Կառավարությունը հաստատեց 2018-ի բյուջեի նախագիծը. եկամտային մասը կավելացվի շուրջ 100 մլրդ դրամով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը հաստատեց 2018 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը, որը կուղարկի Ազգային ժողով: ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը նշեց, որ հաջորդ տարվա բյուջեն եկամուտների մասով կազմելու է 1 տրիլիոն 307 միլիարդ դրամ՝ 2017թ. 1 տրիլիոն 207 միլիարդի փոխարեն, 100 միլիարդով ավելի՝ հարկային եկամուտների հաշվին: Բյուջեի ծախսային մասը նախատեսվում է 1 տրիլիոն 464 միլիարդ դրամ՝ այս տարվա 1 տրիլիոն 360 միլիարդի փոխարեն: Դեֆիցիտը լինելու է մոտ 157 միլիարդ դրամ՝ այս տարվա 150 միլիարդի փոխարեն: Արամյանը նշեց, որ 2018-ի դեֆիցիտի շուրջ 80 միլիարդ դրամը նախատեսվում է ստանալ ներքին աղբյուրներից, իսկ մնացած մասը՝ արտաքին:
«Նախագծով 2018-ին նախատեսվում է 4,5 տոկոս տնտեսական աճ: Մեր կանխատեսումներում բարձրացրել ենք աճի ցուցանիշը: 2017-ին ամրագրել ենք 3,2 տոկոս աճ, բայց հաշվի առնելով, որ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը բարձր է՝ ակնկալում ենք, որ այս տարի տնտեսական աճը կգտնվի 4-4,8 տոկոսի միջակայքում: Այդ հենքի հիման վրա էլ գործող սպասումները բարձրացրել ենք՝ 2017-ին ակնկալելով 4,3 տոկոս աճ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Արամյանը:
Ֆինանսների նախարարն ընդգծեց, որ 2018-ին բարձրացվել են կապիտալ ու պաշտպանական ծախսերը:  Կապիտալ ծախսերին կուղղվի 175 միլիարդ դրամ՝ 2017-ի 95 միլիարդի փոխարեն, իսկ պաշտպանության ծախսերին՝ 246,8 միլիարդ դրամ՝ այս տարվա 209,8 միլիարդի փոխարեն, 37 միլիարդ դրամով ավելի:
«Կարծում ենք, որ արդյունաբերությունը կլինի առաջնորդող՝ ակնկալվում է 6,5 տոկոս աճ, գյուղատնտեսությունում էլ դրական աճ ենք ակնկալում՝ առնվազն 4 տոկոս: Դրա հիմքում ընկած են սուբսիդավորման ծրագրերը: Մենք շեշտադրում ենք կատարել կապիտալ ծախսերի վրա, որովհետև ցանկանում ենք 5 տոկոս աճի վրա շեշտը դնել»,- ասաց Արամյանը:

Government approves 2018 budget with nearly 100 billion drams increase in revenues
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. The Armenian government approved the draft budget for 2018, which will be submitted to the Parliament.
During today’s Cabinet meeting, finance minister Vardan Aramyan said next year’s budget will be 1 trillion 307 billion drams in terms of revenues – 100 billion more than in 2017, at the expense of tax revenues.
The spending part of the budget is planned at 1 trillion 464 billion drams – against this year’s 1 trillion 360 billion. The deficit will be around 157 billion drams – against this year’s 150 billion.
The minister mentioned that nearly 80 billion drams of the 2018 deficit is planned to be received from domestic sources, and the remaining from external.
“A 4,5% economic growth is planned under the draft in 2018. We have increase the growth indicator based on our forecasts. We recorded 3,2% growth in 2017, but taking into account that the economic activity indicator is high, we expect the growth to be around 4-4,8%. Based on this we increased our expectations – forecasting 4,3% growth in 2017”, he said.
He said capital and defense spending are increased for 2018, with 175 billion drams for capital spending – against the 95 billion in 2017, and 246,8 billion drams for defense – against this year’s 209,8 billion.
He added that the government expects a 6.5% growth in the industry sector, and at least 4% growth in the agriculture sector.