Իրաքյան քրդերի հանրաքվեին կմասնակցեն նրանց հսկողության տակ գտնվող բոլոր շրջանները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 25-ին Իրաքյան Քրդաստանի անկախության հանրաքվեին կմասնակցեն նրա հսկողության տակ գտնվող բոլոր շրջանները, այլ ոչ թե միայն նրանք, որոնք պաշտոնապես մտնում են ինքնավարության կազմի մեջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտարարել Է Քրդաստանի Դեմոկրատական կուսակցության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մահմուդ Մոհամեդը:
«Հանրաքվեին կմասնակցեն Դոհուք, Խավլեր, Սուլեյմանի եւ Հալաբջա նահանգները, ինչպես նաեւ Քրիկուկ եւ Նայնավա նահանգների առանձին մասեր, որոնք գտնվում են քրդական փեշմերգայի հսկողության ներքո, այդ թվում՝ Սինջար շրջանը»,-ասել Է Մոհամեդը:
Եթե Դոհուք, Խավլեր, Սուլեյմանի եւ Հալաբջա իրաքյան նահանգները պաշտոնապես մտնում են Իրաքյան Քրդստանի կազմի մեջ, Քրիկուկ եւ Նայնավա նահանգների քրդաբնակ շրջանները ինքնավարության մեջ չեն մտնում: Քրդերը դրանց նկատմամբ հսկողություն են ստացել ԻՊ-ի դեմ մարտական գործողությունների ընթացքում:
Ինչ վերաբերում Է ընտրողների կազմին, ապա, ինչպես ընդգծել Է կուսակցության ներկայացուցիչը, Իրաքի այլ շրջաններից փախստականները չեն կարողանա մասնակցել հանրաքվեին: Սակայն տեղական գրանցում ունեցող արաբ ընտրողները կկարողանան քվեարկել:
Ինքնավար Իրաքյան Քրդստանի իշխանությունները Իրաքից անջատվելու շուրջ հանրաքվեն նշանակել են սեպտեմբերի 25-ին: Քրդական իշխանությունների այդ քայլը քննադատել են Բաղդադը, ինչպես նաեւ Թեհրանը եւ Վաշինգտոնը: Հաղորդվել Է, որ Թուրքիան եւ Իրանը ընդհանուր դիրքորոշում են հայտնել այն մասին, որ Իրաքյան Քրդստանում հանրաքվեի անցկացումը կարող Է լարվածության աճ հրահրել, եւ կոչ են արել հրաժարվել այդ նախաձեռնությունից:

В референдуме иракских курдов примут участие все подконтрольные им районы
В референдуме о независимости Иракского Курдистана 25 сентября примут участие все подконтрольные ему районы, а не только те, что официально входят в состав автономии, заявил РИА Новости официальный представитель Демократической партии Курдистана (ДПК) Махмуд Мохамед.
"В референдуме примут участие провинции Дохук, Хавлер, Сулеймани и Халабджа, а также части провинций Киркук и Найнава, подконтрольные курдской пешмерга, в том числе район Синджар (Шенгал)", — заявил Мохамед.
При этом если иракские провинции Дохук, Хавлер, Сулеймани и Халабджа официально входят в Иракский Курдистан, то курдские районы провинций Киркук и Найнава в состав автономии не входят. Курды получили контроль над ними в результате боевых действий против ИГ* (террористическая группировка, запрещена в РФ),сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Что касается состава избирателей, то, подчеркнул представитель партии, беженцы из других районов Ирака не смогут участвовать в референдуме. Однако арабские избиратели, имеющие местную прописку, смогут проголосовать.
Власти автономного Иракского Курдистана назначили референдум об отделении от Ирака на 25 сентября. Шаг курдских властей раскритиковали Багдад, а также Тегеран и Вашингтон. Сообщалось, что Турция и Иран высказали общую позицию о том, что проведение референдума в Иракском Курдистане может спровоцировать рост напряженности и призвали отказаться от инициативы.