Մոսկվայում ստեղծվել է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100–ամյակի միջոցառումները համակարգող հանձնաժողով
Մոսկվայում ստեղծվել է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության և մայիսյան
հերոսամարտերի 100–ամյակի միջոցառումները համակարգող հանձնաժողով
ՄՈՍԿՎԱ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան. հայացք դեպի ապագան» Մոսկվայի հայկական քաղաքագիտական ֆորումը, որը ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 7–ին «Պրեզիդենտ-Հոթելում», անդրադարձավ նաև Հայաստանի Առաջին Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի առաջիկա 100–ամյա հոբելյանին:
Հաշվի առնելով հայկական պետականության վերականգնման և դրա շարունակականության ապահովման հարցում Հայաստանի Առաջին Հանրապետության նշանակությունը, Ֆորումի մասնակիցները հիմնադրեցին Հայաստանի Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100–ամյակի միջոցառումները համակարգող մոսկովյան հանձնաժողով:
Ֆորումը նաև ընտրեց Հանձնաժողովի հետևյալ համանախագահներին. քաղաքագետ Անդրեյ Արեշև, իրավագիտության դոկտոր, ՌԴ Դաշնային Խորհրդի անդամ Ռաֆայիլ Զինուրով, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, ՌԴ նախագահին կից Ժողովրդական տնտեսության և պետական կառավարման ակադեմիայի Կորպորատիվ կառավարման ֆակուլտետի դեկան, ՌԴ վաստակավոր տնտեսագետ Սերգեյ Կալենջյան, իրավագիտության դոկտոր, Մոսկվայի «Բարշևսկի և գործընկերներ» փաստաբանական կոլեգիայի նախագահ Սամվել Կարախանյան, ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության նախագահ Յուրի Նավոյան, Ռուսաստանի հայերի միության Մոսկվայի բաժանմունքի ղեկավար Շահեն Պետրոսյան և գեներալ-լեյտենանտ Նորատ Տեր-Գրիգորյանց:
Հանձնաժողովը նախատեսում է կազմակերպել, համակարգել և իրականացնել հայոց պատմության հիշարժան էջերին նվիրված հասարակական նշանակալի միջոցառումներ (սեմինարներ, կլոր սեղաններ, գիտաժողովներ, ցուցահանդեսներ, ֆիլմերի ցուցադրություններ, գիտական գրականության և հոդվածների հրատարակումներ և այլն):

Steering committee for commemorative events of 100th anniversary of First Republic of Armenia established in Moscow
Steering committee for commemorative events of 100th anniversary of First Republic of
Armenia established in Moscow
MOSCOW, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS. The “Armenia: Look into the future” Armenian political-analytical forum of Moscow, which was held on September 7 in President Hotel by DIALOGUE, also focused on the upcoming 100th anniversary of the First Republic of Armenia and the May Battles.
Taking into account the significance of the First Armenian Republic in the restoration of Armenian statehood and ensuring its continuation, the participants of the forum established a Moscow steering committee for the 100th anniversary events.
The forum also elected co-chairs of the committee: political analyst Andrey Areshev, member of Russia’s Federation Council Rafael Zinurov, economic, dean of the Corporate management faculty of the economy and state administration academy, president of the “Barshevsky and partners” attorney board Samvel Karakhanyan, president of DIALOGUE Yuri Navoyan, head of the Moscow department of the Union of Armenians of Russia Shahen Petrosyan and Lt. General Norat Ter-Grigoryants.