Արա Բաբլոյանը մասնակցել է Հայ-Ամերիկյան առողջության կենտրոնի հիմնադրման 20- ամյակին նվիրված միջոցառմանը
Արա Բաբլոյանը մասնակցել է Հայ-Ամերիկյան առողջության կենտրոնի հիմնադրման 20-
ամյակին նվիրված միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 22-ին մասնակցել է Հայ-Ամերիկյան առողջության կենտրոնի հիմնադրման 20-ամյակին նվիրված միջոցառմանը, որին ներկա էին ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը, ՀՀ առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, գործարար ու բարերար Ռուբեն Վարդանյանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Խորհրդարանի նախագահը, շնորհավորելով Հայաստանի անկախության 26-րդ տարեդարձի առթիվ՝ նշել է, որ անկախությունից են սկիզբ առել հայ ժողովրդի նորագույն պատմության բազմաթիվ ձեռքբերումներ, որոնց թվում նաեւ առողջապահության ոլորտում: Դրանցից մեկն էլ Հայ-Ամերիկյան կենտրոնն է իր բարձրակարգ բուժանձնակազմով եւ հոյակերտ շինությամբ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով` Հայ-Ամերիկյան առողջության կենտրոնն իր գոյությամբ առաջին հերթին պարտական է նրանց, ում ջանքերով եւ նյութական ու բարոյական աջակցությամբ Հայաստանի առողջապահական համակարգը երկու տասնամյակ առաջ համալրվեց նոր կառույցով:
Արա Բաբյոյանը նշել է նաեւ, որ ինքը եւս, ժամանակին լինելով ՀՀ առողջապահության նախարար, մասնակցել է կենտրոնի ստեղծմանը եւ անձամբ է ճանաչում կենտրոնի հիմնադիրներ Ռիտա Պալյանին, Հրանուշ Հակոբյանին, Խաչանուշ Հակոբյանին, ինչպես նաեւ բուժանձնակազմի անդամներից շատերին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը վստահություն է հայտնել, որ նրանց մասնագիտական բարձր կարողությունները նպաստում են մեր բնակչության առողջության եւ կյանքի որակի բարելավմանը:
Հայ-Ամերիկյան առողջության կենտրոնի 20-ամյակի առթիվ խորհրդարանի ղեկավարը պարգեւատրել է կենտրոնի հիմնադիր Ռիտա Պալյանին ՀՀ Ազգային ժողովի պատվոգրով, իսկ կենտրոնի տնօրեն Խաչանուշ Հակոբյանին՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի հուշամեդալով

Parliament Speaker Babloyan attends event dedicated to 20th anniversary of Armenian-
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. Speaker of Armenia’s Parliament Ara Babloyan on September 22 took part in the event dedicated to the 20th anniversary of the Armenian-American Wellness Center, press service of the Parliament told Armenpress.
The event was also attended by First Lady Rita Sargsyan, healthcare minister Levon Altunyan, diaspora minister Hranush Hakobyan, businessman and philanthropist Ruben Vardanyan.
Congratulating on the 26th anniversary of Armenia’s Independence, the Parliament Speaker said numerous achievements of the Armenian people, including those in healthcare sphere started from the independence. One of them is the Armenian-American Wellness Center with its highly-qualified staff and wonderful building.
Speaker Babloyan said Armenia’s healthcare system was equipped with new building two decades ago thanks to the efforts and material and moral assistance of sponsors. He said previously being as a minister of healthcare he participated in the establishment of the Center.
The Parliament Speaker awarded founder of the Center Rita Palyan with the Certificate of the Parliament, and director of the Center Khachanush Hakobyan with Memorial Medal of the Speaker of the Parliament.