Կառավարությունն իրականացրել է խելամիտ հարկաբյուջետային քաղաքականություն. Վարդան Արամյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը 2017 թ. նախագծել և իրականացրել է խելամիտ հարկաբյուջետային քաղաքականություն, ինչի մասին է վկայում միջազգային կառույցների արձագանքն այդ քաղաքականությանը: Սեպտեմբերի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը՝ ներկայացնելով նախարարության մեկ տարվա գործունեությունը:
«Դուք գիտեք, որ մենք երկու տարի՝ 2014-2015 թթ. լուրջ ճգնաժամի մեջ ենք եղել, այդ ընթացքում 13 տոկոսով ավելացել է մեր արտաքին պարտքի ցուցանիշը: Եթե մենք հետագա տարիներին ևս շարունակեինք  ավելացնել պարտքը, բնականաբար, դրան կհետևեր միջազգային կառույցների, մեր պարտատոմսերում ներդրում կատարողների բացասական արձագանքը, սակայն մենք կարողացանք 2017 թ. նախագծել և իրականացնել հարկաբյուջետային այնպիսի քաղաքականություն, որն ապահովեց դրական միտումներ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց նախարարը:
Նա ընդգծեց, որ «Մուդիս»-ը, «Ֆիտչ»-ը, Արժույթի միջազգային հիմնադրամը դրական են արձագանքել այն հարկաբյուջետային քաղաքականությանը, որն իրականացրել է Հայաստանի կառավարությունը: Նախարարը վստահեցրեց, որ այդ քաղաքականությանը դրական են արձագանքել նաև պարտատոմսերի միջազգային շուկայում Հայաստանի պարտատոմսերում ներդրումներ իրականացնողները: «Սա խոսում է այն մասին, որ մեր գործողություններն արդյունավետ են եղել, և մենք կարողացել ենք հաղթահարել ճգնաժամի արդյունքում առաջ եկած դժվարությունները և կայունացնել իրավիճակը»,- նշեց Արամյանը:

YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. The Armenian government has designed and implemented a reasonable fiscal policy in 2017, which is proved by the response of international structures towards this policy, Armenia’s finance minister Vardan Aramyan told a press conference on September 25.
“As you know, we’ve been in a serious crisis for two years 2014-2015, during this time the indicator of our foreign debt increased by 13%. If we were to continue increasing the debt in the subsequent years, naturally it would be followed by a negative response of international structures, the investors in our bonds, however we succeeded in designing and implementing a fiscal policy in 2017 which ensured positive trends”, the minister said.
He stressed that Moody’s, Fitch and the IMF responded positively to this fiscal policy.
“This proves that our actions were effective, and we succeeded in overcoming the difficulties which had appeared after the crisis and we were able to stabilize the situation”, he said.