Իրանագետը Ռոհանիի երդման արարողությանն Ալիևի բացակայությունը պայմանավորում է ադրբեջանա-իրանական հարաբերություններում առկա խնդիրներով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Վերջին տարիներին իրանա-ադրբեջանական երկկողմ հարաբերություններում ի հայտ են եկել բազմաթիվ խնդիրներ, որոնց պատճառով Իրանը վերանայում է իր քաղաքականությունը Հարավային Կովկասում: «Արմենպրես»-ի հետ զրուցում այս մասին ասաց իրանագետ Արմեն Իսրայելյանը: Նրա խոսքով` մի փոքր ժամանակահատվածում  երկու երկրների միջև տնտեսական ակտիվություն նկատվեց, սակայն Իրանի և Ադրբեջանի քաղաքական խնդիրները այնքան շատ էին, որ այդ համագործակցությունը հնարավոր չեղավ զարգացնել:
«Ադրբեջանը երբեք չի դադարել հակաիրանական գործունեություն ծավալել, երբեք չի դադարել իրանցի հոգևորականների նկատմամբ վիրավորական քաղաքականությունից և իրանական տարածքների նկատմամբ նկրտումներից: Պարզապես  2013 թվականից հետո  Թեհրանի կողմից մի փոքր փոխվեց և վերանայվեց հարավկովկասյան քաղաքականությունը, ու Ադրբեջանի հետ ունեցած քաղաքական խնդիրները մի կողմ դրվեցին: Թեհրանը առաջնահերթություն տվեց տնտեսական ոլորտին, սակայն աշխարհաքաղաքական իրողությունները այնպես դասավորվեցին ,որ երկու երկրների միջև տնտեսական սերտացումը առկա խնդիրներով հանդերձ հնարավոր չէր»,- ասաց Իսրայելյանը:
Իրանագետը դա կապում է Ադրբեջանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև օրեցօր խորացող հարաբերությունների հետ:
«Ներկայումս Իրանին անհանգստացնում է Ադրբեջան-Սաուդյան Արաբիա՝ օրեցօր խորացող հարաբերությունները, որովհետև  Սաուդյան Արաբիան ուղղակիորեն սպառնում է Իրանի ազգային անվտանգությանը: Բացի այդ,  Ադրբեջանի իշխանության թույլտվությամբ  ծավալուն գործունեություն են իրականացնում Վահաբական ծայրահեղական խմբավորումները, և Իրանը բազմիցս ահազանգել է այդ մասին», -ասաց իրանագետը:
Ըստ Իսրայելյանի` Իրան-Ադրբեջան երկաթգծի կառուցման վերաբերյալ Ադրբեջանի  «խոստումը» հերթական  ադրբեջանական քարոզչական  դրսևորումներից էր:
« Այն հատվածը, որ  ներկայացվում է, թե իբր գործարկվել է, ընդամենը 80 մետրանոց երկաթուղային կամուրջ է, որը ավարտին դեռ չի հասցվել և վերջանական փորձարկման չի ենթարկվել: Իրանի տարածքում հարյուրավոր կիլոմետրերի երկաթգիծ է անհրաժեշտ, հետևաբար՝ այն քարոզչական մակարդակում է, և երկաթգծի կառուցման ծրագրի իրականցման իրական հեռանկարն օրեցօր մարում է»,- ընդգծեց իրանագետը:
Իսրայելյանի կարծիքով`  Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մտադրված չմասնակցեց ԻԻՀ Հասան Ռոհանիի երդման արարողությանը՝ ցույց տալու համար, որ երկու երկրների միջև խնդիրներ կան, և Ադրբեջանը հրաժարվում է այն  պայմանավորվածություններից և համաձայնություններից, որոնք եղել են երկու երկրների միջև:
«Ադրբեջանի կողմից ֆինանսավորվող իրանալեզու կայքերը պարծենալով ներկայացնում են, թե Ռոհանին հրավիրեց Ալիևին այցելել երդման արարողությանը, սակայն Ալիևը մերժեց:  Բնականաբար, Միլի Մեջլիսի նախագահ Օքտայ Ասադը այն գործիչը չէ, ով որոշումներ է կայացնում : Սա, իհարկե, Ադրբեջանի կողմից հստակ մեսիջ է՝ ուղղված Թեհրանին, որ այսուհետ այս ձևաչափով են զարգանալու երկկողմ հարաբերությունները և կարծում եմ` Թեհրանը վերանայելու է Հարավային Կովկասում իր վարած քաղաքականությունը, և այս քաղաքականության մեջ Հայաստանը իր կարևոր դերակատարումը կունենա»,- եզրափակեց Իսրայելյանը:

Отсутствие Алиева на инаугурации Роухани иранист объясняет проблемами в азербайджано-иранских отношениях
Отсутствие  Алиева на  инаугурации Роухани иранист объясняет проблемами в
азербайджано-иранских отношениях
В последние  годы в  азербайджано-иранских отношениях появились многочисленные проблемы, вследствие  которых Иран пересматривает свою политику  на  Южном Кавказе.
В  беседе с Арменпресс об этом сказал иранист Армен Исраелян. По его словам, на какой-то краткий  период наметилась некоторая экономическая активность в  их отношениях, однако политических проблем накопилось столь много, что не представилось возможным нормально продолжать отношения.
«Азрбайджан  никогда  не  переставал вести антииранскую деятельность, оскорбительную политику  в  отношении иранского духовенства и притязать на иранские  территории. Просто после  2013г. Иран немного изменил южно-кавказскую политику, и проблемы  с Азербайджаном были отодвинуты  в  сторону. Тегеран сконцентрировался на  экономике, однако глобальная  геополитическая ситуация сложилась таким образом, что экономическое  сближение  Ирана и Азербайджана  при наличии таких проблем стало невозможным», - сказал Исраелян.
Он  связывает это  с  углубляющимися отношениями между  Азербайджаном  Саудовской  Аравией.
«Саудовская Аравия угрожает национальной  безопасности Ирана. К тому  же в Азербайджане  при попустительстве власти активизировался вахабизм. Иран не  раз говорил об этом», - сказал он.
А «обещание» Азербайджана построить ж/дорогу Иран-Азербайджан оказалось очередным продуктом азербайджанской  пропаганды.
«Отрезок, который, как  они представляют,  якобы задействован, есть не  что иное,  как ж/дорожный мост длиной 80 метров, который  даже  не  прошел окончательного тестирования. Перспектива  строительства необходимых Ирану сотен километров дороги тает с каждым днем», сказал Исраелян.
На инаугурацию президента  Роухани Алиев  демонстративно не  поехал, чтобы  подчеркнуть, что проблемы  есть и что Азербайджан отказывается от принятых ранее договоренностей.
«Финансируемые Азербайджаном ираноязычные  газеты  пишет, что Роухани приглашал Алиева, но последний  отказался. Это был месседж Ирану, что отныне отношения будут развиваться в  таком формате, и думаю, что Тегеран пересмотрит свою политику  на Ю.Кавказе, и Армении здесь отводится большая роль», - сказал Исраелян.