Մահացել է ռեժիսոր Անտոն Աղայանցը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մշակույթի նախարարությունը խորը վշտով տեղեկացնում է, որ կյանքի 77-րդ տարում Երևանում մահացել է ռեժիսոր, ՀԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, պրոֆեսոր Անտոն Աղայանցը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, Անտոն Աղայանցի հոգեհանգիստը տեղի կունենա օգոստոսի 28-ին, ժամը 18:00-ին «Լյուար» սգո սրահում (Շահումյան գերեզմանոցի հարևանությամբ):Վերջին հրաժեշտը՝ օգոստոսի 29-ին, ժամը 13:00-ին նույն վայրից:
Անտոն Աղայանցը ծնվել է Լենինգրադում( Սանկտ Պետերբուրգ)։ Սովորել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտում, ապա կրթությունը շարունակել Լենինգրադի թատերական արվեստի ակադեմիայի ասպիրանտուրայում:
1963թ-ից աշխատել է Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունում: Հեռուստաթատրոնում բեմադրել է Սկառնաչչիի և Տարաբուզիի «Սինյոր Պապագատտո», Քալանթարյանի «Մովսես ապերը», Խանզադյանի «Քարանձավի բնակիչները», Գոլդոնիի «Երկու տիրոջ ծառա», Տեր-Գրիգորյանի «Մեռնող ֆլորան» և այլ պիեսներ:
Դասավանդել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում և Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի կուլտուրայի ֆակուլտետում (պրոֆեսոր):

Умер режиссер Антон Агаянц
Министерство культуры Армении с глубоким прискорбием сообщает, что на 77-м году жизни в Ереване умер режиссер, заслуженный деятель искусства Армении, профессор  Антон Агаянц.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью Министерства культуры Армении, панихида состоится 28-го августа, в 18:00, в ритуальном зале «Люар», около Шаумянского кладбища. Последнее прощание - 29-го августа, в 13:00, там же.
Антон Агаянц родился в Ленинграде. Учился в Ереванском театральном институте, затем – в аспирантуре Ленинградской академии театрального искусства.
С 1963-го года работал на Общественном телевидении Армении. В телевизионной театральной студии он поставил спектакли «Синьор Папагатто»,  «Мовсес-апер»,  «Жители пещеры»,  «Слуга двух господ»,  «Умирающая флора» и др.
Преподавал в Ереванском театральном институте, в Ереванском педагогическом университете имени Абовяна, где был профессором факультета культуры.