Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 5,5 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2017 թվականի հունվար-օգոստոսին 5,5 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը ներկայացրել է երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակը բնութագրող ընթացիկ-օպերատիվ ամփոփմամբ ստացված նախնական հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները: Անկում է գրանցվել միայն շինարարության և գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ոլորտներում:
Շինարարության ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 8 տոկոսով: Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ոլորտում 2017 թվականի հունվար-օգոստոսի ցուցանիշը 6,6 տոկոսով ավելացել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: 2016 թ. հունվար-օգոստոսի համեմատ ընթացիկ տարում ծառայությունների ծավալն (առանց առևտրի) աճել է 12,4 տոկոսով` կազմելով 904 մլրդ 143.3 մլն դրամ, իսկ գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը նվազել է՝ 9,4 տոկոսով` կազմելով 459 մլրդ 904.3 մլն դրամ:
Սպառողական գների ինդեքսը 2017 թվականի հունվար-օգոստոսին ավելացել է 0,6 տոկոսով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը` 3.7 տոկոսով:
Առեւտրի շրջանառությունն ավելացել է 12.3 տոկոսով և կազմել 1 տրիլիոն 565 մլրդ 012.7 մլն դրամ: Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը` 1 տրիլիոն 038 միլիարդ 737.6 միլիոն դրամ, 12,4 տոկոսով ավելացել է 2016 թ. հունվար-օգոստոսի համեմատ: Միջին ամսական անվանական աշխատավարձն աճել է 2,5 տոկոսով (190 հազար 005 դրամ): Պետական հատվածում միջին ամսական անվանական աշխատավարձը կազմել է 160 հազար 404 դրամ` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշի համեմատ նվազելով 0,1 տոկոսով, իսկ մասնավոր հատվածում կազմել է 226 հազար 059  դրամ` աճելով 3,5 տոկոսով: Արտաքին ապրանքաշրջանառության ծավալները 2016 թ. հունվար-օգոստոսի համեմատ աճել են 24,4 տոկոսով (3 մլրդ 880.6 մլն ԱՄՆ դոլար), ընդ որում` արտահանումն աճել է 21,7 տոկոսով (1 միլիարդ 383.2 մլն դոլար), իսկ ներմուծումը` 26 տոկոսով (2 մլրդ 497.4 մլն դոլար): Դրամի փոխարժեքն ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հունվար-օգոստոսին եղել է 483.13:

Индекс экономической активности Армении вырос на 5,5%
Индекс экономической активности Армении в январе-августе 2017 года превысил на 5,5% соответствующий показатель прошлого года.Как сообщаетАрменпресс, Национальная статистическая служба Армениипредставила оперативные данные об основных макроэкономических показателях, характеризующих социально-экономическую ситуацию в стране. Снижение было зафиксировано в сферах строительства и сельскохозяйственного валового производства.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года объем строительства снизился на 8%. В сфере производства электроэнергии зарегистрирован рост на 6,6%. По сравнению с январем-августом 2016 года, объем услуг (без торговли) вырос на 12,4%, составив 904 млрд 143.3 млн драмов, а объем валового сельскохозяйственного производства снизился на 9,4%, составив 459 млрд 904.3 млн драмов.
Индекс потребительских цен вырос на 0,6%, а индекс цен на промышленное производство увеличился на 3,7%.
Объем торгового оборота вырос на 12,3% и составил 1 трлн 565 млрд 012,7 млн драмов. Объем промышленной продукции вырос на 12,4%, составив 1 трлн 038 млрд 737.6 млн драмов.
Размер среднемесячной номинальной зарплаты увеличился на 2,5% (190 тысяч 005 драмов). Средняя номинальная зарплата в государственном секторе снизилась на 0,1%, составив 160 тыс 404 драмов, а в негосударственном секторе выросла на 3,5%, составив 226 тыс 059 драмов.
Объем внешнеторгового оборота, по сравнению с январем-августом 2016 года, вырос на 24,4% (3 млрд 880.6 млн долларов США), причем объем экспорта увеличился на 21,7% (1 млрд 383.2 млн долларов), а импорта – 26% (2 млрд 497,4 млн долларов).