Այվազովսկու՝ 1976 թվականին հափշտակված նկարը գտնվել Է Շվեյցարիայի աճուրդում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այվազովսկու՝ Ռուսաստանում հափշտակված «Ծովը» նկարը հանվել Է Շվեյցարիայի աճուրդային տան վաճառքից, ինչի մասին հայտնել Է ՌԴ-ի ներքին գործերի նախարարության (ՆԳՆ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Իրինա Վոլկը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրա խոսքով՝ ստացվել Էին տվյալներ, որ Շվեյցարիայի տարածքում Koller աճուրդային տունը վաճառքի Է հանել Հովհաննես Այվազովսկու «Ռեւելի տեսարան» նկարը, որն ստեղծվել Է 1845 թվականին: Նկարի իսկական անվանումն Է «Ծովը»: «Ստեղծագործությունը հափշտակվել Էր 1976 թվականին «Դմիտրովսկի կրեմլ» թանգարան-արգելոցից: Ինտերպոլի կապուղիներով շվեյցարացի գործընկերների հետ փոխգործակցության ընթացքում ավելի քան 1 միլիոն դոլար գնահատվող հափշտակված նկարը հանվել Է աճուրդային վաճառքից»,- նշել Է ՆԳՆ-ի ներկայացուցիչը:

YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. Ivan Aivazovsky’s The Sea, a painting which was stolen in Russia, has been found in a Swiss auction.
A Russian interior ministry official said they had received information that the Koller auction house began auctioning Ivan Aivazovsky’s Revel View, painted in 1845. “The true name of the painting is The Sea. The painting was stolen in 1976 from the Dmitrovsky Kremlin Museum-Reserve. During cooperation with our Swiss partners through Interpol channels, the more than 1 million dollar painting was taken out of the auctioning process”, the official said.