Այվազովսկու՝ 1976 թվականին հափշտակված նկարը գտնվել Է Շվեյցարիայի աճուրդում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այվազովսկու՝ Ռուսաստանում հափշտակված «Ծովը» նկարը հանվել Է Շվեյցարիայի աճուրդային տան վաճառքից, ինչի մասին հայտնել Է ՌԴ-ի ներքին գործերի նախարարության (ՆԳՆ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Իրինա Վոլկը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրա խոսքով՝ ստացվել Էին տվյալներ, որ Շվեյցարիայի տարածքում Koller աճուրդային տունը վաճառքի Է հանել Հովհաննես Այվազովսկու «Ռեւելի տեսարան» նկարը, որն ստեղծվել Է 1845 թվականին: Նկարի իսկական անվանումն Է «Ծովը»: «Ստեղծագործությունը հափշտակվել Էր 1976 թվականին «Դմիտրովսկի կրեմլ» թանգարան-արգելոցից: Ինտերպոլի կապուղիներով շվեյցարացի գործընկերների հետ փոխգործակցության ընթացքում ավելի քան 1 միլիոն դոլար գնահատվող հափշտակված նկարը հանվել Է աճուրդային վաճառքից»,- նշել Է ՆԳՆ-ի ներկայացուցիչը:

Похищенная в 1976 году картина Айвазовского найдена на аукционе в Швейцарии
Похищенная в России картина Айвазовского "Море" снята с торгов аукционного дома в Швейцарии, сообщила официальный представитель МВД РФ Ирина Волк.
По ее словам, были получены данные, что на территории Швейцарии на торгах аукционного дома Koller выставлена картина И. К. Айвазовского "Вид на Ревель", написанная в 1845 году. Оригинальное название картины - "Море",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Произведение было похищено из собрания музея-заповедника "Дмитровский кремль" в 1976 году. В ходе взаимодействия по каналам Интерпола со швейцарскими партнерами похищенная картина оценочной стоимостью более $1 млн была снята с аукционных торгов", - отметила представитель МВД.