Cadilac-ը մինչև տարվա վերջ կներկայացնի ավտոմատ կառավարմամբ նոր սեդանը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան Cadilac ավտոարտադրող ընկերությունը մինչև ընթացիկ տարվա վերջ կներկայացնի կիսաավտոմատ կառավարմամբ նոր սեդանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է The New York Times-ը: CT 6 բազային մոդելը հագեցած կլինի կառավարման Supercruise համակարգով, ինչը վարորդին թույլ կտա երկար ավտոմայրուղիներին մեքենան կառավարել առանց ղեկին դիպչելու:
Մեքենան վարելու ընթացքում վարորդը միայն պետք է չկորցնի ուշադրությունը և հետևի մայրուղուն: Մեքենայի ներսում տեղադրված հայելու վրա ամրացված կլինի տեսախցիկ, որը կհետևի վարորդի հայացքին և ազդանշան կտա, եթե նա երկար ժամանակ ճանապարհին չի  հետևում:
Նշվում է, որ Cadilac ընկերության նոր մեքենան պետք է մրցակցի Tesla-ի հետ, որը ներդրել է Autopilot համակարգը, սակայն այդ դեպքում պահանջվում է, որպեսզի վարորդի ձեռքերը միշտ ղեկին լինեն:

Cadillac to present semi-autonomous sedan by 2018
YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS. Cadillac announced it will present the new semi-automatic sedan by 2018.
“The first of Cadillac’s new offerings will be a semiautonomous driving system called Supercruise. It will be available as an option by the end of the year in Cadillac’s flagship sedan, the 2018 CT6. Supercruise will allow drivers to zip along on major highways without touching the steering wheel. It is intended to rival Tesla’s Autopilot technology, which requires drivers to keep their hands on the wheel”, New York Times reported.
When Supercruise is engaged, drivers are only required to look at the road ahead. A tiny camera mounted on the rearview mirror tracks the driver’s eyes and triggers a warning sound if the driver looks away for too long.