Համաշխարհային մրցունակության ցուցիչում Հայաստանը 79-րդ տեղում է
ԵՐԵՎԱՆ,14 ՀՈՒԼԻՍԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս տարի  համաշխարհային մրցունակության ցուցիչում Հայաստանը 79-րդ տեղում է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հուլիսի 14-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Ի-ՎԻ Քոնսալթինգ» ընկերության տնօրեն Մանուկ Հերգնյանը:
«Համաշխարհային մրցունակության ցուցիչում Հայաստանը սկսել է ներգրավվել 2005 թվականին. այդ ժամանակ մեր երկիրը գտնվում էր 81-րդ տեղում: 10 տարի անց Հայաստանը գտնվում էր 79-րդ տեղում: Այդ ընթացքում ցուցիչը մի փոքր անկում էր ապրել, այնուհետեւ բարձրացել: Այսինքն, ըստ էության, 10 տարվա ընթացքում տատանումներից հետո մենք նույն տեղում ենք հայտնվել: Մրցունակությունը մրցավազք է, բնականաբար այլ երկրները եւս առաջընթաց են ապրում: Հայաստանն իր դիրքերը որոշ ուղղություններով բարելավել է, սակայն, միեւնույն ժամանակ, այդ բարելավումները բավարար չեն եղել, որպեսզի մենք կարողանանք մեր դիրքում դրական շարժ ունենալ: 2017 թվականին եւս Հայաստանը 79-րդ տեղում է գտնվում` երեք կետով առաջ անցնելով նախորդ տարվա համեմատ», -ընդգծեց Հերգնյանը:
Նրա խոսքով` մրցունակության ցուցիչը գնահատելու համար հաշվի են առնվում 110 գործոն:
«Դրական տեղաշարժեր են արձանագրվել ինստիտուտների, շուկաների արդյունավետության, նորարարության եւ բիզնեսի կատարելագործման մակարդակով: Հիմնական թերություններն էլ կապված են որոշ մակրոտնտեսական ցուցանիշների` պարտքի բեռի, կրթության որակի, կոմերցիալիզացիայի հետ կապված խնդիրների հետ»,- ասաց Հերգնյանը:
«Ի-ՎԻ Քոնսալթինգ» ընկերությունը հրապարակել է Հայաստանի ազգային մրցունակության վեցերորդ զեկույցը` «Մեր դերը Չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության մեջ» խորագրով:
Զեկույցը համապարփակորեն լուսաբանում և վերլուծում է Հայաստանի տնտեսական կատարողականը, բեկումնային տեխնոլոգիաների տարածման ազդեցությունը և Հայաստանի համար ստեղծվող հնարավորությունները:

По показателю международной конкурентоспособности Армения занимает 79-е место
В этом году по показателю международной конкурентоспособности Армения занимает 79-е место. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами 14-го июля рассказал директор компании «И-ВИ Консалтинг» Манук Хергнян.
«В рейтинговые таблицы международной конкурентоспособности Армения включена с 2005 года: тогда наша страна была на 81-м месте. Спустя 10 лет она на 79-м месте. За эти годы рейтинговые показатели сна   чала опустились, затем снова выросли. Естественно, что прогрессируют и остальные страны. По некоторым показателям в Армении наблюдается рост, однако этого недостаточно для значимого скачка вперед, и в 2017 году Армения оказалась на 79-м месте, опередив свой предыдущий показатель на 3 пункта», - сказал директор компании «И-ВИ Консалтинг» Манук Хергнян.
По его словам, для выведения оценки по показателю международной конкурентоспособности оценивается 110 факторов.
«Положительные сдвиги констатированы в институтах, эффективности рынка, инновациях и усовершенствовании бизнеса. Основные недостатки связаны с долговым бременем, качеством образования, коммерциализацией»,- сказал директор компании «И-ВИ Консалтинг» Манук Хергнян.