Համաշխարհային մրցունակության ցուցիչում Հայաստանը 79-րդ տեղում է
ԵՐԵՎԱՆ,14 ՀՈՒԼԻՍԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս տարի  համաշխարհային մրցունակության ցուցիչում Հայաստանը 79-րդ տեղում է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հուլիսի 14-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Ի-ՎԻ Քոնսալթինգ» ընկերության տնօրեն Մանուկ Հերգնյանը:
«Համաշխարհային մրցունակության ցուցիչում Հայաստանը սկսել է ներգրավվել 2005 թվականին. այդ ժամանակ մեր երկիրը գտնվում էր 81-րդ տեղում: 10 տարի անց Հայաստանը գտնվում էր 79-րդ տեղում: Այդ ընթացքում ցուցիչը մի փոքր անկում էր ապրել, այնուհետեւ բարձրացել: Այսինքն, ըստ էության, 10 տարվա ընթացքում տատանումներից հետո մենք նույն տեղում ենք հայտնվել: Մրցունակությունը մրցավազք է, բնականաբար այլ երկրները եւս առաջընթաց են ապրում: Հայաստանն իր դիրքերը որոշ ուղղություններով բարելավել է, սակայն, միեւնույն ժամանակ, այդ բարելավումները բավարար չեն եղել, որպեսզի մենք կարողանանք մեր դիրքում դրական շարժ ունենալ: 2017 թվականին եւս Հայաստանը 79-րդ տեղում է գտնվում` երեք կետով առաջ անցնելով նախորդ տարվա համեմատ», -ընդգծեց Հերգնյանը:
Նրա խոսքով` մրցունակության ցուցիչը գնահատելու համար հաշվի են առնվում 110 գործոն:
«Դրական տեղաշարժեր են արձանագրվել ինստիտուտների, շուկաների արդյունավետության, նորարարության եւ բիզնեսի կատարելագործման մակարդակով: Հիմնական թերություններն էլ կապված են որոշ մակրոտնտեսական ցուցանիշների` պարտքի բեռի, կրթության որակի, կոմերցիալիզացիայի հետ կապված խնդիրների հետ»,- ասաց Հերգնյանը:
«Ի-ՎԻ Քոնսալթինգ» ընկերությունը հրապարակել է Հայաստանի ազգային մրցունակության վեցերորդ զեկույցը` «Մեր դերը Չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության մեջ» խորագրով:
Զեկույցը համապարփակորեն լուսաբանում և վերլուծում է Հայաստանի տնտեսական կատարողականը, բեկումնային տեխնոլոգիաների տարածման ազդեցությունը և Հայաստանի համար ստեղծվող հնարավորությունները:

YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS. This year Armenia is ranked 79th in the Global Competitiveness Index, EV Consulting CJSC Director Manuk Hergnyan told reporters on July 14, reports Armenpress.
“Armenia has been included in the Global Competitiveness Index in 2005: during that period our country was ranked 81st. 10 years later Armenia is ranked 79th. During this period the figure somehow declined and than rose. In other words, actually, within 10 years we appeared in the same place after fluctuations. Competitiveness is race, of course, other countries as well record progress. Armenia has improved its positions at some directions, however, at the same time, these improvements were not enough for us to have a positive progress in our position. In 2017 as well Armenia is ranked 79th”, Hergnyan said.
He said 110 indicators are considered for assessing the competitiveness index.
“Positive developments were recorded in improvement of institutions, market productivity, innovation and business. The main shortcomings are linked with some macroeconomic indicators – debt burden, education quality, as well as commercialization related issues”, he said.
EV Consulting has published the National Competitiveness Report of Armenia 2017 entitled ‘Our Role in the Fourth Industrial Revolution’.