Երևանում մեկնարկել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նեղ կազմով նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանում մեկնարկել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նեղ կազմով նիստը, որին մասնակցում են Եվրասիական տնտեսական միության(ԵԱՏՄ)անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարները և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի(ԵԱՏՀ)կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը։ Մինչ այդ երկրների վարչապետներն ու Տիգրան Սարգսյանը խմբակային լուսանկարվել են։ Խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստը կմեկնարկի ավելի ուշ։ Ընդլայնված նիստի ժամանակ նախատեսվում է երկրների կառավարությունների ղեկավարների ելույթները, իսկ ԵԱՏՀ կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարությամբ հանդես կգա մամուլի ներկայացուցիչների համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ խորհրդի նիստի օրակարգում ընդգրկված եններքին շուկաների գործունեությանը,առևտրին,ագրոարդյունաբերությանը,էներգետիկայի և ենթակառուցվածքների ոլորտներին վերաբերող հարցեր։ Կքննարկվեն նաև ԵԱՏՄ թվային օրակարգի իրականացման շրջանակում նախաձեռնությունների մշակման կարգը,ԵԱՏՄ ներքին շուկայում2018-2019թվականներին սահմանափակումներիվերացմանն ուղղված միջոցառումների ծրագիրը (ճանապարհային քարտեզը)։
Նիստի մասնակիցները կանդրադառնան նաև ԵԱՏՄ էլեկտրաէներգետիկական ընդհանուր շուկայի շրջանակում տեղեկատվության փոխանակման համակարգի ձևավորմանն առնչվող հարցերին։Օրակարգային թեմաներիցէնաև2018-2020թվականներին ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համակարգված տրանսպորտային քաղաքականությանիրականացման փուլերի և հիմնական ուղղություններիմիջոցառումների ծրագրի քննարկումը։ Կհայտարարվեն նաև ԵԱՏՄ այն երկրները,որտեղ2018-2020թվականներին նախատեսվում է անցկացնելավանդական«Եվրասիական շաբաթ»ցուցահանդեսային համաժողովը։
Ղրղզստանում կադրային փոփոխություններով պայմանավորված՝ ԵԱՏՀ խորհրդի նիստումնախատեսվում է հաստատել երկրի նոր ներկայացուցչի թեկնածությունը։ Կորոշվի նաև ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստի անցկացման վայրը։

YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS. The narrow format session of the Eurasian Inter-governmental Council has kicked off in Yerevan on October 25, reports Armenpress.
The session is attended by heads of government of the member states of the Eurasian Economic Union (EAEU) and Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission (EEC) Tigran Sargsyan.
The extended format session of the Council will launch later. During this session the heads of EAEU government will deliver remarks which will be followed by a statement by EEC Board Chairman Tigran Sargsyan for media representatives.
The Council’s session agenda covers issues relating to the activity of domestic markets, trade, agro-industry, energy and infrastructures. The development process of initiatives within the frames of the implementation of the EAEU digital agenda, as well as the action plan (roadmap) aimed at eliminating the 2018-2019 restrictions in the EAEU internal market will be discussed.
The session participants will also focus on issues relating to forming information exchange system within the frames of the EAEU common energy market. The EAEU countries will be announced which will host the traditional Eurasian Week expo conference in 2018-2020.
As a result of cadre changes in Kyrgyzstan, the EEC Board session will also approve the candidacy of the country’s new representative.
The participants will also determine the place of holding the next session of the Eurasian Inter-governmental Council.