Թուրք գործիչը խոստովանում է, որ իրենց համար ծանր հարված էր Տեխասի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը
ԼՈՍ ԱՆՋԵԼԵՍ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկահայերը գիտեին, որ իրենք մեծ հաղթանակ են տարել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում, երբ Տեխասը դարձավ ցեղասպանությունը ճանաչած 46-րդ նահանգը: Սակայն նրանք չէին գիտակցում, որ Տեխասի ճանաչումը կործանարար ազդեցություն է ունեցել այդ նահանգում թուրքական համայնքի լոբբիստական ջանքերի վրա:
Այս թեմային է անդրադարձել «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանն իր նոր խմբագրականում:«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է այն ամբողջությամբ:
«Turkishnews.com-ում հրապարակված մի հոդվածում դոկտոր Ֆերուհ Դեմիրմենը բացահայտեց հուսահատության այն աստիճանը, որ ինքն ու իր թուրք ընկերները ունեցել են Տեխասում, երբ նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 2017 թ. մայիսի 19-ին: Շատ հաճախ չենք հանդիպում թուրք լոբբիստի, որն ընդունում է հայ համայնքի կողմից իրենց ջախջախիչ պարտությունը:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունման համար Դեմիրմենը սկզբում մեղադրում է իր թուրք ընկերներին՝ «թուրքական անտարբերության և պասիվության տարիների համար, համադրված հայկական ագրեսիվությամբ ու արևմտյան նախապաշարմունքներով»: Նա նաև ընդունում է Ամերիկայի Արևմտյան շրջանի Հայ Դատի հանձնախմբի ակտիվությունը՝ «քաղաքային խորհրդարանի հանդիպումներում հայ ակտիվիստների մասնակցությամբ շրջայցեր կազմակերպելու, նահանգի ընտրված պաշտոնատար անձանց հերթով» այցելելու և «Դալասում, Օսթինում և Հյուսթոնում» Հայ Դատի հանձնախմբի մասնաճյուղեր ստեղծելու համար:
Թուրք գործիչը ցեղասպանության բանաձևի հաջողության գործում ընդունում է նաև «Նահանգի ներկայացուցիչ Սքոթ Սանֆորդի աջակցությունը, որը միաժամանակ Տեխասի բապտիստական եկեղեցու հոգևոր հովիվն է:» Իր հոդվածի համար մեծ ծավալի հետազոտություն անելով՝ Դեմիրմենը հիշեցնում է, որ «2016 թ. ապրիլին Դալասի Հայ Դատի հանձնախմբի կազմակերպած հանդեսին, ներկայացուցիչ Սանֆորդը արժանացել է «Արդարության պաշտպան» մրցանակի՝ «Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկության բարձրացման գործում իր ունեցած մեծ նվիրումի համար»: Հանդեսի ժամանակ ընթերցվել է հանրապետական սենատոր Թեդ Կրուզի նամակը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին, գրում է Դեմիրմենը:
2017 թ. հունվարի 26-ին Սանֆորդը ներկայացրել է Տեխասի Ներկայացուցիչների պալատի HR-191 բանաձևը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին: Բանաձևը առաջին անգամ ներկայացվել է Առևտրի և միջպետական հարցերի հանձնաժողովին (TIAC), որը կոչ է արել ապրիլի 24-ին հանրային քննարկումներ անցկացնել Օսթինում գտնվող նահանգի Կապիտոլում: Դեմիրմենը ափսոսանք է հայտնում, որ Տեխասի օրենսդիրը «հրապարակային լսումների համար ընտրեց ապրիլի 24-ը, որը խորհրդանշական օր է հայկական անհիմն պնդումների համար, [ինչն] առաջին նշանն էր, որ TIAC-ը հայամետ է իր հայացքներով»:
Դեմիրմենը դժգոհ է, որ «լսումները լավ համակարգված էին Ամերիկայի Արևմտյան շրջանի Հայ Դատի հանձնախմբի և ներկայացուցիչ Սանֆորդի կողմից, և ի տարբերություն հայկական կողմի, որը վաղուց գիտեր լսումների մասին, թուրքական կողմը հանդիպման մասին տեղեկացել է ընդամենը մի քանի օր առաջ»: Դրա հետևանքով, լսումներին մասնակցել է միայն վեց թուրք (հինգը Հյուսթոնից և մեկը Դալասից), մինչդեռ «հայկական կողմից ներկա էր մի մեծ բազմություն: Որպես «դիտորդ» [TIAC-ում] ներկա էր նաև Սանֆորդը: Դեմիրմենը ափսոսանք է հայտնում, որ միայն չորս թուրք, ներառյալ ինքը, վկայություն է տվել հանձնաժողովում, մինչդեռ 21 հայ է վկայություն տվել: «Հայկական կողմը հինգ անգամ ավելի շատ հնարավորություն ուներ իր տեսակետը ներկայացնելու, քան թուրքական կողմը: Այսպիսով, հայկական կողմը լսումների ժամանակ գերակշռեց ոչ միայն «ներկայության» առումով, այլ նաև տված վկայություններով», խոստովանել է Դեմիրմենը: «Հայկական կողմից վկայություն տվողների թվում էին Տեխասի Հոլոքոստի և ցեղասպանության հանձնաժողովի և Հյուսթոնի Հոլոքոստի թանգարանի ներկայացուցիչները», տեղեկացնում է Դեմիրմենը: Բացի դրանից, «հարյուրավոր նամակներ էին ուղարկվել նահանգի օրենսդիրներին: Ավելի շատ հեռախոսազանգեր էին եղել հայկական համայնքի կողմից»:
Բանաձևի դեմ վկայություն տված թուրքերի առարկություններն էին. 1) «Տեխասի օրենսդիրների անպատշաճ միջամտությունը ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող հարցերին, 2) վնասը, որ բանաձևը կարող է հասցնել Տեխասի և Թուրքիայի միջև առևտրային հարաբերություններին, 3) բանաձևի պառակտող դերը, և ոչ միայն, 4) փաստը, որ բանաձևը վիրավորական է համարվում Տեխասի թուրք բնակչության կողմից», բողոքել է Դեմիրմենը:
Այս առարկություններից և ոչ մեկը ազդեցություն չի ունեցել TIAC-ի անդամների վրա, որոնք ապրիլի 24-ին բանաձևն ընդունեցին միաձայն: Տեխաս նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը բանաձևը ընդունեց մայիսի 19-ին՝ հաստատելով այն կողմ քվեարկած 137 ձայնով (ութ անդամ բացակայել է, հինգը ձեռնպահ է մնացել):
Խիստ հուսահատված, Դեմիրմենը այս արդյունքը ներկայացնում է որպես «Ամերիկայի Արևմտյան շրջանի Հայ Դատի հանձնախմբի կողմից գլխավորած իրագործում, աջակցությամբ Տեխասի նահանգի Ներկայացուցիչների պալատի: Թեև բանաձևը իրավական ուժ չունի, սակայն բոլոր գործնական նպատակների և լայն հասարակության համար այն հռչակագիր էր, որը օսմանյան թուրքերին մեղավոր է ճանաչում սոսկալի ոճրագործության համար»:
Դեմիրմենը խոստովանում է, որ «թուրքական արձագանքը HR-191-ին, առնվազն ստորին մակարդակում, թույլ էր... Թուրքերը չեն կարող մրցել հայերի հետ իրենց ակտիվությամբ «ցեղասպանության» հարցի շուրջ... Թուրքական կողմը միայն իրեն պետք է մեղադրի իր թուլության և անգործության համար»:
Թուրք գործիչն իր հոդվածն ավարտում է մեղադրելով ATA-Հյուսթոնին (Ամերիկայի թուրքական ասոցիացիա), որը ջանքեր չգործադրեց HR-191 բանաձևին դիմակայելու համար: Նա խումբն անվանում է «միասին ուրախ ժամեր անցկացնելու համար 1979 թվականին հիմնադրված ասոցիացիա, որը հետաքրքրված չէ հայկական հարցով...»:
Չնայած Դեմիրմենը մեղադրում է Տեխասի թուրքերին իրենց անգործության համար, սակայն իրականում միայն մեկ պատճառ կա, որ բանաձևը ընդունվեց. որովհետև այն ճշմարտությունն է ասում... Տեխասի նահանգը վերջապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանության պատմական իրողությունը...»,-գրում է Սասունյանը:

Turkish activist admits that recognition of Armenian Genocide by Texas was a major blow for them
YEREVAN, AUGUST 16, ARMENPRESS. Armenian-Americans knew that they had scored a major victory for the recognition of the Armenian Genocide when Texas became the 46th State to recognize it. What Armenian-Americans did not realize is that the recognition by Texas had a devastating impact on the Turkish community’s lobbying efforts in that State.
Harut Sassounian, publisher at The California Courier, touched upon this topic.
Armenpress presents the full article.
“Ferruh Demirmen, Ph.D., revealed in an article in Turkishnews.com the degree of despair he and his fellow Turks suffered in Texas when the State House recognized the Armenian Genocide on May 19, 2017. It is not very often that we come across a Turkish lobbyist who acknowledges total defeat at the hands of the Armenian community.
Demirmen starts by blaming his fellow Turks for “years of Turkish apathy and passivity, combined with Armenian aggressiveness and Western prejudice” for the passage of the resolution recognizing the Armenian Genocide. He also credits the activism by the Armenian National Committee of America, Western Region (ANCA-WR), for arranging “tours involving Armenian activists at town-hall meetings,” visiting “State elected officials individually,” and establishing ANCA-WR chapters in “Dallas, Austin and Houston.”
The Turkish activist also credits the success of the genocide resolution to the support of “State Representative Scott Sanford, who is also the Executive Pastor of a Baptist church in Texas.” Having done an incredible amount of research for his article, Demirmen recalls that “at a gala organized by ANCA-Dallas in April 2016, Representative Sanford was awarded ‘Advocate for Justice Award’ for his ‘strong dedication to raising awareness about the Armenian Genocide.’ ” At the gala, a letter from Republican Senator Ted Cruz was read recognizing the Armenian Genocide, according to Demirmen.
On January 26, 2017, Representative Sanford introduced Texas House Resolution HR-191 to recognize the Armenian Genocide. The Resolution was first presented to the Trade & Intergovernmental Affairs Committee (TIAC) which called for a public hearing at the State Capitol in Austin on April 24. Demirmen regrets that the Texas legislature chose “April 24 for the public hearing, a date considered symbolic for Armenian allegations, [which] was the first sign that TIAC was pro-Armenian in its outlook.”
Demirmen is unhappy that “the hearing was closely coordinated with ANCA-WR and Rep. Sanford, and while the Armenian side had long known about the hearing, the Turkish side knew of the meeting less than a week in advance.” As a result, only six Turks attended the hearing (five from Houston and one from Dallas), while “a large crowd from the Armenian side was present. Also present [at TIAC] as an ‘observer’ was Rep. Sanford.” Demirmen expresses his regret that only four Turks, including himself, testified in committee, whereas 21 Armenians had testified. “The Armenian side ended up having five times more chances to present its case than the Turkish side. Thus the Armenian side dominated not only in terms of ‘presence’ in the hearing, but also in the testimonies given,” Demirmen admitted. “Among those who testified for the Armenian side were representatives from the Texas Holocaust and Genocide Commission, and Houston’s Holocaust Museum,” Demirmen reported. In addition, “hundreds of letters were emailed to state legislators. Many more phone calls were made by the Armenian community.”
Among the objections raised by Turks who testified against the Resolution, were: 1) the “impropriety of Texas legislators to intervene in matters affecting U.S. foreign policy, 2) the damage the bill could do to trade relations between Texas and Turkey, 3) the divisive aspect of the resolution, and not the least, 4) the fact that the resolution is defamatory toward Texas residents of Turkish heritage,” Demirmen complained.
None of these objections made an impact on the TIAC members who approved the Resolution unanimously on April 24. The Texas House took up the Resolution on May 19 approving it with 137 yes votes (eight members were absent and five abstained).
In utter despair, Demirmen describes the outcome as “a feat masterminded by ANCA-WR and endorsed by the Texas House of Representatives. While the resolution has no legal force, for all practical purposes, and for the public at large, it was a declaration finding Ottoman Turks guilty of a heinous crime.”
Demirmen acknowledges that “the Turkish response, at least at the grassroots level, to HR-191, was feeble. … Turks are no match to Armenians on activism on the ‘genocide’ issue…. The Turkish side has only itself to blame for its lethargy and passivity.”
The Turkish activist concludes his article by blaming the ATA-Houston (American Turkish Association) for not bothering to oppose HR-191. He calls the group, “the happy-hour-conscious association, founded in 1979, was not interested in the Armenian issue….”
Even though Demirmen blames Texas Turks for their inactivity, there is actually only one reason why the Resolution was adopted: Because it tells the truth! The State of Texas finally acknowledged the historical fact of the Armenian Genocide!”