Իրանագետը տեսնում է Հայաստանի միջոցով ԵԱՏՄ-ի շուկա մտնելու Իրանի շահագրգռվածությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը շահագրգռված է  Հայաստանի միջոցով կապ հաստատել Եվրասիական տնտեսական միության հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հուլիսի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ  նման կարծիք հայտնեց իրանագետ Արմեն Իսրայելյանը:
Իրանագետի խոսքով` Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիի՝ Հայաստան այցելության ժամանակ քննարկել են Իրան-Հայաստան-ԵԱՏՄ համագործակցության հնարավորությունները, այնուհետև նա մեկնել է Ղրղըզստան և Ղազախստան, որտեղ  կրկին քննարկել են ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում համագործակցության հեռանկարները:
«Իրանը փորձում է տնտեսական կապեր հաստատել բոլոր ուղղություններով, որպեսզի իր առջև կանգնած տնտեսական խնդիրները կարողանա լուծել: Ներկայումս Իրանի համար յուրաքանչյուր շուկա կարևոր է»,- ընդգծեց Իսրայելյանը:
Ինչ վերաբերվում է Թուրքիա-Իրան համագործակցությանը, իրանագետի կարծիքով` վերջին տարիներին երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը նվազել է, ինչը պայմանավորված է  տարածաշրջանային որոշ տարաձայնություններով, ուստի այս տեսանկյունից ևս Իրանի համար նպատակահարմար է Հայաստանի հետ կապերի ամրապնդումը:

Expert on Iranian studies sees Iran’s interest to enter EAEU market via Armenia
YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. Iran is interested in establishing ties with the Eurasian Economic Union (EAEU), Armen Israyelyan – expert on Iranian studies, told reporters during a press conference on July 24, reports Armenpress.
According to him, during Iranian President Hassan Rouhani’s visit to Armenia, Iran-Armenia-EAEU cooperation opportunities were discussed, thereafter, he departed for Kyrgyzstan and Kazakhstan where again the cooperation prospects within the EAEU were touched upon.
“Iran tries to establish economic ties at all directions in order to solve its economic problems. At the moment each market is important for Iran”, Israyelyan said.
As for Turkey-Iran cooperation, the expert said over the past years the trade turnover between the two countries has decreased which is linked with certain regional controversies, thus, in this sense, strengthening ties with Armenia is appropriate for Iran.