Ոչ մի «սեւ ցուցակ» Արցախը փակ չի պահի միջազգային հանրության համար. Ստանիսլավ Տարասով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի աբսուրդային դիրքորոշումը մի շարք հարցերի առիթ է տալիս, քանի որ այդ երկիրը կորցնում է ադեկվատությունը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում մեկնաբանելով երեկ Իսրայելցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի՝ ադրբեջանական բանտից ազատվելուց հետո սոցցանցի իր էջում կատարած առաջին  գրառումն Ադրբեջանում անցկացրած դաժան օրերի մասին՝ նման տեսակետ հայտնեց ռուս քաղաքագետ Ստանիսլավ Տարասովը:
«Լապշինի գործն ընդհանրապես դատարկ, անիմաստ նախաձեռնություն էր, եւ  թե ինչու Ադրբեջանը  մտավ դրա մեջ, մինչ այժմ չեմ էլ հասկանում: Ինձ թվում է՝ այն հետապնդում էր որոշակի նպատակներ՝  հաշվի առնելով, որ Լապշինը մի քանի երկրների  քաղաքացի է՝  այդ թվում, նաեւ Ռուսաստանի եւ Իսրայելի,   իրենից  ներկայացնում է ինչ-որ մի նշանակալի դեմք,  ում հայտարարությունները կարող են փոխել հասարակական կարծիքը: Ադրբեջանը  պետք է լրջորեն մտածի իր գործողությունների մասին»,-ասաց նա:
Քաղաքագետը շեշտեց, որ ոչ մի «սեւ ցուցակ» Արցախը փակ չի պահի միջազգային հանրության համար: Նրա հավաստմամբ՝  դա երբեք չի լինի:
«Արցախ այցելել են եւ շարունակելու են այցելել  լրագրողներ, պատգամավորներ  եւ քաղաքական գործիչներ, քանի որ, հաշվի առնելով տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները,  նրանք պարտավոր են այնտեղ լինել»,-եզրափակեց Ստանիսլավ Տարասովը:

No “black list” will keep Artsakh closed for international community – Russian political scientist
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. Azerbaijan’s absurd stance gives rise to a number of questions since that country loses its adequacy, Russian political scientist Stanislav Tarasov told Armenpress commenting on Russian-Israeli blogger Alexander Lapshin’s first note posted in the social network after his release from the Azerbaijani jail.
“Lapshin’s case in general was an empty, meaningless initiative, and why Azerbaijan launched it, I still cannot understand. I think it pursued certain goals taking into account that Lapshin is a citizen of several countries, including Russia and Israel, he presents himself as a significant figure whose statements can change the public opinion. Azerbaijan needs to seriously think about its actions”, he said.
The political analyst emphasized that no “black list” will keep Artsakh closed for the international community. He said this will never happen.
“Journalists, lawmakers and political figures visited and will continue visiting Artsakh since they ought to be there taking into account the ongoing developments in the region”, Stanislav Tarasov said.