ԼՂ խնդրի կարգավորման համատեքստում Հայաստանը երբեք նախապայմաններ չի դրել. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համատեքստում Հայաստանը երբեք նախապայման չի դրել: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ անդրադառնալով Ժնևում կայացած Սարգսյան-Ալիև բանակցություններին:
«Հայաստանը մշտապես կողմնակից է եղել բացառապես խաղաղ, բանակցային ճանապարհով հիմնախնդրի կարգավորմանը և այդ համատեքստում նախապայման չի դրել»,- ընդգծեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Նրա խոսքով, սակայն, դա չի նշանակում, որ նախագահների մակարդակով եռանախագահող երկրների բարձրագույն ներկայացուցիչների ներկայությամբ բազմիցս ձեռք բերված պայմանավորվածությունները պետք է շարունակաբար չկատարել:
«Առավել ևս անտեղի է այդ համաձայնությունները ներկայացնել որպես հայկական կողմի նախապայմաններ»,- շեշտեց Շարմազանովը:

В контексте урегулирования конфликта Нагорного Карабаха Армения никогда не выдвигала предусловий: Шармазанов
В контексте урегулирования конфликта Нагорного Карабаха Армения никогда не
выдвигала предусловий: Шармазанов
В контексте урегулирования конфликта Нагорного Карабаха Армения никогда не ставила предусловий. Об этом в беседе с Арменпресс сказал вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов, комментируя встречи президентов Армении и Азербайджана в Женеве.
«Армения всегда была за исключительно мирное урегулирование конфликта путем переговоров, и в этом контексте не выдвигала предусловий», - сказал вице-спикер.
По его словам, это не означает, что нужно продолжительно не выполнять договоренности, достигнутые на уровне президентов в присутствии высших представителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Тем более неуместно представлять эти договоренности в качестве предусловий армянской стороны», - подчеркнул Шармазанов.