Չենք կարող թույլ տալ ներքին հակասություններ ԵԽԽՎ-ում. Արփինե Հովհաննիսյանի ելույթը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը ԵԽԽՎ նիստում ԵԺԿ խմբի անունից հանդես է եկել ելույթով և ողջունել Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների ղեկավարների չորրորդ համագումարը կազմակերպելու նախաձեռնությունը:
«Այն այսօր պայմանավորված է խիստ անհրաժեշտությամբ: Ինչպես իրավացիորեն նշում է զեկուցողը, ահաբեկչական հարձակումները, եվրո-սեպարատիզմի աճը, ազգայնամոլությունը, պոպուլիզմը, այլատյացությունը, բաց և սառեցված հակամարտությունների առկայությունը, անեքսիաները և հարևանների տարածքների շրջափակումը և այլ չարիքները վտանգում են մեր միասնությունը, վերազգային կազմակերպության միասնությունը: Բացի այս արտաքին սպառնալիքներից, դժբախտաբար, մենք առերեսվում ենք նաև ներքին վտանգների: Ես հավատում եմ, որ այն իրավիճակում, երբ ահաբեկչական հարձակումները դառնում են սովորական երևույթ, երբ մեզ շրջապատում է ատելության և անհանդուրժողականության մթնոլորտը, մենք չենք կարող թույլ տալ ներքին հակասություններ մեր Վեհաժողովում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Հովհաննիսյանը՝ ավելացնելով, որ պետք է հիշեցնենք ինքներս մեզ հիմնաքարային արժեքների մասին, այն թե ինչու և ինչ նպատակներով է ստեղծվել այս կազմակերպությունը:
«Չորրորդ համագումարը կարող է դառնալ մեր առաքելությունը մեզ բոլորիս հիշեցնելու լավ հարթակ, հիշեցնելու, որ մենք, անդամակցելով այս բարձր համբավ ունեցող կազմակերպությանը, պարտավորություններ ենք ստանձնել և այդ ստանձնած պարտավորությունները պետք է մնան անփոփոխ, և մենք պարզապես իրավունք չունենք հետ կանգնել դրանցից։ Ես ևս մեկ գաղափար կարտահայտեմ. մեր համագործակցությունը Եվրոպական միության հետ շոշափելի նախապայման է հաջողության հասնելու համար։ Այն պետք է ավելի համապատասխանեցվի կարիքներին և ներդաշնակեցվի։ Չափանիշներին համապատասխանեցումը կբարձրացնի արդյունավետությունը մեր նպատակների իրականացման գործընթացում։ Նախորդ համագումարին՝ 2005 թվականին, բոլոր խոսնակները գովաբանում էին այն փաստը, որ մեր մայրցամաքն ապրում է իր պատմության մեջ լավագույն ժամանակները, քանի որ Եվրոպան երբեք չի եղել այդքան ամուր, անվտանգ, այդքան մոտ միավորված լինելուն, ինչը արժևորման և հիացմունքի առարկա է ամբողջ աշխարհում: Կարո՞ղ ենք նույնը պնդել այսօր: Ես հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք: Դրա համար մենք պետք է միավորվենք մեր արժեքների՝ մարդու իրավունքների, խորհրդարանական ժողովրդավարության պաշտպանության և իրավունքի գերակայության շուրջ: Համագումարը թույլ կտա հետադարձ հայացք գցել մեր ձեռքբերումներին և նվաճումներին, ուրվագծել մեր ապագա քայլերը: Այդ պատճառով ես սատարում եմ Վեհաժողովի ակտիվ ներգրավվածությամբ չորրոդ համագումարի անցկացումը»,- ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:

YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. Vice President of the National Assembly of Armenia, Head of the Armenian delegation to the PACE Arpine Hovhannisyan gave a speech on behalf of EPP Group and saluted the initiative to organize the 4th congress of the Heads of State of the Council of Europe member states.
“Today it is conditioned by strict necessity. As the speaker notes rightly, the terrorist attacks, the rise in Euro-separatism, nationalism, populism, xenophobia, the existence of open and frozen conflicts, annexations and the blockade of neighbors, as well as other evils threaten our unity, the unity of supra-national organization. Apart from those external threats, unfortunately, we encounter also with internal challenges. I believe that in a situation when terror acts become a usual thing, when we are surrounded by the atmosphere of hatred and intolerance, we cannot allow internal confrontations inside our Assembly”, ARMENPRESS reports Hovhannisyan said, adding that “we should remind ourselves of our fundamental values”, and reasons and goals of the establishment of the organization.
“The 4th congress can become a good platform for reminding all of us that we, becoming member of this highly reputable institution, have assumed responsibilities and those responsibilities must remain unchanged and we just have no right to step back from them” Hovhannisyan said, noting that cooperation with the EU is an important precondition for success.
“During the previous congress in 2005 all the speakers voiced with satisfaction about the fact that our continent lives one of its best periods of the history, since Europe has never been so firm, safe, so near to being united – something that was a subject for admiration throughout the world. Can we say the same today? I hope we will be able. For that goal we have to consolidate around our values – human rights, parliamentary democracy and rule of law. The congress will give an opportunity to look back to our achievements and triumphs and outline our next steps”, the Vice President of the Armenian parliament said.