Գրեթե 700 ընկերություններ հանրաքվեից հետո լքել են Կատալոնիան. El Mundo
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գրեթե 700 ընկերություններ իրենց գրասենյակները Կատալոնիայից Իսպանիայի այլ տարածաշրջաններ են տեղափոխել տարածաշրջանի անկախության շուրջ հանրաքվեի անցկացումից ի վեր:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 17-ին El Mundo իսպանական հրատարակությանը հայտնել Է Իսպանիայի առեւտրական ռեգիստրատորի տնօրեն Անա դել Վալիեն: Հրատարակությունը հայտնում Է, որ միայն անցած շաբաթվա ընթացքում 92 ընկերություններ Կատալոնիայից հեռացել են Իսպանիայի այլ տարածաշրջաններ. Կատալոնիայից հեռացած ընկերությունների ընդհանուր թիվը հասել Է 691-ի:
Ամենալարված օրերը հոկտեմբերի 9-ն ու 10-ն Էին, երբ գրանցումը փոխելու մասին հայտարարել Էին 212 եւ 175 ընկերություններ՝ համապատասխանաբար: Ընդ որում՝ դել Վալիեի խոսքով՝ առայժմ չափազանց վաղ Է որեւիցե օրինաչափության մասին խոսելը, սակայն կազմակերպությունն աշխատում Է պարզել՝ այն գոյություն ունի արդյոք եւ ինչ գործոններից Է կախված:

СМИ: почти 700 компаний покинули Каталонию после референдума
Почти 700 компаний перенесли свои офисы из Каталонии в другие регионы Испании с момента проведения референдума о независимости региона, об этом во вторник испанскому изданию El Mundo сообщила директор торгового регистратора Испании Ана Дель Валье, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Издание сообщает, что только за прошедшую неделю 92 компании ушли из Каталонии в другие регионы Испании, общее число компаний, которые покинули Каталонию, достигло 691. Самыми напряженными днями стали 9 и 10 октября, когда о смене прописки заявили 212 и 175 компаний соответственно.
При этом, по словам Дель Валье, пока слишком рано говорить о какой-либо закономерности, однако организация работает над тем, чтобы прояснить, существует ли она и от каких факторов зависит.