Նախագահ Սարգսյանն ընդունել է աշխարհահռչակ ջութակահար Մաքսիմ Վենգերովին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 12-ին ընդունել է աշխարհահռչակ ջութակահար, բազմաթիվ հեղինակավոր մրցանակների դափնեկիր Մաքսիմ Վենգերովին, ով ժամանել է Հայաստան՝ մասնակցելու Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ Երևանում հուլիսի 4-12-ն անցկացվող «Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնի գալա համերգին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով անվանի մշակութային գործչին Հայաստանում՝ Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ փառատոնի շրջանակներում հերթական անգամ հայ հանդիսատեսին հնարավորություն է տրվում վայելելու վիրտուոզ ջութակահար, դիրիժոր Մաքսիմ Վենգերովի բարձր արվեստը, հիանալու նրա տաղանդով և կրկին զգալու հայ ժողովրդի նկատմամբ մաեստրոյի ջերմ վերաբերմունքը: Հատկապես երիտասարդության շրջանում երաժշտական կրթությանը, դաստիարակությանը նպաստելու նպատակով Հայաստանում պարբերաբար անցկացվող դասական երաժշտության փառատոնները, համերգները, Նախագահի համոզմամբ, վկայում են իրական արժեքների և հավերժական բարձր արվեստի նկատմամբ հայ ժողովրդի վերաբերմունքի մասին:
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ինչպես Մաքսիմ Վենգերովի, այնպես էլ մինչ այժմ Հայաստան ժամանած բազմաթիվ հեղինակավոր երաժիշտների մեծ ներդրումը երիտասարդության շրջանում երաժշտական կրթության գործում և շնորհակալություն հայտնել հայ երիտասարդ կատարողներին իրենց օրինակով ոգեշնչելու, նրանց համար վարպետության դասեր անցկացնելու համար: «Մենք, իհարկե, շնորհակալ ենք, որ Դուք 2015 թվականին Բրյուսելում մասնակցեցիք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգին, ինչը ևս մեկ անգամ հաստատում է Ձեր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին»,-Մաքսիմ Վենգերովի հետ հանդիպմանն ասել է Հանրապետության Նախագահը:
«Մեծարգո՛ Նախագահ, որպես երաժիշտ՝ հաճելի է լսել ինձ համար մեծապես կարևոր այն արժեքների մասին, որոնք վկայակոչեցիք:
Յուրաքանչյուր պետություն, որը գնահատում է համամարդկային մշակութային արժեքները, մասնավորապես՝ երաժշտությունը, իմ կարծիքով, ունի մեծ հեռանկար և լավ ապագա յուրաքանչյուր ոլորտում:
Շատ շնորհակալ եմ Ձեզ` մշակույթին, հատկապես երաժշտությանը, Ձեր աջակցության համար: Անհամբերությամբ սպասում եմ երևանյան իմ համերգին և հուսով եմ կրկին ստանալ հայ հանդիսատեսի ջերմ վերաբերմունքը»,-ասել է անվանի երաժիշտ Մաքսիմ Վենգերովը:

YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan on July 12 hosted renowed violinist, laureate of many prestigious awards Maxim Vengerov who arrived in Armenia to take part in the gala concert of ‘Armenia’ first international contest-festival which will be held by the initiative of the State Youth Orchestra of Armenia and the European Foundation for Support of Culture in Yerevan on July 4-12, press service of the President’s Office told Armenpress.
Welcoming the guest, President Sargsyan said with satisfaction that within the frames of the festival the Armenian audience will have one more chance to enjoy the high art of violinist, conductor Maxim Vengerov, will be admired with his talent and once again will feel the maestro’s warm attitude towards the Armenian people.
Serzh Sargsyan highly appreciated the great contribution of both Maxim Vengerov and a number of renowned musicians in musical education among the Armenian youth and thanked for inspiring the Armenian young performers with their example, as well as holding master classes for them. “We, of course, are grateful that you participated in the concert dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide in Brussels in 2015 which once again affirms your commitment to universal values”, Serzh Sargsyan said.
“Dear President, as a musician it’s a pleasure for me to hear about the great values you mentioned. Every state that appreciates the universal cultural values, in particular, the music, in my opinion has a great prospect and good future in each field.
I am very thankful to you for your support to culture, in particular the music. I look forward to my concert in Yerevan and hope to again enjoy the warm attitude of the Armenian audience”, Maxim Vengerov said.