Թուրքիայում ավտորիտարիզմն ավելի է աճում. Օրհան Փամուկ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգությամբ թուրք Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, լրագրող Օրհան Փամբուկը CNN-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ Թուրքիան գնալով ավելի ու ավելի ավտորիտար և բռնատիրական պետության է վերածվում: «Թուրքիան գնալով ավելի ու ավելի է վերածվում ավտորիտար պետության՝ օգտագործելով իշխանական բոլոր հնարավոր և անհնար լծակները՝ ճնշելու հատկապես բնակչության միջին խավին», -«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է Փամուկը:
Լրագրողի այն հարցին, թե վերջին շրջանում ներքաղաքական ի՞նչ փոփոխություններ են կատարվել կամ կատարվում Թուրքիայում, Փամուկը պատասխանել է, որ հատկապես նախորդ տարվա հուլիսին կազմակերպված և ձախողված հեղաշրջման փորձից հետո Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը և նրա կուսակցությունը, մարդկանց տարբեր մեղադրանքներ առաջադրելով և ձերբակալելով, մասսայաբար աշխատանքից հեռացնելով և դավաճանության մեջ մեղադրելով, ավելի են մեծացրել և մեծացնում են առանց այն էլ գոյություն ունեցող ավտորիտար վարչակարգը: Փամուկը կարծում է, որ այսպիսի իրավիճակն անընդունելի է, և ընդդիմադիր կուսակցությունները այդ առումով պետք է լուրջ քայլեր ձեռնարկեն:
«Ես անհանգստանում եմ ինչպես իմ, այնպես էլ բոլորի կյանքի համար, քանզի այդ սպառնալիքներն ու ճնշումները կարող են բոլորի վրա ազդեցություն ունենալ և ուղղված լինել բոլորի դեմ: Չնայած այդ ամենին՝ ես դեռևս լավատես եմ և հույս ունեմ, որ Թուրքիան օրերից մի օր իսկապես դեմոկրատ կլինի», - ավելացնում է Փամուկը՝ պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք նա անհանգստացա՞ծ է իր կյանքի համար:
«Աշխարհի բոլոր երկրներում էլ գոյություն ունեն խնդիրներ, սակայն Թուրքիայի ամենամեծ խնդիրը ավտորիտարիզմի աճն է, որն արդեն տարիներ շարունակ ուղեկցում է երկրի ներքաղաքական կյանքը», - խոսքն ավարտում է Փամուկը:

Авторитаризм в Турции становится все сильнее – Орхан Памук
Нобелевский  лауреат, турок  по происхождению, писатель и журналист Орхан Памук в  интервью CNN отметил, что Турция  становится все  более авторитарной и диктаторской. «Турция превращается в авторитарное  государство, всеми существующими и несуществующими рычагами власти подавляя особенно средний  класс общества», как передает Арменпресс, сказал Памук.
На вопрос о реформах и переменах в Турции в  последнее время писатель ответил, что после  попытки переворота Эрдоган и его партия, предъявляя людям всяческие  обвинения и проводя  тотальные аресты, все больше  раздувают и  усиливают авторитарный  режим. Это Памук считает неприемлемым, и противостоять этому  должна  оппозиция.
«Я сильно беспокоюсь за свою собственную  жизнь всех, поскольку репрессии и обвинения могут быть заострены  против  кого угодно. И тем не  менее я  не  теряю оптимизма и надеюсь, что когда-нибудь Турция  станет действительно демократичной», - сказал Памук.
«Проблемы  существуют в  любой  стране  мира, но самая страшная проблема  Турции – усиление авторитаризма, который уже несколько последних лет сопровождает политическую жизнь страны», - завершил Орхан Памук.