Գերմանիայում խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում հայտնի կդառնա երկրի նոր կանցլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայում սեպտեմբերի 24-ին կանցկացվեն խորհրդարանական ընտրություններ. քվեարկության արդյունքներով կորոշվի նոր կանցլերի թեկնածությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Քվեարկության արդյունքների պաշտոնական ամփոփումն առցանց-ռեժիմով կանցկացվի Գերմանիայի համերկրային ընտրական կոմիտեի ինտերնետ-կայքում: Ընտրությունների արդյունքների վերջնական պատկերն ընդհանուր գծերով հայտնի կլինի սեպտեմբերի 25-ի առավոտյան:
Ընտրություններից հետո ոչ ուշ, քան 30 օր անց պետք Է տեղի ունենա նոր գումարման խորհրդարանի առաջին կազմակերպական նիստը, դրանով իսկ ընտրությունների վերջնական արդյունքները  կհամարվեն հաստատված:
Ընդհանուր առմամբ 42 կուսակցություններ են հավակնում Գերմանիայի 19-րդ գումարման Բունդեսթագի տեղերին, որոնք կկարողանան ստանալ 5 տոկոսի արգելքը հաղթահարած կուսակցությունները: Կուսակցական ցուցակներով կընտրվեն 34 միավորումներ, եւս ութ կուսակցություններ թեկնածուներ են առաջադրել ըստ ընտրական տարածքների:
Վերլուծաբանները նշում են, որ հաղթելու շանսեր ունեն վեց կուսակցություններ: Փորձագետների գնահատումներով՝ ֆավորիտը կանցլեր Անգելա Մերկելի ՔԴՄ/ՔՍՄ կուսակցական դաշինքն Է: Ինչպես ենթադրում են վերլուծաբանները, երկրորդ տեղը կարող Է բաժին հասնել Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությանը (ԳՍԴԿ)՝ Մարտին Շուլցի գլխավորությամբ: Նաեւ խորհրդարան անցնելու շանսեր ունեն «Ազատ դեմոկրատական կուսակցությունը» (ԱԴԿ), «Կանաչները» եւ «Ձախերը», նշում են փորձագետները: Սպասվում Է, որ այս անգամ համերկրային խորհրդարանում առաջին անգամ կհայտնվի «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» աջ կուսակցությունը:
Գերմանիան օգտագործում Է այսպես կոչված խառը ընտրական համակարգը, որի դեպքում 299 պատգամավորներ ընտրվում են կուսակցական ցուցակներով (համամասնական համակարգ), իսկ մնացածները՝ այն ընտրատարածքներում, որտեղ թեկնածուներն առաջադրվում են ուղղակիորեն (մեծամասնական համակարգ):
Հաղթած կուսակցությունը կամ կուսակցությունների դաշինքը, որը ձեւավորվում Է այն դեպքում, եթե կուսակցություններից ոչ մեկին չի հաջողվել մեծամասնություն հավաքել, առաջարկում Է կանցլերի պաշտոնում իր թեկնածուին, որին հաստատում Է նոր խորհրդարանը: Խորհրդարանի լիազորությունների ժամկետը Գերմանիայում կազմում Է չորս տարի:
Ընտրություններին կկարողանան մասնակցել մոտավորապես 61,5 մլն գերմանացիներ, որոնցից 31,7 միլիոնը կանայք են եւ 29,8 միլիոնը՝ տղամարդիկ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Германия в воскресенье определится с новым канцлером
Парламентские выборы пройдут в Германии в воскресенье, 24 сентября; по итогам голосования будет определена кандидатура нового канцлера, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Избирательные участки откроются в 8.00 (9.00 мск), завершится голосование в 18.00 (19.00 мск). Примерно в это же время появятся результаты exit poll – опросов избирателей на выходе из участков.
Официальное подведение итогов голосования будет проходить в онлайн-режиме на интернет-сайте Федерального избирательного комитета Германии. Окончательная картина результатов выборов в общих чертах будет известна утром в понедельник, 25 сентября.
Не позднее чем через 30 дней после выборов должно пройти первое организационное заседание парламента нового созыва, тем самым окончательные результаты выборов будут считаться утвержденными.
В общей сложности 42 партии претендуют на места в 19-м созыве немецкого бундестага, получить которые смогут партии, преодолевшие пятипроцентный барьер. По партийным спискам будут избираться 34 объединения, еще восемь партий выдвинули кандидатов по избирательным округам.
Шансы на победу имеют шесть партий, считают аналитики. По оценкам экспертов, фаворит – партийный блок канцлера Ангелы Меркель ХДС/ХСС. Как предполагают аналитики, второе место может достаться Социал-демократической партии Германии (СДПГ) во главе с Мартином Шульцем. Также шансы пройти в парламент есть у Свободной демократической партии (СвДП), "Зеленых" и "Левых", отмечают эксперты. Ожидается, что в этот раз в федеральном парламенте впервые окажется правая партия "Альтернатива для Германии".
Германия использует так называемую смешанную избирательную систему, при которой 299 депутатов избираются по партийным спискам (пропорциональная система), а остальные — по избирательным округам, где кандидаты баллотируются напрямую (мажоритарная система).
Победившая партия или коалиция партий, которая формируется в случае, если ни одной из партий не удалось набрать большинства, предлагает своего кандидата на должность канцлера, которого утверждает новый парламент. Срок полномочий парламента составляет в Германии четыре года.
В выборах смогут принять участие примерно 61,5 миллиона немцев, из них 31,7 миллиона женщин и 29,8 миллиона мужчин.