապատասխանում են միջազգային ստանդարտներին:
Արևելքի հայ կանայք
Կենտրոնը հիմնելուց հետո հստակ հասկացել եմ, թե ինչ եմ ուզում, այն ինձ ինքնավստահություն է տվել: Ուզում եմ՝ իմ շրջապատի բոլոր կանայք լինեն այդպիսին: Սիրիահայ կանայք չպետք է դրսում փնտրեն այն, ինչ Հայաստանում իսկապես կարող են գտնել: Արևելքի կանայք անցել են դառը և դժվար ճանապարհ: Այս հավաքը նրանց ինչ-որ կերպ սփոփելու հնարավորություն է, ցույց տալու, որ նրանք միայնակ չեն: Կլինի սիրիահայ, պարսկահայ կամ մեկ այլ տեղից եկած հայ, հայրենիքում բոլորս գնահատված ենք:
Արդեն 18 տարի Հայաստանում ապրող սիրիահայ Ալին Սարյանի կարծիքով՝ նման հաջողակ պատմությունն իսկապես ոգեշնչող է իր և մյուս սիրիահայ կանանց համար: «Եթե մեկը հաջողության է հասել, ինքդ քեզ հարցնում ես՝ ինչու ոչ ես, ես նույնպես կարող եմ: Հելենը երազեց և հասավ դրան իր աշխատասիրության և հավատքի շնորհիվ: Ես, Հելենը և շատ այլ սիրիահայեր, ովքեր մեր սեփական կամքով և սիրով ենք եկել Հայաստան, ուզում ենք մեր որոշումը ամրապնդվի հաջողությամբ»,-ասաց սիրիահայ կինը:
Հանդիպմանը ներկա ՀՀ սփյուռքի նախարարության ներկայացուցիչ Շուշանիկ Գասպարյանը ևս հույս հայտնեց, որ հաջողակ կինն իր պատմությամբ կոգեշնչի այլ սփյուռքահայերի՝ գործունեություն ծավալել հայրենիքում, քանի որ Հայաստանը ողջ հայության սիրտն է:

На родине ценят нас всех – Элен Азарян советует сирийским армянкам не устремлять взор на другие страны
На родине  ценят нас всех – Элен Азарян советует сирийским армянкам не  устремлять взор на  другие  страны
Обустроившиеся в Армении женщины  не  должны  устремлять взор на  другие  страны. Они могут почувствовать руку помощи  и добиться успехов  на  родине. С этим советом Элен Азарян – бизнесвумен, начавшая свой  путь в Ереванском политехническом институте и дошедшая до клиники в  Кувейте, где  открыла свой  медицинский центр, достигла успехов там и на родине. Она поделилась историей успеха с сирийскими армянками на встрече «Душевная беседа женщин».
Арменпресс представляет историю успешной  женщины.
Будущий  врач из Политехнического
Училась я  в  Армении, в Национальном политехническом университете, но  всегда стремилась к  медицине. После  окончания  политехнического университета для  меня  самым доступным был университет «Айбусак. Окончив  его, я получила квалификацию врача-косметолога. В 1993г. вышла  замуж и уехала с мужем в Кувейт.
Армянка, к которой кувейтцы стоят в очереди
В Кувейте  мне  выделили кабинет в  подвальном этаже, а на 3-м этаже  был кабинет самого известного в  стране  дерматолога. Как-то он увидел в окно очередь и заметил, что кувейтцы не любят стоять в очереди. Он поинтересовался, к  кому  так  много желающих. Оказалось – к врачу-армянке из Армении.
Врачс «золотыми» пальцами
Потокпациентовтолькоувеличивался. Как-то журналист попросил у  меня интервью. Но времени у  меня  не  было,  я попросила его пока поговорить с ожидающими приема. Он поговорил с женщиной, которую я  вывела из тяжелого состояния. Она и охарактеризовала меня - врачс «золотыми» пальцами. Это распространилось по всему  Кувейту.
Возвращение  на  родину
Со временем я поняла, что мне  необходима  переподготовка как дерматолога-венеролога. Вернулась на родину, продолжила образование. Но по своему  характеру, мне  надо заниматься несколькими вещами. Родилась идея о создании медицинского центра «Гелиос» (латинский  эквивалент Элен).   Очень помог муж.
Здоровье  и красота должны  существовать параллельно
Уже 23 года «Гелиос» признан и уважаем в Кувейте  как  армянский центр. В Армении первый  корпус «Гелиоса» открылся в 2007г., второй – в 2010г., третий – в 2016-ом. Вначале  была создана лаборатория по эстетической  медицине и дерматологии, потом к  нам присоединились гинеколог, невропатолог и др. специалисты, которые  необходимы тем, кто хочет сохранить здоровье  и красоту.
Я убеждена: нет здоровой  кожи без здорового организма, Здоровье  и красота должны  существовать параллельно. Затем открылся кабинет по проблемам стоп, педикюра. Предлагаемые  услуги полностью соответствуют мировым стандартам.
Армянские  женщины  Востока
После  открытия  центра  я четко уяснила, что мне  нужно, и это придало мне  уверенности. Хочу, чтобы  все  женщины  были такими. Сириские  армянки не  должны  искать за рубежом то, что можно найти в  Армении. Восточные женщины прошли тяжелый  путь. Здесь выдалась возможность найти утешение, понять, что они не одни. В Армении ценят и ждут всех армян – сирийских, иранских и др.
По мнению Элен Азарян, уже  18 лет живущей в  Армении, подобные истории успеха действительно вдохновляют. «Видя чужой  успех, всегда спрашиваешь себя – а  почему  не  я, ведь и я  могу. Элен мечтала и осуществила свою мечту – благодаря вере и трудолюбию. Элен и многие  сирийские  армяне, которые по своей  воле  и с удовольствием приехали в  Армению, хотят закрепить свое  желание  успехами», - сказала армянка из Сирии.
Участвовавшая во встрече  представитель МиндиаспорыШушаникГаспарян  также уверена, что история  успеха этой  женщины сподвигнет сирийских армян начать свое  дело в  Армении – сердце  мирового армянства.