Նախագահ Սարգսյանն ընդունել է աշխարհահռչակ ջութակահար Մաքսիմ Վենգերովին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 12-ին ընդունել է աշխարհահռչակ ջութակահար, բազմաթիվ հեղինակավոր մրցանակների դափնեկիր Մաքսիմ Վենգերովին, ով ժամանել է Հայաստան՝ մասնակցելու Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ Երևանում հուլիսի 4-12-ն անցկացվող «Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնի գալա համերգին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով անվանի մշակութային գործչին Հայաստանում՝ Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ փառատոնի շրջանակներում հերթական անգամ հայ հանդիսատեսին հնարավորություն է տրվում վայելելու վիրտուոզ ջութակահար, դիրիժոր Մաքսիմ Վենգերովի բարձր արվեստը, հիանալու նրա տաղանդով և կրկին զգալու հայ ժողովրդի նկատմամբ մաեստրոյի ջերմ վերաբերմունքը: Հատկապես երիտասարդության շրջանում երաժշտական կրթությանը, դաստիարակությանը նպաստելու նպատակով Հայաստանում պարբերաբար անցկացվող դասական երաժշտության փառատոնները, համերգները, Նախագահի համոզմամբ, վկայում են իրական արժեքների և հավերժական բարձր արվեստի նկատմամբ հայ ժողովրդի վերաբերմունքի մասին:
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ինչպես Մաքսիմ Վենգերովի, այնպես էլ մինչ այժմ Հայաստան ժամանած բազմաթիվ հեղինակավոր երաժիշտների մեծ ներդրումը երիտասարդության շրջանում երաժշտական կրթության գործում և շնորհակալություն հայտնել հայ երիտասարդ կատարողներին իրենց օրինակով ոգեշնչելու, նրանց համար վարպետության դասեր անցկացնելու համար: «Մենք, իհարկե, շնորհակալ ենք, որ Դուք 2015 թվականին Բրյուսելում մասնակցեցիք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգին, ինչը ևս մեկ անգամ հաստատում է Ձեր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին»,-Մաքսիմ Վենգերովի հետ հանդիպմանն ասել է Հանրապետության Նախագահը:
«Մեծարգո՛ Նախագահ, որպես երաժիշտ՝ հաճելի է լսել ինձ համար մեծապես կարևոր այն արժեքների մասին, որոնք վկայակոչեցիք:
Յուրաքանչյուր պետություն, որը գնահատում է համամարդկային մշակութային արժեքները, մասնավորապես՝ երաժշտությունը, իմ կարծիքով, ունի մեծ հեռանկար և լավ ապագա յուրաքանչյուր ոլորտում:
Շատ շնորհակալ եմ Ձեզ` մշակույթին, հատկապես երաժշտությանը, Ձեր աջակցության համար: Անհամբերությամբ սպասում եմ երևանյան իմ համերգին և հուսով եմ կրկին ստանալ հայ հանդիսատեսի ջերմ վերաբերմունքը»,-ասել է անվանի երաժիշտ Մաքսիմ Վենգերովը:

Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял всемирно известного скрипача Максима Венгерова
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял всемирно известного скрипача, лауреата многих авторитетных премий Максима Венгерова, который прибыл в Армению для участия в гала-концерте первого Международного конкурса-фестиваля "Армения", который проводится в Ереване 4-12 июля с.г. по инициативе Государственного молодёжного оркестра Армении и Европейского фонда содействия искусству. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении.
Приветствуя известного деятеля культуры в Армении, Президент Саргсян с удовлетворением отметил, что в рамках фестиваля в очередной раз армянскому зрителю предоставлена возможность насладиться высоким искусством виртуозного скрипача, дирижёра Максима Венгерова, восхититься его искусством и вновь почувствовать тёплое отношение маэстро к армянскому народу. Фестивали и концерты классической музыки, которые регулярно проходят в Армении с целю способствовать музыкальному образованию и воспитанию, в особенности, среди молодёжи, по мнению Президента, свидетельствуют об отношении армянского народа к истинным ценностям и вечному высокому искусству.
Серж Саргсян высоко оценил большой вклад в дело музыкального образования среди молодёжи как Максима Венгерова, так прибывших до нынешнего времени в Армению многих авторитетных музыкантов и выразил благодарность за то, что своим примером воодушевляют молодых армянских исполнителей, проводят для них уроки мастерства. "Мы, конечно, благодарны, что Вы в 2015году в Брюсселе приняли участие в концерте, посвящённом 100-летию Геноцида армян, что ещё раз подтверждает Вашу верность общечеловеческим ценностям", - сказал на встрече с Максимом Венгеровым Президент Республики.
"Уважаемый Президент, как музыканту мне приятно слышать о тех очень важных для меня ценностях, о которых Вы сказали.
Любое государство, которое ценит общечеловеческие культурные ценности, в частности, музыку, по-моему, имеет большую перспективу и хорошее будущее в любой сфере.
Очень благодарен Вам за поддержку культуры, особенно, музыки. С нетерпение жду своего ереванского концерта и надеюсь вновь получить тёплое отношения армянского зрителя", - сказал знаменитый музыкант Максим Венгеров.