«Իրմա» փոթորիկը ամենատեւական արեւադարձային ցիկլոնն Է դարձել դիտարկումների ողջ պատմության ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարիբյան ավազանի տարածաշրջանում մոլեգնող «Իրմա» փոթորիկը ամենատեւական արեւադարձային ցիկլոնն Է ճանաչվել օդերեւութաբանական դիտարկումների ողջ պատմության ընթացքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է «Ֆրանսպրես» գործակալությունը՝ հղում անելով Meteo France օդերեւութաբանական ծառայությանը:
Ըստ նրա տեղեկատվության՝ քամիների արագության եւ իր գործողության տեւականության ցուցանիշներով՝ «Իրմա» փոթորիկն առաջ Է անցել «Հայյան» թայֆունից, որը 2013 թվականի նոյեմբերին պատուհասել Էր Ֆիլիպիններն ու հարեւան երկրները: Այն ժամանակ «Հայյանի» քամու արագությունը 24 ժամվա ընթացքում կազմել Էր ժամում գրեթե 300 կիլոմետր: Մոտավորապես նույն այդ արագությամբ շարժվում Էր նաեւ «Իրմա» փոթորիկը, բայց 33 ժամվա ընթացքում:
«Աշխարհում արբանյակների դարաշարջանի սկսվելու պահից ի վեր դեռ երբեք չի դիտվել այնպիսի մի փոթորիկ, որը նման ինտենսիվություն եւ տեւողություն ունենար»,-նշել Է օդերեւութաբան Էտիեն Կապիկյանը:
Սեպտեմբերի 6-ին «Իրմա» փոթորիկը մոլեգնել Է Սեն-Բարտելեմի եւ Սեն Մարտեն անդրծովյան հանրակցություններում, որոնք մտնում են Գվադելուպայի՝ Ֆրանսիայի անդրծովյան դեպարտամենտի կազմի մեջ: Փոթորկի հետեւանքով ֆրանսիական անդրծովյան տարածքները մնացել են առանց Էլեկտրականության: Հաղորդվել Է հեղեղումների եւ զգալի ավերածությունների մասին՝ արմատախիլ են եղել ծառեր, շինությունները զրկվել են տանիքներից, լրջորեն տուժել են ենթակառուցվածքի օբյեկտները:
Ֆրանսիայի անդրծովյան տարածքներում փոթորկի զոհ Է դարձել առնվազն ութ մարդ, եւս 23 հոգի վերքեր են ստացել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ураган "Ирма" стал самым затяжным тропическим циклоном за всю историю наблюдений
Ураган "Ирма" в регионе Карибского бассейна признан самым затяжным тропическим циклоном в своей категории мощности за всю историю метеонаблюдений. Об этом сообщает агентство France Presse со ссылкой на метеорологическую службу Meteo France.
По ее информации, по показателям скорости ветров и длительности своего действия ураган "Ирма" опередил тайфун "Хайян", обрушившийся на Филиппины и соседние страны в ноябре 2013 года. Тогда скорость ветра "Хайяна" в течение 24 часов составляла почти 300 км/ч. Примерно с этой же скоростью двигался ураган "Ирма", однако в течение 33 часов.
"С момента начала эры спутников в мире еще никогда не наблюдался ураган, имеющий такую интенсивность и такую длительность", - отметил синоптик Этьен Капикьян.
В среду в заморских департаментах Франции - на островах Сен-Бартелеми и Сен-Мартен - был объявлен максимальный, "фиолетовый", уровень метеотревоги из-за урагана "Ирма". Согласно последним данным МВД Франции, в результате удара стихии в этих департаментах погибли не менее восьми человек, еще 23 пострадали. По информации местных властей, 95% строений острова Сен-Мартен разрушены.