Արցախում տոնելու են Գինու չորրորդ փառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տող գյուղում՝ Մելիքական ապարանքի տարածքում, սեպտեմբերի 16-ին տեղի կունենա Արցախյան գինու չորրորդ փառատոնը, որն իր հարկի տակ ընդունելու է տասնյակ գինեգործների Արցախից ու Հայաստանից: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարությունից, արդեն ավանդական դարձած փառատոնի ծրագրում նախատեսվում է գինու և գյուղատնտեսական արտադրանքի տոնավաճառ, արվեստի գործերի ցուցահանդես, «Տողի մելիքական ապարանքի գանձերը» ցուցահանդես, ջազ, բլյուզ ու ազգագրական համերգ, ժամանակակից երաժշտություն հայտնի DJ-ների կատարմամբ, խմբային էքսկուրսիաներ, զանազան այլ ակտիվություններ:
Փառատոնի հյուրերի համար հնարավորություն է ընձեռնվելու համտեսելու արցախյան խոհանոցի ուտեստներ: Ինչպես միշտ, այս տարի ևս փառատոնի մուտքն անվճար է լինելու: Արցախյան գինու փառատոնն ամենամյա խոշոր միջոցառում է, որի կազմակերպումը նպատակ է հետապնդում խթանել իրադարձային տուրիզմն Արցախում, հանրահռչակել Արցախի հարավային զբոսաշրջային երթուղին, ստեղծել յուրահատուկ հարթակ Արցախի ու Հայաստանի գինեգործների համար: Ամեն տարի ավելի քան երկու հազար հյուրեր Արցախից, Հայաստանից ու արտերկրից այցելում են փառատոնը՝ համտեսելու հայկական լավագույն գինիները, ծանոթանալու տեղական մշակույթին ու շփվելու տեղացիների հետ:

Artsakh to hold 4th Wine Festival
YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. The 4th Artsakh Wine Festival will be held in Togh village, in the territory of Melik’s palace on September 16 which will host dozens of winemakers from Artsakh and Armenia, the economy ministry of Artsakh told Armenpress.
Within the frames of the festival, exhibition-fair of wine, agricultural products, art works, as well as ‘The treasuries of Togh’s Melik Palace’ exhibition, concert, group excursions and other activities will be held.
The festival guests will have a chance to taste Artsakh cuisine’s dishes. This year as well the festival is free.
This annual event aims at boosting event tourism in Artsakh, creating unique platform for winemakers of Artsakh and Armenia. Every year more than 200.000 guests from Armenia, Artsakh and abroad attend the festival to taste the best Armenian wines, get acquainted with the local culture and communicate with the local people.